Podłoga z desek litego bielonego drewna  i biel ścian są delikatnym tłem, eksponującym sprzęty z charakterem.  Fot. Bartosz Jarosz.

Zobacz galerię [18 zdjęć]

Podłoga z desek litego bielonego drewna i biel ścian są delikatnym tłem, eksponującym sprzęty z charakterem. Fot. Bartosz Jarosz.
  • Facebook
  • Twitter
  • Pinterest
Autor: Justyna Łotowska
16 cze 2014 15:23

Mieszkanie w modnym stylu vintage: łączymy starocie i nowe trendy

Mieszkanie, w którym znaczenie ma każdy przedmiot. Tutaj nie ma miejsca na przypadki. Są za to przemyślane mariaże sprzętów z ubiegłych epok ze współczesnymi.

Mieszkanie młodej, artystycznej duszy nie może być szare i konwencjonalne. Barwna osobowość zaraża bowiem każdy kąt i widoczna jest nawet w detalach. Właścicielka tych wnętrz docenia urodę przedmiotów – nie tylko sztuki, ale także tych zupełnie codziennych. Dlatego każda rzecz, która pojawiła się w tym mieszkaniu, jest równie istotna. Blaszana konewka ze staroci i antyczny żyrandol ze szkła murano – budują klimat miejsca i nadają mu niepowtarzalny sznyt. Takie połączenia są nie do podrobienia. Sprawiają, że mieszkanie od pierwszych chwil po przekroczeniu progu „wciąga” gości, interesuje ciekawymi mariażami.

Mieszkanie - podróż w czasie

Już niewielki korytarz anonsuje zamiłowanie pani domu do przedmiotów z historią i oferuje podróż w czasie. Szarość ściany holu eksponuje stylowy zestaw: konsolkę w stylu biedermeier, w kolorze postarzanego złota i lustro w prostej ramie w jaśniejszym odcieniu złota.

W salonie do gry wchodzi znacznie więcej rekwizytów. Atmosfera baśniowej tajemnicy, w której nie do końca wiadomo co jest naprawdę, a co tylko żartem – to głównie efekt tapety, zdobiącej ścianę za sofą. Przewrotny obraz składający się z lasu kosmicznych grzybów, pomiędzy którymi spacerują kosmonauci, budują szarości, róż i czerwień. Grafika mocno narzuciła więc nie tylko stylistykę buffo, ale wyznaczyła paletę barw użytych we wnętrzu.

Sofa i zasłony mają odcień popielaty, znacznie lżejszy niż szarości ze ściany. Malinowy róż z kolei pojawia się pod postacią królującego we wnętrzu fotela-uszaka. Wyszukany na aukcji, dostał drugie życie w bardzo intensywnym, odważnym obliczu. Jest gwiazdą pierwszego planu. Przyćmiewa swym blaskiem nawet chiński antyk – czerwoną, ręcznie malowaną w kwiaty komodę, która stoi pod telewizorem.

Meble-starocie znaleziono na aukcjach

Krok dalej – zestaw znacznie delikatniejszy w kolorach, ale niezmiernie intrygujący. Stół – znaleziony na aukcji staroci i oczyszczony do surowego drewna z lakierów, połączony z zestawem białym pantonów. Klasyki designu proj. Vernera Pantona znalazły godne miejsce obok solidnej, rzemieślniczej roboty stolarza.

Uzupełnieniem jest majestatyczny, szlachetny żyrandol ze szkła Murano z lat 40. XX wieku. Tak zaaranżowana strefa jadalniana jest zawsze gotowa i do uroczystych kolacji, i do wesołego party. Dodatkowo na horyzoncie (pomiędzy kuchennymi szafkami) maluje się pas humorystycznych komiksów Andrzeja Mleczki.

Kuchnia otwarta

Kuchnia – zamknięta na jednej ścianie białej zabudowy – jest ergonomiczna i funkcjonalna. Szafki zagospodarowane są od podłogi do sufitu, dzięki czemu można w nich ukryć nie tylko kuchenne sprzęty do zabudowy, ale i wszystkie kuchenne niezbędniki. Białe fronty bez uchwytów tworzą czyste tło i reprezentacyjny, sterylny klimat. Dzięki temu przestrzeń kuchenna zupełnie „nie narzuca” się aranżacji salonu.

O ile w salonie dominowała nowoczesność z akcentami z dawnych epok, to łazienka i sypialnia są zatracone w odległych stylistykach. Salon kąpielowy (bo rzec „łazienka” to trochę za mało o tym wnętrzu) przenosi klimatem do pałacowych aranżacji. Tłem dla wyposażenia są ściany w kolorze szarości i czerni, a także grafitowy sufit. Ramę tworzy sztukateria – stylizowana na tę z francuskich kamienic.

Umywalka w niebanalny sposób znalazła miejsce na eklektycznej komodzie. Mebel z XIX wieku, został przerobiony przez stolarza tak, aby zmieścić we wnętrzu syfon, a jednocześnie służyć przestrzenią szuflad. Do wiekowej komody dobrano równie szlachetny kryształowy, wiedeński żyrandol. Czerń – w postaci tapety z motywem kwiatowym - jest mocnym tłem także dla łóżka w sypialni. Stylowy mebel wraz z szafkami nocnymi dumnie prezentuje się na tle barwy nocy. Dekoracja ściany jest współczesna, co tylko akcentuje szlachetność rzeźbień na wezgłowiu mebla.

WASZE KOMENTARZE (0)

DODAJ KOMENTARZ

POLECAMY W SERWISACH