Reprezentacyjna jadalnia znajduje się w obrębie salonu. Razem z kuchnią tworzą jedną przestrzeń wypełnioną unikatowymi meblami, wzorzystymi tkaninami, różnorodnymi kolorami, materiałami, fakturami. Fot. Bartosz Jarosz.

Zobacz galerię [11 zdjęć]

Reprezentacyjna jadalnia znajduje się w obrębie salonu. Razem z kuchnią tworzą jedną przestrzeń wypełnioną unikatowymi meblami, wzorzystymi tkaninami, różnorodnymi kolorami, materiałami, fakturami. Fot. Bartosz Jarosz.
  • Facebook
  • Twitter
  • Pinterest
Autor: www.dobrzemieszkaj.pl
11 maj 2012 10:01

Wnętrze z-Orient-owane

Kultura Wschodu różni się znacznie od kultury w świecie zachodnim. Stwarza to olbrzymie różnice w stylu życia, jak również w wystroju domu. Orientalne meble z założenia mają być proste i funkcjonalne, ale ich celem jest również symbioza i harmonia z naturą, stąd właśnie misterne zdobnictwo i mnogość ornamentu.

Orientalna aranżacja wnętrza to nie tylko meble odzwierciedlające ten styl, to również wszelkie dodatki i akcesoria użytku codziennego, a przede wszystkim - sposób na życie, w którym sięgamy po mieszankę kulturową krajów dalekiej Azji, Bliskiego Wschodu czy Ameryki Południowej. W urządzaniu tego wnętrza liczyła się pasja jego przyszłych mieszkańców. Trzy lata, konsekwentnie ignorując mody oraz obowiązujące trendy, nie korzystając z pomocy fachowców, Dorota i Michał sami urządzali swoje lokum. Końcowy efekt jest ukoronowaniem ich pracy i poświęconego czasu. Przedłużający się remont mieszkania okazał się ważnym etapem w życiu jego obecnych mieszkańców - pomógł im zrozumieć, co naprawdę chcą robić w życiu.

Własnymi siłami

Pani domu założyła swoją autorską pracownię Dekornia (www.dekornia.pl) - projektuje i tworzy wypalając z gliny przedmioty codziennego użytku, min. przepiękną ceramikę ścienną, oryginalne umywalki, lustra, kinkiety, misy, patery, zegary, zawieszki ścienne. - Lubię przedmioty z duszą, rzeczy osobne, ręcznie robione, z tajemnicą zamkniętą w kształcie. Uciekam od rzeczy technicznych, produkowanych masowo – wyznaje artystka. Naturalnie pani Dorota własne dzieła zastosowała także w niesztampowej aranżacji swojego mieszkania.

W trakcie remontu dokonano paru istotnych zmian funkcjonalnych rozkładu mieszkania. Pozbyto się ściany w przedpokoju oraz powiększono salon kosztem przesunięcia kuchni w miejsce sąsiadującego pokoju, co zaowocowało wrażeniem przestronności. Powiększenie okien w salonie dodatkowo wzmocniło ten efekt. Po takiej reorganizacji pojawiły się problemy z różnicą poziomów posadzek, które ostatecznie udało się wyrównać. Dziś podłoga jest dumą pana domu, który ręcznie doszlifował poprzeczne krawędzie dębowych desek parkietowych, a ułożone obok kafle ceramiczne w przedpokoju przywiózł z rozbiórki poniemieckiego domu. Właścicielom bardzo zależało na kompleksowej stylizacji mieszkania, stąd również ściany i sufity mieszkania zostały umiejętnie wystylizowane „ręką” pana Michała.

Dobrze dobrane

Doświadczenie zdobyte „na własnej skórze”, w połączeniu z wrodzoną smykałką do majsterkowania, zaowocowały założeniem własnej firmy budowlanej, zajmującej się wykańczaniem wnętrz (www.zrobimyremont.pl). W taki sposób krok po kroku powstało kunsztownie wykonane wnętrze zachowujące niezwykłą dbałość o stylistyczną konsekwencję. W salonie znalazła się czekoladowa kanapa z dwoma fotelami, idealnie pasująca do indyjskich kredensów wykonanych z niezwykle trwale zaimpregnowanego drewna pookrętowego. Oryginalny stół i krzesła to swoisty łącznik miedzy strefą salonową a kuchenną. Skompletowany zestaw i kredensy pochodzą z zaprzyjaźnionego warszawskiego sklepu z meblami indyjskimi (Guido), a trzy krzesła zakupione zostały na targu staroci.

Kuchnia to przestronna wnęka pełna domowego ciepła, przepełniona orientalnymi zapachami i przyprawami. Tu nie gotuje się na czas, a szafki nie posiadają technicznych niespodzianek. Fascynacja dalekimi kulturami przejawia się w elementach dekoracyjnych sosnowych frontów (okucia, uchwyty). Kafle ścienne o niezwykłej czerwonej barwie są motywem przewodnim zarówno w kuchni, jak i w łazience. Czerwona umywalka i lustra obramowane czerwonymi dekorami wykonanymi przez panią domu doskonale prezentują się na tle beżowo-ceglanych, antycznych płytek (Kamstar). W sypialni połączono słoneczny odcień ścian z brązem narzuty i ciemnobrązowymi meblami. W centralnym punkcie nad łóżkiem właściciele zawiesili inspirujące zdjęcie własnych splecionych dłoni… I choć mieszkanie pozostaje nieczułe wobec zmieniających się mód czy trendów, choć obcy jest mu współczesny design, to tajemnice, które przed nami odkrywa, historie, które wiążą się z każdym z przedmiotów i pasje jego właścicieli sprawiają, że trudno przejść obok niego obojętnie.

WASZE KOMENTARZE (0)

DODAJ KOMENTARZ

POLECAMY W SERWISACH