Dom zaprojektowany i własnoręcznie zbudowany przez Walijczyka Simona Dale. Fot. Beingsomewhere.

Zobacz galerię [24 zdjęć]

Dom zaprojektowany i własnoręcznie zbudowany przez Walijczyka Simona Dale. Fot. Beingsomewhere.
 • Facebook
 • Twitter
 • Pinterest
Autor: Justyna Łotowska
13 marz 2014 15:23

Domy dla prawdziwych fanów Hobbita. Mieszkać jak Bilbo Baggins?

Baśniowe Śródziemie inspiruje nie tylko filmowców. Także architektów! Przedstawiamy najciekawsze wnętrza stworzone dla miłośników książek JRR Tolkiena. Chcielibyście zamieszkać w domu stworzonym na wzór norek z Shire?

W pewnej norze ziemnej mieszkał sobie pewien hobbit... Dla wszystkich lubiących prozę Tolkiena opowieści ze Śródziemia, które można znaleźć w "Hobbicie", "Silmarillionie" i innych dziełach mistrza z Oxfordu, a przede wszystkim we "Władcy Pierścieni" to najpiękniejsze książki na świecie.

Ponieważ świat jest pełen Tolkienomaniaków, dziwić nie powinno, że niektórzy z nich postanowili przenieść do swojego życia trochę magii Śródziemia. Tak powstało wiele domów inspirowanych uroczą krainą Shire i życiem hobbitów. W naszej galerii przedstawiamy kilka najciekawszych. Jak Wam się podobają?

Pierwszy z nich powstał w amerykańskiej pracowni projektowej Archers&Buchanan. Został zaprojektowany jak przystało na dom prawdziwego hobbita. A więc zadbano o najbardziej charakterystyczny element architektury: okrągłe okna i drzwi. Urządzony w stylu, którego nie powstydziłby się sam Bilbo Baggins, cieszy oczy właściciela - wielkiego miłośnika twórczości JRR Tolkiena.

Kolejny z domów to własnoręczne dzieło Simona Dale z Walii. Zbudowany zaledwie w 4 miesiące, kosztował przy tym jedynie 3 tys. funtów. Właścicielowi - wielkiemu fanowi Tolkiena i ekologicznego budownictwa - zależało aby był to dom przyjazny środowisku, stworzył go więc z naturalnych materiałów i zadbał, aby budynek był w pełni ekologiczny (z wodą z dachu zbieraną do podlewania ogrodu, toaletą, która służy jako kompostownik, drewnem z odzysku na dachu i sufitach czy panelami słonecznymi wytwarzającymi energię).

W oryginalnym wnętrzu zamieszkał sam projektant i jego sympatyczna rodzina, która - jak widać za załączonych zdjęciach - dobrze się czuje w roli współczesnych hobbitów. 

Źródło zdjęć: Archers&Buchanan oraz Simon Dale (Beingsomewhere.net).

 

 

WASZE KOMENTARZE (2)

DODAJ KOMENTARZ
 • Don, 2014-05-12 11:31:28

  Jeśli mieli ziemię i narzędzia oraz nie liczyli kosztu własnej robocizny to zamknięcie się w 3tyś funtów jest jak najbardziej wykonalne. Na oryginalnej stronie tych państwa jest opisane krok po kroku jak wykonali i z czego ten domek.

  Całe drewno konstrukcyjne jest z odzysku - nic kupionego wszystko z ich własnego areału
  stary piec do domu już mieli(pisali że go dostali wcześniej)
  fundamenty wykonane z wykopanych na własnej działce kamieni i gliny
  ściany wykonane z słomy wzmacnianej palami z resztek drewna i oblepione gliną
  pisali, że kable,okna,rury etc. wszystko znalezione na wysypiskach, odrestaurowane, odremontowane.
  jedyny realny koszy dachu stanowiła ciężka plastikowa membrana która była kupiona jako nowa.
  izolacja dachu stanowi gruba warstwa ziemi wykopana z własnej działki
  komin lepiony z kamieni i gliny.

  Należy dodać, że z opisu na ich stronie wynikało, że robili ten dom około rok czasu. Prawdopodobnie po, lub przed godzinami pracy, mieszkając gdzieś między czasie. Zakładając, ile setek lub tyś roboczogodzin wrzucili w ten projekt licząc z robotami ziemnymi, kamieniarką, szukaniem darmowych materiałów to była to na pewno tytaniczna praca. ale jestem w stanie uwierzyć, że zamknęli się w około 3 tyś funtów.
 • nie wierzę w 3tys funtów, 2014-03-17 20:51:36

  3 tys funtów? - dobre, bo chwytliwe: ja poproszę o o kosztorys albo inny zestaw fotek do tej notki.

POLECAMY W SERWISACH