Przytulne mieszkanie wypełnia domowy, ciepły klimat. Strefa dzienna zachęca do wypoczynku puchatymi dywanikami oraz relaksującą paletą kolorów.

Zobacz galerię [15 zdjęć]

Przytulne mieszkanie wypełnia domowy, ciepły klimat. Strefa dzienna zachęca do wypoczynku puchatymi dywanikami oraz relaksującą paletą kolorów.
  • Facebook
  • Twitter
  • Pinterest
Autor: Anna Usakiewicz
12 sie 2016 13:42

Przytulne mieszkanie - zobacz wnętrze w stylu retro

Sercem mieszkania jest otwarta strefa dzienna. Nie ma tu wyraźnej granicy pomiędzy poszczególnymi strefami, a elementem symbolicznie wyznaczającym odrębność salonu od kuchni jest niewielki stół jadalniany.

Zamiłowanie właścicieli do gromadzenia pamiątek – przywiezionych z podróży, czy zachowanych z sentymentu – znalazło odzwierciedlenie w sposobie, w jaki urządzili swoje cztery kąty. To styl retro doprawiony urokliwymi drobiazgami.

Przytulne wnętrze

Inwestorzy marzyli o wnętrzu przytulnym, wypełnionym osobistymi akcentami. Nie chcieli jednak aby ich przyszłe M3 wypełnił babciny klimat – wyjaśnia architekt Joanna Morkowska-Saj, która podjęła się urządzenia tego położonego na polskim wybrzeżu lokum. Choć czasu było niewiele, atmosfera towarzysząca projektowaniu i realizacji wizji mieszkania – przemiła, a efekt dopracowany w najmniejszych detalach.

Receptą na spełnienie oczekiwań właścicieli okazał się styl klasyczny w lekkim wydaniu, połączony z nowoczesnymi elementami oraz słodkie pastelowe barwy przełamane modnymi szarościami, sterylną bielą, a także podkreślającą aranżację czernią. W taki sposób powstał „przepis na retro” – wnętrze o smaku lodów waniliowo-jagodowych popijanych popołudniową kawą cappuccino – opowiada Joanna Morkowska-Saj.

Sercem mieszkania jest otwarta strefa dzienna, która była jednocześnie największym wyzwaniem realizacyjnym. Jak przyznaje architekt: Początkowo inwestorzy nalegali, aby odgrodzić część wypoczynkową od aneksu kuchennego. Ostatecznie wybrana została wersja częściowego przysłonięcia kuchni przez dostawienie ścianki. Dzięki temu wnętrze nabrało współczesnego charakteru oraz zyskało więcej przestrzeni – zarówno rzeczywistej, jak i w odbiorze wizualnym.

Rustykalny aneks kuchenny

Powstała ścianka pełni rolę galerii fotografii domowników od strony salonu, a od strony domykanej przez nią kuchni usytuowano wysoką zabudowę. Pojemny mebel pozwolił jednocześnie zrezygnować z ciągu górnej zabudowy nad blatem, którą zastąpiła pojedyncza szafka z przeszklonymi frontami, umiejscowiona na tle ściany wykończonej oryginalną fototapetą z motywem gazetowego nadruku. Gazetowa tapeta spowodowała, że aneks nie ma typowo kuchennego charakteru – tłumaczy Joanna Morkowska-Saj. Często w salonach połączonych z aneksami kuchennymi staram się strefę kuchenną zamaskować, pomniejszyć, „usalonowić”. Nie lubię, gdy w salonie dominuje kuchnia. Utrzymany w rustykalnej manierze aneks kuchenny płynnie przechodzi w pokój dzienny, a jednorodność przestrzeni dodatkowo podkreśla jednolita posadzka na podłodze. Nie ma tutaj wyraźnej granicy pomiędzy poszczególnymi strefami, a elementem symbolicznie wyznaczającym odrębność salonu od kuchni jest niewielki stół jadalniany. Obok stołu dumnie prezentuje się obszerny fotel na nóżkach, który zapowiada strefę wypoczynku. Zdobne frezowania frontów kuchennych współgrają ze stylizowaną formą stołu jadalnianego oraz kształtem mebli wypoczynkowych i komody w salonie.

Klasyczne formy odnajdziemy również w sypialni. Delikatne frezowania dostrzeżemy na frontach szafy garderobianej, a stylizowaną formą kusi do skorzystania ze swojego siedziska przezroczyste krzesło Kartell Ghost, nawiązujące do tego samego modelu krzeseł w jadalni. Powtarzalność elementów i konsekwentna stylistyka budują harmonię w całym mieszkaniu i sprawiają, że odczuwamy spójność projektu wnętrza. W łazience z kolei klimat retro wprowadzono za pomocą rustykalnych umywalek i towarzyszących im delikatnie stylizowanych baterii.

TEKST: ANNA SOŁOMIEWICZ

ZDJĘCIA: BARTOSZ JAROSZ

STYLIZACJA: ELŻBIETA ŁAWRENIUK

PROJEKT: arch. Joanna Morkowska-Saj; Saje Architekci; sajearchitekci.pl

WASZE KOMENTARZE (0)

DODAJ KOMENTARZ

POLECAMY W SERWISACH