Studio Dobrych Rozwiązań

Dobrzemieszkaj.pl - projektowanie, aranżacja wnętrz, wystrój mieszkania

Salon otwiera się na strefę jadalnianą oraz kuchnię. Te trzy strefy tworzą jednolitą, zwartą całość, dzięki zastosowaniu nawiązujących do siebie kolorem drewna (ciemny dąb) mebli. Fot. Bartosz Jarosz.

Salon otwiera się na strefę jadalnianą oraz kuchnię. Te trzy strefy tworzą jednolitą, zwartą całość, dzięki zastosowaniu nawiązujących do siebie kolorem drewna (ciemny dąb) mebli. Fot. Bartosz Jarosz.
  • Autor: www.dobrzemieszkaj.pl
  • 01 kwi 2008 00:00

Stylowe wnętrze w beżach: przepis na eleganckie mieszkanie

Właściciele prezentowanego mieszkania zapragnęli każdego dnia bywać na plaży... własnej, magicznej, będącej wspomnieniem wspólnych dalekich podróży. Każdy z nas posiada ukochane miejsca, do których lubi powracać – fizycznie i metafizycznie.

Architekt Katarzyna Mikulska-Sękalska zrealizowała marzenie właścicieli domu o zamieszkaniu we wnętrzach ciepłych i przytulnych (w klimacie plaży). Czteropiętrowy dom (pow. ok. 160 m2) przeszedł całkowitą metamorfozę. Powstało nowoczesne, minimalistyczne wnętrze, które łączy w sobie przestronność i czystość formy oraz architektury z oryginalnością pomysłów aranżacyjnych.

A co najważniejsze, kolorystyka wnętrz, meble i elementy dekoracyjne, zgodnie z oczekiwaniami gospodarzy, zostały zaaranżowane w klimatach piaszczystych, gorących plaż. Dwa przewodnie kolory – czekoladowego drewna i piaskowca, stworzyły bazę do zaaranżowania przestrzeni inspirowanej naturą i gorącym, nagrzanym przez słońce piaskiem. Konsekwentne zastosowanie jednolitej, stonowanej gamy kolorystycznej uspokaja i spaja przestrzeń, narzuca wrażenie ładu i harmonii.

Serce domu
Centralnym miejscem domu jest salon. To tutaj gospodarze relaksują się przy ulubionych filmach. I właśnie ta forma spędzania wolnego czasu wpłynęła na rozwiązanie funkcjonalno-przestrzenne zaproponowane przez architekt: salon, jadalnia i kuchnia tworzą jedną przestrzeń. Sprzyja to organizowaniu spotkań z przyjaciółmi.

Domownicy lubią łączyć wieczorny seans filmowy z kolacją. Ciepło wspólnych chwil dodatkowo podgrzewa umieszczony w rogu salonu kominek, o prostym, geometrycznym kształcie. Ponieważ jest narożnie oszklony, zarówno mieszkańcy, jak i ich goście, mogą cieszyć oko patrząc, z każdego miejsca domu, na igrający za szybą ogień.

Bryłę kominka urozmaica wąska, pionowa nisza, której wnętrze zostało obłożone łupanką piaskowca i podświetlone. Wyeksponowany przez światło element staje się dyskretną „zapowiedzią” znajdującej się tuż za kominkiem dekoracyjnej ściany, wykonanej z tego samego materiału.

Ciepłe klimaty
Piaskowo-słoneczne klimaty plaży, są silnie obecne w zastosowanej w salonie kolorystyce i „podtrzymywane” w dodatkach. To plaża spalonej słońcem Afryki, o czym przekonują nas ciemne meble i równie ciemne, kontrastujące z jasnym tłem, dodatki. Główną osobowością salonu jest niewątpliwie kunsztownie rzeźbiony fotel w obiciu z tkaniny imitującej skórę zebry (pierwsze skojarzenie: Afryka, safari...).

Swój intrygujący klimat wnętrza zawdzięczają także pani domu, która świadomie wprowadza przyciągające uwagę detale: – Podobają mi się dodatki i meble ze skór. Są jednocześnie dekoracją i bardzo użytkową rzeczą. Starałyśmy się, wspólnie z architekt, wprowadzić do każdego wnętrza niebanalny element, który wyraźnie zarysuje się na tle łagodnej, plażowej aranżacji.

Gra materiałów
Strefa jadalniana jest oddzielona od strefy komunikacyjnej ścianką, w której wycięto prostokątny otwór (dekoracyjny efekt tworzy stiuk naścienny). Wnęka nie zabiera przestrzeni, a jednocześnie tworzy znakomite miejsce do wyeksponowania przedmiotów. Ustawiono w niej naturalną kompozycję z bambusów, wyeksponowaną za pomocą światła halogenu.

Kuchnia to sfera ciekawej gry materiałów o różnych fakturach i kolorach. Jedno z bardziej pomysłowych rozwiązań to ściana ze słonecznego piaskowca, lustrzane „odbicie” głównej ściany salonu. Kolorystycznie zostały do niej dobrane połyskujące blaty robocze z granitu. By urozmaicić plażową kolorystykę kuchni i dodać jej wyrazistości, wprowadzono stalowe, zimne elementy wykończeniowe (listwa ochronna ściany, okap, uchwyty szafek, piekarnik).

Całość strefy kuchennej okala podwieszany sufit (wykonany z płyty kartonowo-gipsowej, pomalowanej na kolor ścian). Zastosowane w suficie szeregowe oświetlenie punktowe wydobywa malownicze kontrasty – chropowatą strukturę ściany „zderzoną” z gładką i lśniącą powierzchnią kuchennych mebli.

Odrobina ekstrawagancji
Minimalistyczny sposób aranżacji wnętrz obowiązuje także w sypialni. Jak w całym domu, dominuje tu ciepła, słoneczno-piaskowa kolorystyka. Podobnie jak w innych miejscach, pojawiają się ekstrawaganckie meble i wyraziste dodatki, jak chociażby poduszki i siedzisko wykonane ze skóry cielaka (taki sam „zwierzęcy” puf dostrzegamy również w korytarzu).

Swoją obecność w sypialni zaznacza także piaskowiec – motyw przewodni domu – wypełniający wcięcie w ścianie za łóżkiem. Podświetlona nisza dzieli pokój wertykalnie i przyciąga uwagę. Oko mimowolnie skupia się na tym najważniejszym miejscu, nad wezgłowiem małżeńskiego łoża. Punktowe światło, umieszczone w niszy i nad szafą, tworzy intymny klimat tego miejsca.

Natomiast lustra, za którymi ukrywa się garderoba, wydają się otwierać drogę (naszym sennym marzeniom?) w inną, nieznaną przestrzeń. Przydają sypialni dodatkowego wymiaru, w sensie dosłownym, a trochę też symbolicznym.

PROJEKTANT

Katarzyna Mikulska-Sękalska

Pracownia Projektowa Arrange

WASZE KOMENTARZE (5) + DODAJ KOMENTARZ

NEWSLETTER DOBRZEMIESZKAJ.PL

Najciekawsze artykuły z serwisu Dobrze Mieszkaj codziennie w Twojej skrzynce

GALERIE PROJEKTANTÓW

ARCHITEKT RADZI

W tym tygodniu na pytania czytelników portalu odpowiada:

Autorskie Studio Projektu QUBATURA