Krystian Kowalski kończył projektowanie produktu w Royal College of Art w Londynie oraz Wydział Wzornictwa Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Pierwsze doświadczenie zawodowe zdobywał w studiach projektowych w Warszawie, Łodzi i Mediolanie. Ma na swoim koncie wielokrotnie nagradzane projekty, które już dziś są uważane za najlepsze przykłady polskiego wzornictwa.

Zobacz galerię [5 zdjęć]

Krystian Kowalski kończył projektowanie produktu w Royal College of Art w Londynie oraz Wydział Wzornictwa Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Pierwsze doświadczenie zawodowe zdobywał w studiach projektowych w Warszawie, Łodzi i Mediolanie. Ma na swoim koncie wielokrotnie nagradzane projekty, które już dziś są uważane za najlepsze przykłady polskiego wzornictwa.
  • Facebook
  • Twitter
  • Pinterest
Autor: Redakcja Dobrze Mieszkaj
04 maj 2017 13:36

Krystian Kowalski: apetyt na wyzwania

Jeden z najzdolniejszych polskich projektantów. Twórczo nienasycony, jak sam o sobie mówi, nieuznający żadnych barier w świecie projektowania Jego projekty można znaleźć w portfolio znanych marek meblowych, jak i na światowych wystawach.

Krystian Kowalski urodził się w 1982 roku w artystycznej rodzinie. Jego ojciec Grzegorz Kowalski jest profesorem warszawskiej ASP, matka Barbara Falender – znaną rzeźbiarką. Choć od dziecka obcował ze sztuką, pasję odnalazł w dziedzinie projektowania, która w późniejszych latach okazała się również kluczem do sukcesu zawodowego. Ukończył projektowanie produktu w Royal College of Art w Londynie oraz Wydział Wzornictwa Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Pierwsze doświadczenie zawodowe zdobywał pracując w studiach projektowych w Warszawie, Łodzi i Mediolanie. Ma na swoim koncie wielokrotnie nagradzane projekty, które już dziś są uważane za najlepsze przykłady polskiego wzornictwa.

Kariera Krystiana Kowalskiego nabrała rozpędu wraz z wdrożeniem pierwszego projektu. Zaprojektowane w 2007 roku dla marki Iker meble Trim, dedykowane do przestrzeni biurowej i publicznej, okazały się pomysłem wybitnym. Krzesła i fotele o prostej i jednocześnie bardzo wyrafinowanej formie wykonano dzięki technologii opartej na laserowym wycinaniu blachy aluminiowej, następnie wygiętej do pożądanego kształtu. Projekt wymagał niebywałej precyzji i przypominał nieco sztukę origami. Choć zawsze patrzę krytycznie na swoje projekty, do mebli Trim mam szczególny sentyment. Minęło wiele lat od ich wdrożenia, jednak wciąż jest to projekt aktualny, czego dowód znajduję w odbiorze tych mebli. Z jednej strony meble Trim są zimną bryłą, jednak w dalszym rozrachunku prezentują się ciepło i kolorowo, dzięki barwom i fakturom tkaniny. Mam wrażenie, że te cechy produktu są wciąż aktualne i pożądane.

Linia Trim wielokrotnie pokazywana była jako produkt promujący polski design, znajdziemy ją także w przewodnikach po polskim wzornictwie. Stale dostępna jest także w ofercie producenta.

Współpraca z marką Iker była pierwszym poważnym wydarzeniem w karierze Krystiana Kowalskiego. W kolejnych latach w dorobku projektanta pojawiły się projekty dla firm Noti, Nowy Styl czy Comforty. W 2014 roku został wybrany spośród wielu polskich projektantów do stworzenia limitowanej kolekcji dla marki IKEA. Nad projektem sekretarzyka IKEA PS pracował w zespole z Mają Ganszyniec i Pawłem Jasiewiczem. Co istotne, nie został do tego projektu przez nikogo polecony, znalazł się w nim, ponieważ jego prace zostały wyłowione spośród wielu innych w internecie. W przypadku edycji PS 2014 wśród projektantów znalazło się kilka ważnych nazwisk, jak cenieni przeze mnie Scholten Beijing, Tomas Alonso, Matali Craset. Nie ukrywam, że znalezienie się w gronie tych projektantów było dla mnie wyróżnieniem – podkreśla projektant.

Projektowanie dla znanych polskich marek miało istotne znaczenie dla jego kariery. Między innymi dzięki temu projekty Krystiana Kowalskiego pokazywane były na wystawach w Mint Gallery w Londynie jak również na Mediolańskim Triennale. To mój dorobek i moje portfolio, jestem ocieniany przez pryzmat tego, co zaprojektowałem dla tych marek. Taka współpraca ma wiele zalet, ale jest też dużym wyzwaniem. Każdorazowo projekt powinien być na najwyższym poziomie, jak również klasyfikować marki i pozwolić im się wyróżnić. To naprawdę trudne zadanie. Projektant podkreśla jednak, że nie same marki są dla niego najważniejsze. Moim założeniem jest skupianie się na projektach, które tworzę – muszą być dobre. Wspaniale jest pracować z markami, im bardziej rozpoznawalnymi, tym większy jest splendor. Cała otoczka, związana z promocją projektów i tym, dla kogo je projektuje oczywiście jest ważna, jednak za każdym razem to finalny produkt stawiam na pierwszym miejscu.

WASZE KOMENTARZE (0)

DODAJ KOMENTARZ

POLECAMY W SERWISACH