Dobrzemieszkaj.pl - projektowanie, aranżacja wnętrz, wystrój mieszkania

W dyskusji pod hasłem „Design a przeszłość” udział wzięli: Krystyna Łuczak-Surówka (moderator debaty), Lubomira Trojan, Magdalena Chojnacka, Katarzyna Herman-Janiec, Łukasz Pastuszka i Jakub Majewski.

W dyskusji  pod hasłem „Design a przeszłość” udział wzięli: Krystyna Łuczak-Surówka (moderator debaty), Lubomira Trojan, Magdalena Chojnacka, Katarzyna Herman-Janiec, Łukasz Pastuszka i Jakub Majewski.
  • Autor: Anna Usakiewicz
  • 18 gru 2014 10:06

Design a przeszłość – relacja z debaty na Forum Dobrego Designu

O przeszłości i tożsamości, znaczeniu tradycji i stylu polskim rozmawiali uczestnicy debaty „Design a przeszłość. Jak nawiązać inteligentny dialog z tradycją i jak dzięki niej osiągnąć sukces we współczesnym świecie?” podczas 2. edycji Forum Dobrego Designu.

Znaczenie lokalnej tradycji, historii, świadomości własnej odrębności jako siła w zglobalizowanym świecie designu. Dlaczego Polacy pokochali styl retro i vintage we wnętrzach, co moda ta oznacza dla projektantów wzornictwa, architektów i twórców wyposażenia? Design polski a reszta świata: czy wzorujemy się na innych krajach czy kreujemy własną tożsamość, czy polski design posiada własny charakter? Czy istnieje styl polski? To zagadnienia poruszane podczas sesji.

W dyskusji wzięli udział: Magdalena Chojnacka – projektant wzornictwa, założyciel pracowni Bongo Design; Katarzyna Herman-Janiec – projektantka wzornictwa, stworzyła markę Protein Design; Jakub Majewski, Łukasz Pastuszka, Moomoo Architects – architekci, projektanci wzornictwa, projektanci wnętrz; Lubomira Trojan - z wykształcenia etnolog i antropolog kultury, od siedmiu lat związana z Zamkiem Cieszyn – regionalnym centrum dizajnu. Moderatorem debaty była Krystyna Łuczak-Surówka – historyk i krytyk designu, autorka tekstów o designie, kuratorka wystaw.

Dyskusja oscylowała wokół zagadnień związanych z tradycją, tożsamością, dziedzictwem przeszłości. Rozmawiano m.in. o polskim designie, jego historii, osiągnięciach i wpływie na współczesne projektowanie oraz twórczość młodych projektantów i architektów.

Krystyna Łuczak-Surówka przywołała klika ważnych dla polskiego designu wydarzeń oraz osiągnięć z okresu dwudziestolecia międzywojennego oraz lat 50-tych XX wieku, wskazując na ogromny potencjał polskiego projektowania, który obecnie współczesny design odkrywa.

Szeroko omówiono m.in. zagadnienie tożsamości designu i zastanawiano się nad tym czym jest tradycja. Lubomira Trojan podkreślała, że obecnie odczuwamy brak tożsamości związany z globalizacją, jednak pozytywnym skutkiem tego jest powrót do tradycji. Przykładem tego jest tzw. etno design, który jest wspólnym światowym trendem, a fakt, że polscy projektanci za nim podążają wskazuje na spójność trendu.

Poszukiwano również odpowiedzi na pytanie skąd bierze się zainteresowanie młodych twórców tradycją i rzemiosłem. Zdaniem Katarzyny Herma-Janiec, źródłem tego zainteresowania jest potrzeba relacji międzyludzkich, relacji między projektantem a wykonawcą, a także między projektantem a konsumentem. Świadomi odbiorcy chcą wiedzieć kto stoi za projektem, jak jest jego historia. Z kolei projektant może nadać swojej pracy bardziej ludzki wymiar.

Uczestnicy dyskusji zastanawiali się także czy istniej styl polski i jakie czynniki mają wpływ na jego kształt. Wśród nich wymieniano historię, tradycję, ale również ekonomię. Łukasz Pastuszka zwrócił uwagę także na styl życia i przyzwyczajenia Polaków, które sprawiają, że przekładanie na nasze warunki stylu typowego dla innej kultury po prostu nie sprawdza się; nie przystaje do naszych przyzwyczajeń, naszej kultury, sprawia, że przestrzeń życiowa staje się niefunkcjonalna.

Tradycja, cechy narodowe, kultura i przyzwyczajenia to także powody, które były wymieniane w odpowiedzi na pytanie dlaczego Polacy pokochali styl vintage. 

 Fot. Bartosz Jarosz

WASZE KOMENTARZE (0) + DODAJ KOMENTARZ

Forum Dobrego Designu

ORGANIZATOR

Organizatorzy

PARTNER GŁÓWNY

Partner Glówny Forum Dobry Design Anwis Partner Glówny Forum Dobry Design BoConcept Partner Glówny Forum Dobry Design Paradyż

PARTNERZY


PARTNERZY WSPIERAJĄCY


PATRONAT MEDIALNY