Bartłomiej Pawlak (po prawej)  od 2014 r. prowadzi wraz z Łukaszem Stawarskim studio projektowe Pawlak & Stawarski.
Bartłomiej Pawlak (po prawej) od 2014 r. prowadzi wraz z Łukaszem Stawarskim studio projektowe Pawlak & Stawarski.
  • Facebook
  • Twitter
  • Pinterest
Autor: Redakcja Dobrze Mieszkaj
04 maj 2017 13:40

Bartłomiej Pawlak: wyścig z czasem

Świat smartfonów i tabletów przyzwyczaja nas do częstych zmian, modyfikacji, i tego, że jeden obiekt może spełniać się w wielu zadaniach - mówi Bartłomiej Pawlak ze studia projektowego Pawlak & Stawarski.

Ken Robinson* w swoim wykładzie o edukacji dla TED (Technology, Entertainment and Design), komentuje zmieniającą się rzeczywistość słowami swojej 20-letniej córki, która nie widzi już sensu noszenia zegarka na ręku: „To jednozadaniowe urządzenie, po co mieć coś takiego?” (ang. It's a single-function device, how lame is that?).

W świecie elektroniki zegarki są wszędzie. Wcześniej, by wiedzieć, która jest godzina musieliśmy mieć jeden przy sobie, wyjaśnia Ken.

Świat smartfonów i tabletów przyzwyczaja nas do częstych zmian, modyfikacji, i tego, że jeden obiekt może spełniać się w wielu zadaniach. Sami stajemy się bardziej elastyczni na co dzień. W pracy czy w domu częściej adoptujemy się do nowych środowisk, uczymy się wielozadaniowości, szybciej odnajdujemy się w nowych okolicznościach. W rezultacie, by nauczyć się czegoś nowego, czasem okazuje się, że musimy oduczyć się czegoś innego.

Skoro sami jesteśmy nastawieni na ciągłe zmiany w funkcjonowaniu i adaptacji do zaistniałych sytuacji, to też od produktów oczekujemy więcej. Że podążą za naszymi zmianami, nauczą się współgrać i pozwolą na szybką reakcję. Produkty łączą się, a ich funkcje przenikają, mają być coraz sprytniejsze, robić więcej i łatwiej. Słowa klucze to „smart” i „customizacja”. Mądre i spersonalizowane, takie właśnie mają być dzisiejsze przedmioty. Wyzwaniem w tej sytuacji staje się stworzenie produktu powtarzalnego o unikatowych cechach, jednocześnie pozwalającego użytkownikowi na dopasowanie do swoich wyszukanych potrzeb. Podejmujemy to wyzwanie przy każdym projekcie. Zestaw Muto tworzyliśmy konsekwentnie budując najróżniejsze scenariusze i możliwości użytkowania, jednocześnie nastawiając projekt na nieznane! Tak by codzienność mogła dopowiedzieć całą resztę. Pozwala on na dowolność w czasie tworzenia aranżacji i swobodną zmianę w trakcie użytkowania.

To potrzeba decyduje o tym, jak finalnie zbudowany jest mebel.

Jednak największa zabawa czekała nas gdy powstawała kolekcja Nest. Pełen personalizacji zestaw dla dzieci i młodzieży, który dopasowuje się, zmienia i rośnie razem z dzieckiem. Dzieci najbardziej otwarte są na zmiany i poszukiwanie siebie. Mogliśmy więc dać im to, co zawsze chcieliśmy mieć i zapewnić możliwość budowania swojego otoczenia tak jak chcą – bez ograniczeń i kompromisów! To ich przestrzeń, ich azyl – tutaj powinny czuć się swobodnie, bezpiecznie, ale przede wszystkim „u siebie”.

By produkt był bardziej elastyczny i odpowiadał na wygórowane oczekiwania codzienności tworzymy go tak, by spełniał swoje zadania, ale był też otwarty na to, czego nie jesteśmy w stanie przewidzieć. Starą maksymę „Mniej znaczy więcej”, dzisiaj możemy przeczytać inaczej. Mniej, czyli „niedookreślone”, pozostawione do interpretacji odbiorcy. Mniej wyspecjalizowanych elementów, a więcej takich, które możemy zaadaptować do własnych potrzeb, powoduje to, że nie stajemy się niewolnikami produktu i możemy żyć tak jak nam wygodnie. Nie ograniczamy naszych produktów. Mają być takie jak ich właściciele: sprytne, swobodne, otwarte na zmiany.

*Sir Ken Robinson jest uznanym w skali światowej pisarzem, mówcą i doradcą, liderem w dziedzinie rozwoju kreatywności, innowacyjności i zasobów ludzkich.

  • O autorze

    Bartłomiej Pawlak – absolwent Wzornictwa na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu, asystent na macierzystej uczelni w Pracowni Projektowania Produktu I. Od 2014 r. wraz z Łukaszem Stawarskim prowadzi studio projektowe Pawlak & Stawarski (www.pawlakstawarski.com), które realizuje projekty we współpracy z przemysłem w kraju i za granicą. Współpracuje również z Concordia Design. W ich portfolio znajdują się projekty m.in. dla Mebli VOX, Alvo Medical, Envy Lighting, Narodowego Centrum Kultury. W studiu powstają projekty z zakresu designu, grafiki użytkowej, architektury wnętrz i wystawiennictwa, a ich realizacje były prezentowane na wystawach i festiwalach designu m.in. w Saint Etienne, Mediolanie, Brukseli, Berlinie, Frankfurcie, Warszawie, Cieszynie i Poznaniu.

 

 

WASZE KOMENTARZE (0)

DODAJ KOMENTARZ

POLECAMY W SERWISACH