Indywidualny wyraz nadaje wnętrzu oświetlenie. Lampy Artemide nad stołem w jadalni to już ikony designu.
Wyposażenie: stół Convoy Calligaris / krzesła DSW Vitra / lampy wiszące Tolomeo Artemide / podłoga żywica epoksydowa. Fot. Bartosz Jarosz.

Zobacz galerię [12 zdjęć]

Indywidualny wyraz nadaje wnętrzu oświetlenie. Lampy Artemide nad stołem w jadalni to już ikony designu. Wyposażenie: stół Convoy Calligaris / krzesła DSW Vitra / lampy wiszące Tolomeo Artemide / podłoga żywica epoksydowa. Fot. Bartosz Jarosz.
  • Facebook
  • Twitter
  • Pinterest
Autor: Justyna Łotowska
31 gru 2013 10:30

Vintage w nowoczesnej odsłonie

To wnętrze zabiera nas w podróż za ocean. Ale i w podróż do przeszłości. Cofamy się w czasie z Kasią i Michałem, których najpierw zachwycił, a potem zainspirował amerykański styl lat pięćdziesiątych.

Inspiracją do powstania projektu tego wnętrza był amerykański styl lat pięćdziesiątych. Kasia i Michał dodali do niego własne pomysły, odrobinę dowcipu, dobrego designu i tak powstała elegancka, osobliwa przestrzeń, w której prym wiodą proste, minimalistyczne formy. Wszystko ma w niej swoje ściśle określone miejsce i dokładnie zaplanowaną funkcję.

Z wyraźnym podziałem na strefy funkcjonalne

Przypadkowy nie jest także układ funkcjonalny wnętrza, który został dopasowany do trybu życia mieszkańców. Wyraźnie zachowany został podział na strefę dzienną, towarzyską, imprezową oraz nocną, bardziej intymną, spokojną, przeznaczoną na relaks i odpoczynek. Nie wystarczyło jednak tylko usytuowanie sypialni z dala od salonu. Dodatkowym „izolatorem” zastosowanym przez architektów są drzwi.

W przypadku sypialni rodziców wykorzystaliśmy szklane drzwi, natomiast w przypadku pokoi dzieci takim buforem stały się drzwi przesuwne. Można je zamknąć, kiedy w salonie jest głośno lub zostawić otwarte, by mieć oko na maluchy – opowiada projektantka Katarzyna Dudko.

Drewniane fronty ciągnącej się z jadalni do salonu skrywają także pojemną szafę z ogromną ilością miejsca na przechowywanie. Takich schowków jest tu więcej. Zgodnie zresztą z założeniem – wszystko powinno zostać schowane i pozamykane. Wnętrze ma być czyste i pozbawione nadmiernej ilości elementów.

Część dzienna jest otwarta. Każda ze stref wyraźnie zaznacza tu jednak swoją obecność.

Kuchnia otwarta na jadalnię

Kuchnia (w iście salonowym stylu) jest wprawdzie niewielka, ale w pełni funkcjonalna i bardzo pojemna. Na tak małej powierzchni rozmieszczono bowiem ogromną wręcz liczbę wszelkiego rodzaju szafek, szafeczek, półek i półeczek. Praktycznie wszystko można w nich schować.

Kuchnia płynnie łączy się z jadalnią, ale już nie z salonem. Na granicy obu tych stref stanęła niewielka ścianka działkowa. Oddziela ona część czysto wypoczynkową, przeznaczoną na relaks od tej bardziej roboczej, nie zamykając jednak całkowicie żadnej z nich. Od strony jadalni ścianka wykończona została czarną farbą, od strony salonu pełni rolę bardziej funkcjonalną – wykorzystano ją na instalację biokominka oraz na szafę, w której „ukryto” telewizor. Wystarczy rozsunąć drewniane fronty, aby móc obejrzeć ulubiony film.

Harmonia stylistyczna

Cała cześć dzienna zachowała zarówno stylistyczny, jak i kolorystyczny reżim. Nic nie wyłamało się z zaplanowanej koncepcji, dzięki czemu przestrzeń zyskała harmonijny, stylowy charakter. Podłoga wykończona gładką żywicą epoksydową harmonijnie przechodzi z kuchni aż do samego salonu.

Podobnie jak egzotyczne drewno amazakoe z wyraźny rysunkiem zastosowane na ścianach. Przestrzeń spaja także kolorystyka. Ograniczona do minimum – bieli, czerni i szarości, a jednak wcale nie nudna.

Kolory w sypialniach i pokojach dzieci

Wyjątek od tej kolorystycznej reguły wyraźnie widać w sypialni dzieci oraz rodziców. W tej pierwszej do podstawowego trio dodano jeszcze elementy w kolorze żółtym i turkusowym. W drugiej zaś architekci postawili na spokój, stonowane beże i brązy oraz małą dawkę dowcipu. Tapeta z klasycznym, delikatnym wzorem zdobi ścianę za łóżkiem. Klasyczne są również złote ramy, w których właściciele umieścili swoje zdjęcia. Nie są to jednak fotografie z wakacyjnych podróży. 

TEKST: EWA KOZIOŁ

WASZE KOMENTARZE (1)

DODAJ KOMENTARZ
  • dedonka, 2018-03-05 13:58:38

    skąd jest stół?

POLECAMY W SERWISACH