Nagromadzone bibeloty oraz kwieciste desenie obić tapicerskich wydobywają angielski styl, szyk i elegancję wnętrza. Fot. Bartosz Jarosz.

Zobacz galerię [10 zdjęć]

Nagromadzone bibeloty oraz kwieciste desenie obić tapicerskich wydobywają angielski styl, szyk i elegancję wnętrza. Fot. Bartosz Jarosz.
  • Facebook
  • Twitter
  • Pinterest
Autor: www.dobrzemieszkaj.pl
18 sty 2012 10:00

Podróż sentymentalna

Styl klasyczny to swoisty hołd oddany tradycji. To ciepłe kolory, naturalne materiały, bogato zdobione meble, lecz przede wszystkim niezapomniana podróż w czasie .Podróż w głąb własnych przeżyć i wspomnień, zawartych w sentymentalnych pamiątkach.

W taką niezwykłą podróż zabrała nas projektantka Edyta Mężyńska, której dom wyrósł z fascynacji pięknem, zamiłowaniem do detali oraz kultywowanego w gronie rodzinnym zamiłowania do sztuki. Pasje te odzwierciedlenie znalazły w koncepcji wystroju wnętrza, które z założenia miało być przede wszystkim ciepłe i przytulne, tak, by – jak podkreśla sama projektantka – „każdy mógł się poczuć tu jak u siebie”. Atmosferę tę wydobyła autorka projektu odnosząc się do klasycznych rozwiązań aranżacyjnych, które dzięki swemu eklektyzmowi pozwalają na znaczną swobodę w doborze i łączeniu elementów aranżacyjnych.

Ponadczasowa klasyka
W wystroju wnętrz odnajdujemy inspiracje stylem angielskim, prowansalskim a nawet kolonialnym, które subtelnie stapiają się z nowoczesnymi rozwiązaniami funkcjonalnymi. Swoisty klimat, odzwierciedlający ducha czasu, współtworzą zgromadzone antyki oraz wszelkiego rodzaju bibeloty, które pani Edyta potrafi odnaleźć dosłownie wszędzie. Smaczku całości dodają niepowtarzalne obrazy rodem z Toskanii, pędzla Marty Mężyńskiej.

Powab klasyki to bowiem przede wszystkim detal, który buduje wystrój wnętrz. On też stał się motywem przewodnim przyświecającym projektantce w realizacji swej koncepcji stworzenia przytulnej, kameralnej atmosfery.

Duszą domu jest otwarty na gości salon, gdzie ciepło dębowej podłogi oraz utrzymane w naturalnej kolorystyce ściany tworzą stonowane, łagodne tło dla przemyślnie dobranego umeblowania. Dwie obite lnianym płótnem kanapy z wzorem letniej, pełnej maków łąki, zabytkowy fotel bujany, stolik kawowy z drewna egzotycznego oraz zaprojektowany przez właścicielkę stolik pod RTV stanowią jego główne wyposażenie.

O bogactwie wnętrza przesądzają nagromadzone bibeloty oraz kwiatowe desenie obić tapicerskich i subtelnie wprowadzane bordo-detale, przywodzące na myśl angielski szyk i elegancję. Atmosferę ciepła współtworzy nieco rustykalny kominek oraz odkryta struktura ściany.

Minimalistyczny wystrój jadalni

Stylizowane na klasycyzm francuski à la Ludwik XV lustro oraz zakupiony na giełdzie staroci żyrandol dopełniają powabu wnętrza. Stąd też mamy widok na jadalnię oraz subtelnie ukrytą za ścianką kuchnię. Tuż przy niej usytuowana została biblioteczka oraz zabytkowy taboret, służący jako stolik pod lampkę. Ten uroczy regał na książki był niegdyś szafą na ubrania, którą właścicielka zakupiła w sklepie z antykami. Pani Edyta zdemontowała drzwi i wstawiła szklane półki, tchnąc w stary mebel całkiem nowe życie.

Minimalistyczny wystrój jadalni rekompensuje bogato zdobiony stół z krzesłami w stylu chippendale, których siedziska, zgodnie z pomysłem projektantki, ozdobiono białą tkaniną. Korespondują one z rzymskimi roletami wykonanymi w kremowego płótna lnianego.

Jadalnię od kuchni oddziela wysoki kontuar. Tu dominują praktyczne rozwiązania. Bogate zdobienia mebli zastąpiono łatwą w utrzymaniu, jednolitą w swej fakturze płytą mdf o wysokim połysku. Klasyczny smak został jednak zachowany dzięki naturalnej kolorystyce – ciemnym frontom szafek rozświetlanym przez dębowe blaty oraz drewnianej podłodze. Ciepła i przytulności dodają wszechobecne detale, które najpełniej wyrażają ducha domu, a przede wszystkim serdeczne usposobienie jego mieszkańców.

WASZE KOMENTARZE (1)

DODAJ KOMENTARZ
  • ewa, 2014-01-24 14:28:55

    nawet ładne, kanapy mi się podobają, chociaż całość za ciemna moim zdaniem

POLECAMY W SERWISACH