Projekt /Fot. Stephen Kenn

Zobacz galerię [9 zdjęć]

Projekt /Fot. Stephen Kenn
  • Facebook
  • Twitter
  • Pinterest
Autor: Anna Usakiewicz
31 lip 2017 14:03

Stephen Kenn - szczerość i prostota projektowania

Amerykanin Stephen Kenn to przykład projektanta-rzemieślnika, dla którego równie istotne co finalny efekt jego pracy są proces tworzenia, uczestniczący w nich ludzie i proste rozwiązania. Studio projektowe, które prowadzi w Los Angeles wraz z żoną Beks Opperman specjalizuje się w tworzeniu mebli i skórzanej galanterii.

Stephen Kenn ma w sobie coś ze staroświeckiego gentlemana, z rzemieślnika, który na tej samej ulicy prowadzi swój zakład i u którego od lat zamawiasz nowe buty lub garnitur.  O swojej pracy mówi z zaangażowaniem, podkreśla, że wyrafinowana prostota i solidność jego mebli nie byłaby możliwa, gdyby nie współpracujący z nim podwykonawcy i dostawcy – firmy działające w okolicach Los Angeles, bo Kenn preferuje lokalną produkcję. 

Nietrudno zauważyć, że znaczący wpływ na ukształtowanie stylu Kenna miała jego pierwsza kolekcja mebli – Inheritance, która powstała w 2011 roku. Sofy i fotele na metalowych stelażach, siedziska tapicerowane tkaninami z wojskowego demobilu i mocowane do stelaży skórzanymi pasami – rozwiązania jakby zaczerpnięte wprost ze świata żołnierskiego ekwipunku okazały się w świecie mebli nowatorskie i bardzo interesujące. Ale wojskowe inspiracje miały też głębszy wymiar – szacunku dla historii i minionych pokoleń oraz recyklingu wojskowego sprzętu pochodzącego jeszcze z czasów II wojny światowej.

Kenn chciał też stworzyć mebel, który będzie „transparentny” – w którym będzie można zobaczyć jak wygląda konstrukcja, jak działa i jak jest wykonany. Cel podwójnie ambitny, gdyż wydobywając „wnętrze” na zewnątrz musimy je perfekcyjnie wykonać. Tu na myśl przychodzą też ukochane przez projektanta stare motocykle – maszyny w których możemy zobaczyć wszystkie elementy, które zachwycają kształtem ram, silników, siedzeń i kierownic, które możemy samodzielnie zdemontować i zmontować. W tym sensie projekty Kenna są maksymalnie szczere – nie sposób w nich niczego ukryć, są proste, praktyczne, wytrzymałe, ale też perfekcyjnie i z dbałością o każdy szczegół wykonane. Dziś kolekcja Inheritance obejmuje także łóżka, stoły i krzesła, a jako materiały tapicerskie wykorzystywane są też skóra, płótno i wełna.

Z kolei w kolekcji Bowline inspiracją był świat żeglarstwa odkryty podczas podróży do Japonii. Stąd Kenn zapożyczył materiały – płótno żaglowe, liny, drewno i metalowe konstrukcje. Żeglowanie kryje w sobie ducha wykalkulowanego ryzyka – niezbędnego by życie było fascynujące. Zaufanie łodzi tak, by zaryzykować własnym życiem wymaga sporej odwagi i wybrania kursu w nieznane – przygody, która tworzy historie warte opowiadania – mówi projektant. Stephen Kenn Studio tworzy też wiele ciekawych projektów crossbrandingowych, m. in. ze szwajcarskim Victorinoxem, z japońskim producentem mebli Truck Furniture, z działającym w Hongkongu sklepem Growth Ring & Supply, z marką dżinsów Simon Miller.

Od kwietnia 2017 wybrane projekty Stephen Kenn Studio dostępne są w ofercie KOOKU.

WASZE KOMENTARZE (0)

DODAJ KOMENTARZ

POLECAMY W SERWISACH