Salon i położona obok jadalnia mają podobną powierzchnię i są ze sobą połączone za pomocą szerokiego, pozbawionego drzwi wejścia, nad którym znajduje się owalne „okienko”. Fot. Bartosz Jarosz.

Zobacz galerię [14 zdjęć]

Salon i położona obok jadalnia mają podobną powierzchnię i są ze sobą połączone za pomocą szerokiego, pozbawionego drzwi wejścia, nad którym znajduje się owalne „okienko”. Fot. Bartosz Jarosz.
  • Facebook
  • Twitter
  • Pinterest
Autor: www.dobrzemieszkaj.pl
06 wrz 2013 10:21

Urządzamy dom w stylu retro

Co wspólnego mają ze sobą Maria Teresa, Stanisław August Poniatowski, bohater literacki Biedermeier i projektant Philippe Starck? Z każdym z tych nazwisk związana jest pewna estetyka, a wszystkie te style odnajdziemy w tym warszawskim apartamencie.

Prezentowane wnętrza należą do apartamentu, który dwie architektki, Małgorzata Szajbel-Żukowska i Maria Żychiewicz, tworzące pracownię projektową MARCA MZ, wyczarowały w pochodzącym z 1905 budynku, usytuowanym w jednej z willowych dzielnic Warszawy.

Założenie projektantek było takie, by w stare mury tchnąć nowe życie, zachowując jednocześnie ślady ich długiej historii. Przeszłość pojawia się tu w postaci cytatów z dawnych epok – na trzech kondygnacjach domu spotykają się nie tyle różne style, co ich zabarwione nutą nowoczesności pastisze.

Dzięki wysokości

Mamy oryginalne antyki, meble i detale nawiązujące do architektonicznych tradycji XVIII i XIX wieku oraz rzeczy absolutnie nowoczesne, w konwencji high-tech. W ramach tej oryginalnej, dynamicznej mieszanki pochodząca z lat 20. XX wieku kanapa tworzy idealną kompozycję z przezroczystym kubikiem Kartella, a drewniany, zabytkowy stolik – z krzesłem Philippe’a Starcka.

Jak mówi Małgorzata Szajbel-Żukowska, aranżowanie wnętrz w starych budynkach dostarcza architektowi tyluż trudności, co inspiracji. Trzeba się zmagać z odbiegającym od dzisiejszych standardów układem pomieszczeń czy ciągów kominowych (z tego powodu w salonie nie mógł się pojawić kominek z „żywym” ogniem, mimo że właścicielom bardzo na tym zależało; w zamian za to mamy wspaniały kominek na paliwo płynne w sypialni). Ale są też niespodzianki rekompensujące ten dyskomfort:

Wysokie ściany to pole do popisu

– Ogromnym atutem wnętrz w tym domu, dzięki któremu mogłyśmy sobie pozwolić na odrobinę architektonicznego szaleństwa, jest ich wysokość: 3,5 metra. Jeśli dodamy do tego wysokie, francuskie okna, zyskujemy przestrzeń, jakiej nie przytłoczą żadne, nawet najbardziej „gabarytowe” meble. Naszym kolejnym odkryciem były widoczne w holu schody, które zachowałyśmy w niemal oryginalnej postaci.

Z dawnego wystroju pochodzi też drewniany parkiet i podłoga w kuchni i holu, reszta została skrojona na miarę upodobań i stylu życia właścicieli – młodego małżeństwa z dziećmi. Przechadzając się po ich domu można stwierdzić, że raczej czyta się tu książki, niż ogląda telewizję, a zamiłowanie do rzeczy pięknych i luksusu łączy się z dbałością o walory pragmatyczne. Zgodnie z tą zasadą w kuchni widać zabytkową serwantkę i supernowoczesny piekarnik parowy.

Tkaniny Designers Guild

Przy takim bogactwie stylistycznym ważne jest, by w aranżacji pojawił się jakiś stały element, powracający w różnych odsłonach leitmotiv. Tutaj są nim tkaniny. Obicia mebli, rolety, zasłony, tapety – wszystkie pochodzą z oferty londyńskiej firmy Designers Guild i urzekają zarówno wzornictwem, jak i kolorystyką.

Projektantki wychodzą z założenia, że przy zachowaniu jednolitej palety barw dozwolone jest łączenie różnych, pozornie niewspółgrających ze sobą wzorów, takich jak kratka, paski i motywy kwiatowe. Jak widać, mają rację.

Okazuje się przy tym, że jedwab – bo z niego wykonano większość tych tkanin – to materiał uniwersalny, który równie dobrze komponuje się z meblami retro, co z nowoczesnym designem.

Retro, ale podane na nowo

Elementem dyscyplinującym przestrzeń środkowej kondygnacji apartamentu jest również bardzo spójny rozkład i ujednolicone rozmiary wnętrz: salon, jadalnia, sypialnia i łazienka to pomieszczenia o niemal identycznej powierzchni. Razem z kuchnią tworzą serce tego domu, w którym duch Marii Teresy spotyka się z duchem naszych czasów.

WASZE KOMENTARZE (0)

DODAJ KOMENTARZ

POLECAMY W SERWISACH