Fot. Bartosz Jarosz.

Zobacz galerię [30 zdjęć]

Fot. Bartosz Jarosz.
  • Facebook
  • Twitter
  • Pinterest
Autor: Justyna Łotowska
05 maj 2014 15:27

Zobacz polskie mieszkanie z marokańską duszą

Monika i Sebastian są bez pamięci zakochani w Maroku, jego zapachach, smakach, gwarze, kolorach i rytuałach codziennego życia. Ich mieszkanie jest przesycone klimatem tego kraju.Krakowskie mieszkanie powstało w oparciu o inspiracje przywiezione z podróży.

- Spaliśmy w dwudziestu różnych riadach, tradycyjnych marokańskich domach. Chciałam poznać styl marokański, różne jego odmiany, od dość prostych i symbolicznych do najbardziej wytwornych i zamożnych. Riady uczą turystów, co to jest Maroko - mówi Monika. - Mieszczą się w odrestaurowanych pałącach, zabytkowych domach i same w sobie są wycinkiem tradycyjnej architektury. Do tego ich wyposażenie: fontanny, lampy, naczynia, charakterystyczna ornamentyka. Riady nie mają szyldów, więc ciężko je odnaleźć, ale kiedy przekroczy się ich bramy... to tak, jakby przekroczyło się bramy raju. W chwili wypowiedzianego przez służbę powitania "To jest wasz dom", wyznaczają czas magicznego odpoczynku w innym świecie.

Jako projektantka Monika marzyła, aby tworzyć orientalne wnętrza w Polsce. 

- w Marrakeszu jest bardzo dużo światła. Słońce, które oblewa całe miasto i nasącza czerwone mury, nie męczy wzroku, ale dodaje miastu "Orientu". Mury starej Mediny mają kolor ochry. Ceglastw barwa czerwieni przechodzi w bogatą mozaikę odcieni. Każdy kawałek ulic zasługuje na obraz - dodaje.

"Czerwone miasto" pobudziły jej wyobraźnię na tyle, że nie mogła uwolnić się od tych obrazów, musiała je namalować. Wszystkie obrazy przedstawiają ulice Marrakeszu. A ściany w mieszkaniu mają kolo ochry.

Oświetlenie idealne do wspomnień

Na jeden metr kwadratowy mieszkania przypada lampionik lub lampka, wszystkei przywiezione z podróży. Kolorowe szkło marokańskich opraw tworzy prawdziwie bajkowy klimat. Fontanna o żeliwnej nodze to kopia tych, które Monika i Sebastian widzieli na ulicach Maroka.

WASZE KOMENTARZE (0)

DODAJ KOMENTARZ

POLECAMY W SERWISACH