Aby optycznie powiększyć przestrzeń, projektanci postawili na biel ocieploną naturalnym drewnem. Fot. Archifacturing.

Zobacz galerię [12 zdjęć]

Aby optycznie powiększyć przestrzeń, projektanci postawili na biel ocieploną naturalnym drewnem. Fot. Archifacturing.
  • Facebook
  • Twitter
  • Pinterest
Autor: Justyna Łotowska
21 lut 2014 05:19

Pomysł na 38 m2? Tak się mieszka na rzymskim Zatybrzu!

Projektanci tego wyjątkowego mieszkania położonego na rzymskim Zatybrzu mieli nie lada orzech do zgryzienia. Mała powierzchnia, kilkaset lat historii i trud połączenia prostoty i funkcjonalności. Udało się, i to jak!

To zaledwie 38-metrowe mieszkanie znajduje się w Rzymie, w samym sercu historycznej dzielnicy Zatybrze (Trastevere). Sam dom pochodzi z XVIII wieku, niełatwo więc było zmierzyć się z jego tradycją i uczynić go funkcjonalnym, nie tracąc z oczu historycznej wyjątkowości. Z tym zadaniem uporał się duet architektów wnętrz z biura projektowego Archifacturing, Sara Cimarelli i Giorgio Opolka.

Mała przestrzeń: pomysł na wykorzystanie każdego kąta

Najważniejszym zadaniem projektantów było tak zaplanować przestrzeń mieszkania, aby stało się maksymalnie funkcjonalne i komfortowe. Dlatego postawiono na wielofunkcyjność: i przestrzeni, i wyposażenia. Pokój dzienny, kuchnia, jadalnia, sypialnia i garderoba znajdują się tu w jednym otwartym pomieszczeniu, które jak za dotknięciem różdżki zmienia swoje przeznaczenie.

Uwagę zwraca pomysłowa sypialnia. Dzięki temu, że znajduje się wyżej niż część dzienna, wizualnie została wyodrebniona. Mieszkańcy zyskali ponadto sprytne miejsce do przechowywania pod sypialnianą podłogą. Całe zresztą mieszkanie zostało zaprojektowano tak, aby maksymalnie wykorzystać każdy namniejszy nawet kąt jako strefę przechowywania. Schowki mamy i w szafach (z zewnątrz prostych i minimalistycznych), a nawet w podłodze. 

Na zamówienie: najlepiej do małych wnętrz

Meble wykonane zostały na indywidualne zamówienie. Przy tak niewielkiej powierzchni mieszkania każdy centymetr zaoszczędzony w ten sposób ma znaczenie. W kuchni znalazły się szafki kuchenne z frontami z Corianu, w garderobie/sypialni szafy z lakierowanymi na biało frontami dębowymi (ze zrebrnym połyskiem), na zamówienie wykonano też pomysłowe meble do łazienki. Wszystkie elementy wyposażenia zaprojektowano konsekwentnie w bieli i naturalnym drewnie - jedynym wyjątkiem jest kolorowe wnętrze garderoby.

W niewielkiej łazience zachowano oryginalną XVIII-wieczną podłogę, w duecie z nowoczesnym szkłem i wysokimi lustrami prezentuje się eklektycznie i wdzięcznie. Pozostałości historii jest więcej: jednym z najpiękniejszych jest z pewnością widowiskowy sufit z drewnianymi belkami i ceglane ściany. W taki sposób historia pięknie łączy się tu z nowoczesnością.

Źródło zdjęć; pracownia Archifacturing, www.archifacturing.com

WASZE KOMENTARZE (0)

DODAJ KOMENTARZ

POLECAMY W SERWISACH