Studio Dobrych Rozwiązań

Dobrzemieszkaj.pl - projektowanie, aranżacja wnętrz, wystrój mieszkania

Domy z Finlandii. Fot. Kontio

Domy z Finlandii. Fot. Kontio
  • Autor: Anna Usakiewicz
  • 02 gru 2016 08:10 (aktualizacja: 03 gru 2016 11:35)

Tak się mieszka w Finlandii: domy z bali już w Polsce

Nowoczesne technologie, najlepsze gatunkowo drewno pozyskiwane z północy Finlandii oraz wyjątkowa architektura to cechy charakterystyczne dla domów z bali.

Dotychczas powstało ponad 40 tys. domów z bali wybudowanych w niemal 40 krajach świata, w tym w Rosji, Francji i… w Polsce. Te luksusowe budynki powstają z drewna poddawanego precyzyjnej obróbce na zaawansowanych technologicznie liniach produkcyjnych. Dlatego architekci podczas tworzenia projektów nie muszą brać pod uwagę osiadania drewna, ponieważ zmiany wymiarów związane z wilgotnością tego materiału są minimalne. Ten fakt otwiera nowe możliwości dla nowoczesnej, drewnianej architektury, pozwalając na łączenie ze sobą różnych materiałów budowlanych.

Te ekologiczne domy powstają w fabryce Kontio w fińskiej miejscowości Pudasjarvi, położonej w sąsiedztwie koła polarnego, gdzie rosną lasy arktyczne. Pozyskiwana w nich sosna północna charakteryzuje się właściwościami stwarzającymi wyjątkowy mikroklimat. Drewno to posiada zdolność naturalnej regulacji poziomu wilgotności powietrza, co ma korzystny wpływ zarówno na domowników, jak i konstrukcję całego budynku. Ze względu na miejsce produkcji w bliskim sąsiedztwie koła polarnego, rozwiązania dotyczące efektywności energetycznej powstają w ekstremalnych warunkach, dzięki czemu domy z bali zaliczane są do budynków o dużym stopniu energooszczędności. Klienci mają możliwość wyboru spośród wielu gotowych projektów, jak też realizacji indywidualnych zamówień według koncepcji architektów. 

CZYTAJ WIĘCEJ

WASZE KOMENTARZE (0) + DODAJ KOMENTARZ

NEWSLETTER DOBRZEMIESZKAJ.PL

Najciekawsze artykuły z serwisu Dobrze Mieszkaj codziennie w Twojej skrzynce

GALERIE PROJEKTANTÓW

Forum Dobrego Designu

ARCHITEKT RADZI

W tym tygodniu na pytania czytelników portalu odpowiada:

Autorskie Studio Projektu QUBATURA