Bliźniaczy dom z lat 70-tych po przebudowie zyskał nowoczesny charakter. Niezwykła elewacja z paneli fornirowanych drewnem, w których wycięto ornamenty stanowi oryginalną ozdobę domu. Fot. Jeremi Buczkowski

Zobacz galerię [20 zdjęć]

Bliźniaczy dom z lat 70-tych po przebudowie zyskał nowoczesny charakter. Niezwykła elewacja z paneli fornirowanych drewnem, w których wycięto ornamenty stanowi oryginalną ozdobę domu. Fot. Jeremi Buczkowski
  • Facebook
  • Twitter
  • Pinterest
Autor: Katarzyna Masłowska
23 sty 2017 09:39

Kostka polska - wyjątkowa modernizacja domu z Poznania

W efekcie przebudowy typowa kostka polska zmieniła się w nowoczesny dom o oryginalnej elewacji.

Przed modernizacją dom był typowym budynkiem bliźniaczym z lat 70-tych. Jego przebudowana wynikała z konieczności przystosowania go do potrzeb inwestora.

Zaplanowana współczesna forma budynku kłóciła się nieco ze starymi secesyjnymi meblami, które kolekcjonował inwestor, a które koniecznie musiały zostać zaadaptowane w nowym domu. Innymi potrzebami, o które należało zadbać były: dwustanowiskowy garaż z wygodnym wjazdem, wyjście do ogrodu bezpośrednio z salonu, który mieścił się na podwyższonym parterze oraz wejście do budynku od frontu, a nie z boku – jak było do tej pory.

Współczesny charakter budynku osiągnięto poprzez całkowite uproszczenie bryły i nadanie jej kształtu sześcianu bez balkonów czy wykuszy. Dom położony był dość daleko od frontowej linii działki, dzięki czemu udało się stworzyć długą i szeroką rampę wjazdową do garażu.
Dostęp do parteru budynku zaplanowano w podobny sposób. Rampa otacza cały budynek, dzięki czemu rozwiązano problem bezpośredniego wyjścia z salonu do ogrodu, nie było więc potrzeby budowania schodów zewnętrznych. Część parteru została wysunięta, co pozwoliło ulokować wejście do budynku w elewacji frontowej oraz podzieliło rampę na wejściową oraz prywatną ogrodową.

Charakter domu zmienił się najbardziej dzięki nowym elewacjom. Duże przeszklenia od strony frontowej i ogrodowej sprawiają, że budynek można przejrzeć na wylot. Nieprzeszklone fragmenty elewacji pokryte są panelami fornirowanymi naturalnym drewnem. Wycinanki, które wycięto w niektórych miejscach, zasłaniają okna łazienki i sypialni, dzięki czemu pomieszczenia te stały się bardziej intymne.

Wzory wycinanki nawiązują do ornamentów roślinnych zaczerpniętych z secesyjnych mebli, które stały się – zgodnie z życzeniem inwestora – jednym z głównych elementów wyposażania domu. Dzięki temu wygląd zewnętrzny budynku subtelnie nawiązuje do lekko stylizowanego wystroju wnętrz. 

Architekci: Piotr Kluj, www.kluj.com.pl, Paweł Litwinowicz, www.plplus.pl

Lokalizacja: Poznań

Powierzchnia użytkowa: 177,5 m²

Rok: 2013 rok

Fotografie budynku: Jeremi Buczkowski, www.jeremibuczkowski.pl

Fotografie wnętrz: Anna B. Gregorczyk, www.fotoarchitektura.pl

Opis projektu: Piotr Kluj

WASZE KOMENTARZE (0)

DODAJ KOMENTARZ

POLECAMY W SERWISACH