Rafał Ślęk. / fot. Forum Dobrego Designu

Zobacz galerię [3 zdjęć]

Rafał Ślęk. / fot. Forum Dobrego Designu
  • Facebook
  • Twitter
  • Pinterest
Autor: Forum Dobrego Designu
14 gru 2016 21:43

Cyfrowe modele to kolejna rewolucja w świecie architektury

Architekt Rafał Ślęk, autor książek poświęconych projektowaniu z użyciem oprogramowania ARCHICAD opowiadał podczas Forum Dobrego Designu o zmianach, jakie w branży projektowania obiektów i wnętrz zachodzą w zakresie wykorzystania modeli cyfrowych.

- Wszystko się zmienia. Odkąd zajmuję się projektowaniem obserwowałem trzy rewolucje jeżeli idzie o nasz warsztat. Dziś wszystko zmierza w stronę dominacji i pracy z dobrym, dopracowanym cyfrowym modelem. Ta zmiana dotyka też projektantów wnętrz. Architekci są bombardowani rozwiązaniami i technologiami, wiedzą co one dają. Nawet do nas coraz częściej dzwonią klienci i pytają np. czym jest BIM – opowiadał Rafał Ślęk w czasie Forum Dobrego Designu, na którym 7 grudnia wygłosił wykład „Nowe technologie i nowe podejście do projektowania i designu w erze wszechobecnej cyfryzacji".

Rafał Ślęk jest z wykształcenia architektem. Przez wiele lat współwłaściciel wielobranżowego biura projektowego działającego na Śląsku. Od kilkunastu lat pracuje w firmie WSC Graphisoft Center specjalizującej się w sprzedaży i wdrażaniu oprogramowania w biurach architektonicznych. Z fascynacją obserwuje wpływ (a właściwie zalew) nowych technologi na pracę architektów i projektantów wnętrz, które zupełnie zmieniają zarówno styl jak i zakres wykonywanych projektów. Jest autorem kilku pozycji książkowych i videokursów poświęconych projektowaniu z użyciem ARCHICAD-a oraz wdrażaniu technologii BIM.

W trakcie swojego wykładu opowiadał o tym jak ewoluowały rozwiązania techniczne wykorzystywane w pracy projektantów. Zwracał też uwagę, że wiele narzędzi, kiedyś drogich i dostępnych wybranym, dziś stały się elementami warsztatu każdego profesjonalnego projektanta. Dostępność cyfrowych narzędzi zmieniła sposób w jaki działa branża projektowa.

- Technologie mają wielki wpływ na to, co robimy. Są co prawda narzędzia, które się nie utrzymują – np. telewizory 3D czy gogle do rzeczywistości wirtualnej. Ale wiele rozwiązań jest ułatwieniem dla projektanta – np. trójwymiarowe, cyfrowe makiety. Ich działanie i natura dziś ułatwia nam np. pracę zdalną, z dala od biura – opowiadał Ślęk i dodawał, że planowanie 3D to jest całkiem nowa dziedzina, do niedawna w zasadzie niedostępna dla przeciętnego człowieka dziś staje się bardziej demokratyczna.

- Dziś już jest to coś, co każdy niemal może mieć. Druga sprawa to modele trójwymiarowe. Technologie skanowania dziś są tak zaawansowane, że wystarczy zrobić kilkadziesiąt zdjęć np. telefonem na około modelu i jesteśmy w stanie sami odtworzyć skomplikowane struktury – opowiadał. - W ciągu ostatnich 2-3 lat radykalnie zmieniła się też sytuacja w obszarze tekstur. Ich jakość jest dziś tak dobra, że na bazie cyfrowego modelu możemy wygenerować wizualizacje, które wyglądają jak zdjęcia – uzupełniał.

WASZE KOMENTARZE (0)

DODAJ KOMENTARZ

CZYTAJ WIĘCEJ

Partner Główny

Partnerzy

Partnerzy Wspierający

Patronat Medialny