Salon otwiera się na strefę jadalnianą oraz kuchnię. Te trzy strefy tworzą jednolitą, zwartą całość, dzięki zastosowaniu nawiązujących do siebie kolorem drewna (ciemny dąb) mebli. Fot. Bartosz Jarosz.

Zobacz galerię [13 zdjęć]

Salon otwiera się na strefę jadalnianą oraz kuchnię. Te trzy strefy tworzą jednolitą, zwartą całość, dzięki zastosowaniu nawiązujących do siebie kolorem drewna (ciemny dąb) mebli. Fot. Bartosz Jarosz.
 • Facebook
 • Twitter
 • Pinterest
Autor: www.dobrzemieszkaj.pl
01 kwi 2008 00:00

Stylowe wnętrze w beżach: przepis na eleganckie mieszkanie

Właściciele prezentowanego mieszkania zapragnęli każdego dnia bywać na plaży... własnej, magicznej, będącej wspomnieniem wspólnych dalekich podróży. Każdy z nas posiada ukochane miejsca, do których lubi powracać – fizycznie i metafizycznie.

Architekt Katarzyna Mikulska-Sękalska zrealizowała marzenie właścicieli domu o zamieszkaniu we wnętrzach ciepłych i przytulnych (w klimacie plaży). Czteropiętrowy dom (pow. ok. 160 m2) przeszedł całkowitą metamorfozę. Powstało nowoczesne, minimalistyczne wnętrze, które łączy w sobie przestronność i czystość formy oraz architektury z oryginalnością pomysłów aranżacyjnych.

A co najważniejsze, kolorystyka wnętrz, meble i elementy dekoracyjne, zgodnie z oczekiwaniami gospodarzy, zostały zaaranżowane w klimatach piaszczystych, gorących plaż. Dwa przewodnie kolory – czekoladowego drewna i piaskowca, stworzyły bazę do zaaranżowania przestrzeni inspirowanej naturą i gorącym, nagrzanym przez słońce piaskiem. Konsekwentne zastosowanie jednolitej, stonowanej gamy kolorystycznej uspokaja i spaja przestrzeń, narzuca wrażenie ładu i harmonii.

Serce domu
Centralnym miejscem domu jest salon. To tutaj gospodarze relaksują się przy ulubionych filmach. I właśnie ta forma spędzania wolnego czasu wpłynęła na rozwiązanie funkcjonalno-przestrzenne zaproponowane przez architekt: salon, jadalnia i kuchnia tworzą jedną przestrzeń. Sprzyja to organizowaniu spotkań z przyjaciółmi.

Domownicy lubią łączyć wieczorny seans filmowy z kolacją. Ciepło wspólnych chwil dodatkowo podgrzewa umieszczony w rogu salonu kominek, o prostym, geometrycznym kształcie. Ponieważ jest narożnie oszklony, zarówno mieszkańcy, jak i ich goście, mogą cieszyć oko patrząc, z każdego miejsca domu, na igrający za szybą ogień.

Bryłę kominka urozmaica wąska, pionowa nisza, której wnętrze zostało obłożone łupanką piaskowca i podświetlone. Wyeksponowany przez światło element staje się dyskretną „zapowiedzią” znajdującej się tuż za kominkiem dekoracyjnej ściany, wykonanej z tego samego materiału.

Ciepłe klimaty
Piaskowo-słoneczne klimaty plaży, są silnie obecne w zastosowanej w salonie kolorystyce i „podtrzymywane” w dodatkach. To plaża spalonej słońcem Afryki, o czym przekonują nas ciemne meble i równie ciemne, kontrastujące z jasnym tłem, dodatki. Główną osobowością salonu jest niewątpliwie kunsztownie rzeźbiony fotel w obiciu z tkaniny imitującej skórę zebry (pierwsze skojarzenie: Afryka, safari...).

