Stółk marki Duka zestawiono z krzesłami DSR i Pantonami marki Vitra. Nad stołem zawisła lampa Kundallini Atomium. Fot. Marcin Onufryjuk.

Zobacz galerię [25 zdjęć]

Stółk marki Duka zestawiono z krzesłami DSR i Pantonami marki Vitra. Nad stołem zawisła lampa Kundallini Atomium. Fot. Marcin Onufryjuk.
  • Facebook
  • Twitter
  • Pinterest
Autor: Justyna Łotowska
10 lut 2014 05:46

Klasyki designu: wyeksponuj je na tle bieli!

Białe tło jako dobra baza pod obrazy i piękne przedmioty – to idea, z jaką właścicielka, a zarazem architekt i podróżniczka rozpoczęła prace projektowe nad kształtowaniem własnej przestrzeni życiowej.

Pani domu wiele podróżuje. Zakochała się w Australii - tam mieszkała przez pewien czas, stamtąd też przywiozła kilka obrazów. Pozostałe dzieła pochodzą natomiast z różnych zakątków świata. Właścicielka, która kupowała je zazwyczaj od miejscowych artystów, wiąże z nimi wspomnienia, twarze ludzi, kolory przyrody…To właśnie nasycenie barw tak pociąga projektantkę w tych obrazach, że nie może się im oprzeć ani przejść obok nich obojętnie. Z tego samego powodu postanowiła je wpisać w wystrój swojego lokum.

Kuchnia nie całkiem otwarta

Właścicielka wprowadziła w układzie funkcjonalnym mieszkania wiele korzystnych zmian, dostosowując je do potrzeb i upodobań własnych oraz męża. Wbrew aktualnym trendom nie jest przekonana do całkowitej otwartości kuchni na strefę dzienną.

Nie czuje się komfortowo, gdy goście widzą „rozgardiasz” panujący w kuchni. Te i inne aspekty (mała łazienka) spowodowały zmiany wobec pierwotnego planu niektórych pomieszczeń. Wyburzona została ściana od strony korytarza, a drugą przesunięto tak, by kuchnia uzyskała symetrię zabudowy blatów względem okna.

Biała zabudowa kuchenna

Osiowość, horyzontalne podziały, bez zbędnego przeładowania szafkami, a do tego lśniąca biel funkcjonalnie rozplanowanych mebli kuchennych urzekają prostotą. Za przesuniętą ścianą kuchni powstała idealna enklawa na jadalnię. Gościom serwuje się tu elektryzujący obraz przywieziony przez właścicielkę z Dominikany, a przedstawiający piękną wizję przyrody.

Na ścianie obok znalazła się wyszukana tapeta, z nietypowym deseniem, doskonale korespondująca z niebieskim pejzażem. Dwa kultowe krzesła projektu Vernera Pantona to zdobycze na powystawowej „emocjonującej” aukcji w Łodzi, gdzie, jak opowiada, można wylicytować pożądane przedmioty w bardzo korzystnej cenie.

Dla równowagi form pełnych, znalazły się tu dwa krzesła DSR według projektu Eamesów oraz zachowujący konwencje stylistyczną stół. Całość utrzymana jest w bieli, która najpełniej oddaje kult formie i podkreśla detal mebli. Niezwykle plastyczna lampa to kropka nad „i” wysmakowanej strefy jadalni.

Wypoczynek na kanapie

Po tak obfitych doznaniach czas na sjestę na wygodnej kanapie o neutralnej, stonowanej barwie. Biel ścian nie zakłóca wypoczynku, a profesjonalnie rozwiązana instalacja dźwiękowa zaspokoi zmysł słuchu.

Pani domu powiększyła łazienkę kosztem sypialni i przedpokoju, bez uszczerbku dla tych pomieszczeń. W ten sposób z ciasnego pomieszczenia uzyskano salon kąpielowy wyposażony w prysznic, umywalkę, sedes oraz wolno stojącą wannę. Całość otwarto i zintegrowano z sypialnią.

Szklana ściana w łazience

Mobilna, szklana i całkowicie transparentna ściana doświetla pośrednio łazienkę i stanowi umowną granicę pomiędzy strefą kąpielową i sypialnianą. Szkło to jeden z ulubionych materiałów projektantki. Nietypowy prysznic ze skośną szklaną ścianą sprawia wrażenie jakby przed chwilą, ktoś opuścił miejsce kąpieli i nie domknął za sobą szklanych drzwi…, ale ustawiona po skosie wolno stojąca wanna jest dowodem, iż wszelkie rozwiązania w tej łazience są dokładnie przemyślane i dopracowane.

Wydzielono garderobę w sypialni, a łóżko ustawiono po przeciwnej stronie na tle soczystej zielonej trawy, od której uwagę odwraca jedynie niesamowita lampa sufitowa.

Meble własnego projektu

Część mebli w mieszkaniu architekt zaprojektowała sama, inspirując się światowym wzornictwem. Przykładem jest stół w gabinecie, pełniący rolę biurową. Blat biurka z charakterystycznym podcięciem krawędzi został wykonany przez stolarza, który dokręcił do niego cztery nogi wyszukane przez projektantkę w jednym z magazynów sieciowych.

Z klasyką designu - krzesłem Charles & Ray Eamesów - tworzą bliźniaczą parę. Odważnie i nieco przekornie pani Ewa zestawiła z nimi ciemne meble indyjskie łącząc tym samym współczesny design z wpływami orientalnymi.

WASZE KOMENTARZE (0)

DODAJ KOMENTARZ

POLECAMY W SERWISACH