Kominek stanowi centralną część strefy dziennej. W przestronnym, wysokim na dwie kondygnacje salonie naprawdę robi wrażenie. Fot. Bartosz Jarosz.

Zobacz galerię [10 zdjęć]

Kominek stanowi centralną część strefy dziennej. W przestronnym, wysokim na dwie kondygnacje salonie naprawdę robi wrażenie. Fot. Bartosz Jarosz.
  • Facebook
  • Twitter
  • Pinterest
Autor: Justyna Łotowska
31 gru 2013 09:50

Minimalistyczny dom inspirowany Skandynawią

Nowoczesna, prosta, minimalistyczna bryła zaprasza, by uchylić drzwi i zajrzeć do środka. Warto zatrzymać się i skorzystać z tej propozycji. Bo wnętrze, którym rządzi ład i harmonia, zachwyci od pierwszej chwili.

Duża, ładna działka, położona blisko Warszawy, z pięknym, starym drzewostanem była idealna. Właściciele nie zastanawiali się więc długo. Kupili działkę i proces budowy, wykańczania, urządzania został oficjalnie rozpoczęty. Od początku postawili na oryginalne, nieszablonowe rozwiązania. Zrezygnowali z typowego, katalogowego projektu domu, bo nie chcieli powielonego schematu.

Ważne były również bardzo konkretne założenia dotyczące układu funkcjonalnego. Dom miał zostać podzielony na dwie całkowicie niezależne części. Wykonanie projektu na indywidualne zamówienie okazało się w takiej sytuacji najlepszym rozwiązaniem. Spełniło wszystkie oczekiwania właścicieli, jeśli chodzi o estetykę i stronę praktyczną.

Dwa osobne mieszkania

Wnętrze, zgodnie z przyjętą koncepcją, faktycznie zostało podzielone. Stanowi dwa osobne mieszkania. Jedno należy do rodziców, drugie dzieli ze sobą dwójka dorosłych dzieci. Obie przestrzenie łączy jedynie wspólne wejście. Każda ma bowiem oddzielną kuchnię, salon, łazienkę, sypialnie. Pozwala to każdemu zachować pełną prywatność, a jednocześnie wciąż być blisko siebie.

Projekt całego wnętrza właściciele oddali w ręce Kasi Kiełek i Agnieszki Komorowskiej-Różyckiej. Przekazali projektantkom jasno sprecyzowane wytyczne – miało być spokojnie, prosto, nowocześnie – i dali praktycznie wolną rękę.

Naprawdę rzadko zdarzają się tacy klienci – opowiada Kasia Kiełek. Ci obdarzyli nas stuprocentowym zaufaniem. Na efekty współpracy nie trzeba było więc długo czekać. Szybko i sprawnie przebiegały prace na wszystkich kolejnych etapach.

Nowoczesne i minimalistyczne wnętrze

Wnętrze stanowi przedłużenie tego, co widać na zewnątrz. Jest nowoczesne, minimalistyczne, oszczędne w ozdobne detale, ale też czarująco eleganckie i wcale nie zimne. Dominują w nim proste, geometryczne formy, którymi rządzi ład i harmonia. Ciepłe, jasna drewno dębu o ładnej, delikatnej fakturze równoważą chłodny w odbierze bazalt i trawertyn. Naturalne materiały uzupełniają z kolei spokojne, stonowane kolory, konsekwentnie zastosowane w całej przestrzeni.

Centralny punktem otwartej strefy dziennej jest kominek. Wrażenie robi nie tylko jego nietuzinkowa forma, ale i lokalizacja. Kominka nie przymocowano bowiem do żadnej ściany, swobodnie zwisa z sufitu. Co więcej sufit ten pnie się w górę na ponad sześć metrów.

Faktycznie długość rury, na której zamontowane jest palenisko wybija się w górę razem z przestrzenią salonu, a ten otwiera się aż na dwie kondygnacje – wyjaśnia Kasia Kiełek.

Dodatkowo jeszcze palenisko obraca się, więc właściciele mogą cieszyć się przyjemnym, ciepłem ognia siedząc na kanapie w salonie, ale i w jadalni. Z sufitu swobodnie opadają także delikatne lampy o kształcie owalnych dysków. Tworzą znakomicie zgrane, salonowe trio.

Duża kuchnia dla miłośników gotowania

W przestrzeni dziennej niezwykle ważne miejsce zajmuje kuchnia. Pasją właścicieli jest bowiem gotowanie. Zgłębiają kulinarne tajniki z różnych stron świata – czasem we własnym domu, czasem zaś na specjalnych kursach zagranicą.

Do projektu kuchni architektki podeszły więc kreatywnie. Podzieliły ją na dwie części: roboczą i reprezentacyjną łączącą się z jadalnią i salonem. W tej pierwszej znajdują się szafki i wszystkie sprzęty, łącznie z profesjonalnym piecem konwekcyjnym.

Obie przestrzenie oddzieliłyśmy od siebie przesuwnymi drzwiami – tłumaczy Kasia Kiełek. W części reprezentacyjnej także znalazło się jednak miejsce na duży blat roboczy, zlewozmywak, płytę indukcyjną oraz liczne szafki. Obszerna strefa dzienna, która zajmuje zdecydowanie większą część dolnej kondygnacji, umożliwiła zastosowanie takiego podziału przestrzeni.

Nastrojowa aranżacja sypialni

Na górę projektantki przeniosły sypialnię, która zachował bardziej intymny charakter. Styl i klimat pozostał jednak ten sam. Może jest trochę bardziej nastrojowo. Ścianę za miękkim, tapicerowanym łóżkiem wykończono drewnianym panelem.

Po bokach, z prawej i z lewej strony, ukryto listwy ledowe, dające delikatne, nastrojowe światło. W tej sypialni, gdy płomień kominka już zgaśnie, a piekarnik zostanie wyłączony, właściciele w spokoju mogą planować kolejne, kulinarne podróże, również we śnie.

TEKST: EWA KOZIOŁ

WASZE KOMENTARZE (0)

DODAJ KOMENTARZ

POLECAMY W SERWISACH