Aranżacja przestrzeni dla najmłodszych wymaga nie tylko wielu ciekawych pomysłów, ale również opracowania ich z wysoką starannością. Fot. Malbud1

Zobacz galerię [5 zdjęć]

Aranżacja przestrzeni dla najmłodszych wymaga nie tylko wielu ciekawych pomysłów, ale również opracowania ich z wysoką starannością. Fot. Malbud1
  • Facebook
  • Twitter
  • Pinterest
Autor: Katarzyna Masłowska
09 sie 2017 11:18

Architektura i design przyjazne dla najmłodszych

Przyjazna przestrzeń dla najmłodszych sprawia, że dzieci z przyjemnością przychodzą do przedszkola czy szkoły, chętniej uczestniczą w zajęciach, ale i miło spędzają czas na zabawie z rówieśnikami.

Nie trzeba nikogo przekonywać, jak ważny w życiu człowieka jest etap dzieciństwa. Kształtuje on nie tylko osobowość, ale i późniejsze zachowania. Na prawidłowy rozwój każdego dziecka wpływają ludzie i otoczenie, w którym przebywa. Przyjazna przestrzeń dla najmłodszych sprawia, że dzieci z przyjemnością przychodzą do przedszkola czy szkoły, chętniej uczestniczą w zajęciach, ale i miło spędzają czas na zabawie z rówieśnikami.

Nowoczesne placówki edukacyjne zapewniają maluchom komfortowe i bezpieczne warunki do rozwoju, jak również pomagają im wejść w kluczowy etap nauki. Jak zaplanować miejsce, w którym dzieci będą czuły się swobodnie i bezpiecznie? Jakie są najnowsze rozwiązania budowlane dla szkół i przedszkoli?

Standardy aranżowania przestrzeni dla najmłodszych z upływem lat stają się coraz wyższe, a zapewnienie podstawowych elementów wyposażenia czy dekoracji może okazać się w wielu przypadkach niewystarczające. Architekci wraz z firmami budowlanymi prześcigają się w pomysłach, jak dodatkowo wzbogacić placówkę edukacyjną, aby była przyjazna nie tylko dla dzieci, ale i rodziców oraz nauczycieli.

Realizacja tak istotnej inwestycji wymaga wcześniejszego, dokładnego zaplanowania. Chodzi nie tylko o przyjemne otoczenie do zabawy czy nauki, ale przede wszystkim o bezpieczeństwo. Obecnie standardem takich realizacji jest stworzenie sal dydaktycznych z wieloma udogodnieniami tj. nowoczesne oświetlenie i automatyczna klimatyzacja, system monitoringu w budynku czy instalacja alarmowa – wyjaśnia Maciej Jastrzębski, Wiceprezes Zarządu i Dyrektor ds. technicznych MALBUD1.

Przyjazne otoczenie sprzyjające nauce i zabawie

Na przyjazną atmosferę miejsca składają się nie tylko zadbane zielone tereny, ale również wygląd budynków. Duże znaczenie ma ich konstrukcja, forma, a także kolory użyte do elewacji. Budynek, w którym będą przebywały dzieci powinien zostać odpowiednio zaprojektowany, w celu zapewnienia komfortu do zabawy i nauki. Warto zatem postawić na jasne kolory – dobrym rozwiązaniem mogą okazać się pastele, które ożywią budynek.

Ciekawym pomysłem są również kolorowe wzory i dekory na elewacji, a także barwne ramy okien. Chcąc wyróżnić budynek na tle innych, a jednocześnie sprawić, aby był on przyjazny dla dzieci warto postawić na bogatą gamę kolorów. Duże okna na całej długości ściany dodatkowo zapewnią odpowiednią ilość światła, potrzebną do nauki. Materiały wykończeniowe tj. podłogi na zewnątrz i szklane wiaty warto wykonać z bezpiecznych materiałów dla dzieci. Między innymi takich rozwiązań użyliśmy przy generalnej realizacji Centrum Edukacji Przedszkolnej i Wczesnoszkolnej przy UKSW. – mówi Maciej Jastrzębski. Wnętrze budynku zostało przez nas wykonane w przemyślany sposób. Kolorami przewodnimi były żółty i pomarańczowy - wykorzystaliśmy je przy okazji aranżowania oświetlenia, ram okien, dekorów na podłogach i elementów zewnętrznych. Dzięki temu uzyskaliśmy przyjazną przestrzeń dla najmłodszych – dodaje.

WASZE KOMENTARZE (0)

DODAJ KOMENTARZ

POLECAMY W SERWISACH