Swój intrygujący klimat wnętrza zawdzięczają także pani domu, która świadomie wprowadza przyciągające uwagę detale: – Podobają mi się dodatki i meble ze skór. Są jednocześnie dekoracją i bardzo użytkową rzeczą. Starałyśmy się, wspólnie z architekt, wprowadzić do każdego wnętrza niebanalny element, który wyraźnie zarysuje się na tle łagodnej, plażowej aranżacji.

Gra materiałów
Strefa jadalniana jest oddzielona od strefy komunikacyjnej ścianką, w której wycięto prostokątny otwór (dekoracyjny efekt tworzy stiuk naścienny). Wnęka nie zabiera przestrzeni, a jednocześnie tworzy znakomite miejsce do wyeksponowania przedmiotów. Ustawiono w niej naturalną kompozycję z bambusów, wyeksponowaną za pomocą światła halogenu.

Kuchnia to sfera ciekawej gry materiałów o różnych fakturach i kolorach. Jedno z bardziej pomysłowych rozwiązań to ściana ze słonecznego piaskowca, lustrzane „odbicie” głównej ściany salonu. Kolorystycznie zostały do niej dobrane połyskujące blaty robocze z granitu. By urozmaicić plażową kolorystykę kuchni i dodać jej wyrazistości, wprowadzono stalowe, zimne elementy wykończeniowe (listwa ochronna ściany, okap, uchwyty szafek, piekarnik).

Całość strefy kuchennej okala podwieszany sufit (wykonany z płyty kartonowo-gipsowej, pomalowanej na kolor ścian). Zastosowane w suficie szeregowe oświetlenie punktowe wydobywa malownicze kontrasty – chropowatą strukturę ściany „zderzoną” z gładką i lśniącą powierzchnią kuchennych mebli.

Odrobina ekstrawagancji
Minimalistyczny sposób aranżacji wnętrz obowiązuje także w sypialni. Jak w całym domu, dominuje tu ciepła, słoneczno-piaskowa kolorystyka. Podobnie jak w innych miejscach, pojawiają się ekstrawaganckie meble i wyraziste dodatki, jak chociażby poduszki i siedzisko wykonane ze skóry cielaka (taki sam „zwierzęcy” puf dostrzegamy również w korytarzu).

Swoją obecność w sypialni zaznacza także piaskowiec – motyw przewodni domu – wypełniający wcięcie w ścianie za łóżkiem. Podświetlona nisza dzieli pokój wertykalnie i przyciąga uwagę. Oko mimowolnie skupia się na tym najważniejszym miejscu, nad wezgłowiem małżeńskiego łoża. Punktowe światło, umieszczone w niszy i nad szafą, tworzy intymny klimat tego miejsca.

Natomiast lustra, za którymi ukrywa się garderoba, wydają się otwierać drogę (naszym sennym marzeniom?) w inną, nieznaną przestrzeń. Przydają sypialni dodatkowego wymiaru, w sensie dosłownym, a trochę też symbolicznym.

WASZE KOMENTARZE (5)

DODAJ KOMENTARZ
 • taka jedna, 2011-07-18 12:01:26

  Pierwsze zdjęcia były dość nudne, ale in dalej, tym więcej czaru :) Strasznie podoba mi się kamień w łazience oraz to krzesło, choć widziałabym je raczej w innym pomieszczeniu. Wywaliłabym te zwierzęce wzory i dodała trochę malarstwa.
 • Zainteresowana, 2011-07-12 13:44:33

  Nie widziałam nigdy takiej podłogi. Super podoba mi się. A sypialnia Idealna
 • Piotr, 2010-12-02 22:44:37

  mam pytanie gdzie można kupić tą lampe stojącą i ile kosztuje
 • zachwycona, 2010-11-24 17:41:59

  Brak słów!!!

  Niesamowicie piękne!!!!!!!!!!!!!!!
 • M., 2010-04-07 21:18:23

  To wnętrze jest poprostu piękne. Zachwyca mnie ilekroć je oglądam.

POLECAMY W SERWISACH