Izabela Bołoz - projektantka, kuratorka, promotorka polskiego designu, autorkę licznych prac z pogranicza architektury, sztuki i wzornictwa. Wzięła udział w panelu inauguracyjnym pod hasłem „Elitarny czy masowy? Jaki jest design” podczas IV edycji Forum Dobrego Designu 7 grudnia 2016 r.

Zobacz galerię [6 zdjęć]

Izabela Bołoz - projektantka, kuratorka, promotorka polskiego designu, autorkę licznych prac z pogranicza architektury, sztuki i wzornictwa. Wzięła udział w panelu inauguracyjnym pod hasłem „Elitarny czy masowy? Jaki jest design” podczas IV edycji Forum Dobrego Designu 7 grudnia 2016 r.
  • Facebook
  • Twitter
  • Pinterest
Autor: Redakcja Dobrze Mieszkaj
04 maj 2017 13:38

Izabela Bołoz: człowiek i przestrzeń

Projektantka, kuratorka, promotorka polskiego designu – to tylko kilka określeń, którymi możemy opisać Izabelę Bołoz, autorkę licznych prac z pogranicza architektury, sztuki i wzornictwa.

Powiedzieć o Izabeli Bołoz, że jest polską projektantką, która założyła studio projektowe w Holandii byłoby dużą powściągliwością. Zdanie to nie streszcza nawet w połowie wszystkiego, czym zajmuje się absolwentka Uniwersytetu Wrocławskiego. Zaczynając od tego, że poza Wrocławiem studiowała również w Szwajcarii, gdzie ukończyła Uniwersytet Zuryski, w Londynie na Kingston University, a także na Design Academy w Eindhoven. Nie tylko lokalizacje były różne, ale także kierunki samych studiów. Planowała bowiem zostać dyplomatą – we Wrocławiu i Zurychu studiowała nauki społeczne. Bardzo lubiłam swoje pierwsze studia, ale na drugim roku przez kilka dni z rzędu nie mogłam spać. Po którejś bezsennej nocy doszło do mnie, że jednak chciałabym studiować coś innego – opowiada projektantka.

Patrząc na jej działalność trudno się jednak oprzeć wrażeniu, że mimo zmiany zawodu, w dalszym ciągu w swoich pracach zawiera czynnik społeczny. Prace Izabeli Bołoz są niezwykle różnorodne – od instalacji miejskich, przez przedmioty użytkowe po wystawy, które wielokrotnie obejmuje swoją kuratelą. Projektantka realizuje się również jako wykładowca na Uniwersytecie Technicznym w Eidenhoven oraz kultowej już poznańskiej School of Form.

Niezależnie jednak od tego, w co się angażuje, za każdym razem dużą rolę w jej projektach odgrywa dialog z odbiorcą. Reakcje odbiorców są dla mnie bardzo ważne, dopiero wtedy mogę sprawdzić swoje założenia projektowe i dowiedzieć się, jak projekt „działa” w przestrzeni, w jaki sposób używają go ludzie – wyjaśnia projektantka. Swoje prace miała okazję zaprezentować w wielu miejscach na świecie, między innymi we Włoszech, Danii oraz rodzinnej Polsce, obserwując interakcje widzów ze swoimi pracami w zależności od kraju, w jakim były pokazywane. Wydaje mi się, że dany typ estetyki bardziej lub mniej przemawia do osób z konkretnego obszaru geograficznego. Moja praca „Iloczyny” jest ogólnie bardzo lubiana, ale zauważyłam, że w szczególny sposób doceniają ją ludzie z krajów południowych. Bardzo podobała się we Włoszech, przy instalacji zatrzymywali się często ludzie z Brazylii czy Meksyku. Wydaje mi się, że żywa kolorystyka i forma tego projektu przemawiają do nich w szczególny sposób.

W swojej pracy Izabela Bołoz współpracuje zarówno z międzynarodowymi firmami, jak i instytucjami kulturalnymi oraz lokalnymi samorządami. Zapytana o to, czym się różni praca dla komercyjnego klienta od projektu publicznego odpowiada: Przy współpracy z firmami często ważne jest to, aby projektowana przeze mnie instalacja pozytywnie wpłynęła również na wizerunek firmy. Przy projektach publicznych bardzo ważna będzie z kolei wytrzymałość projektu, bezpieczeństwo, zgodność z normami. Trzeba przejść przez różne etapy, uzyskać niezbędne pozwolenia... Czas realizacji to minimum kilka lub kilkanaście miesięcy. Mając na swoim koncie tak różnorodne projekty, zapytana o źródła inspiracji Izabela Bołoz odpowiada bezpretensjonalnie: Czerpię je z własnych doświadczeń, z obserwacji rzeczy, zjawisk, które mnie fascynują. Zdarza się, że odnajduję je w książkach, czasami przychodzą po zobaczeniu terenu czy miejsca, gdzie ma powstać mój projekt.

WASZE KOMENTARZE (0)

DODAJ KOMENTARZ

POLECAMY W SERWISACH