• Facebook
  • Twitter
  • Pinterest
Autor: Redakcja Dobrzemieszkaj.pl
04 gru 2017 11:33

FDD: design coach - czy ten trend się przyjmie?

Maciejka Peszyńska-Drews to założycielka Autorskiego Studia Projektu Qubatura oraz pierwsza polska design coach. Jest prekursorką unikalnego połączenia pracy projektanta i coacha. W trakcie Forum Dobrego Designu opowie o trendach kolorystycznych na 2018 rok.

Maciejka Peszyńska-Drews jako ekspert kreatywnego urządzania wnętrz, nie tylko projektuje, ale inspiruje w poszukiwaniu własnego stylu. Jej motto: "Zasługujesz, by mieszkać pięknie na każdym etapie życia" pomaga stworzyć wnętrze w zgodzie ze sobą. 

Określa Pani siebie jako pierwszego w Polsce design coacha. Na czym polega ta funkcja?

To zupełnie nowatorskie podejście do pracy z wnętrzem mieszkalnym. Nieznana na polskim rynku formuła pracy z klientem, który ma aspiracje, by samodzielnie się urządzić. Nie potrzebuje "wielkiego projektowania" tylko pewnej koncepcji, potwierdzenia swoich pomysłów, no i opieki, by nie popełnił w swoich działaniach kardynalnych błędów aranżacyjnych. Jako design coach towarzyszę w procesie urządzania, pozostając w roli "dobrego ducha" - inspirując i motywując do właściwych działań, a także w dużej mierze pomagając w odnajdywaniu głęboko prawdziwych potrzeb, wewnętrznie pasującego stylu, a przede wszystkim odkrywając przed klientem pokłady jego własnej kreatywności. Przy tym wspieram swoją wiedzą i doświadczeniem projektanta – przez 20 lat zrealizowałam setki wnętrz mieszkalnych.

Czym różni się projektant wnętrz od design coacha?

Od projektanta oczekuje się pomysłu, kreacji. Koncepcja i projekt są jego autorstwa. Opracowuje swoje propozycje w formie wizualizacji, przekłada je na rysunki wykonawcze. Jest angażowany na etapie budowy domu, nowej inwestycji lub remontu całego mieszkania, czyli wielkich, przełomowych momentów, które każdemu z nas zdarzają się w życiu góra kilka razy. Projektant nawiązuje współpracę z inwestorem na wiele miesięcy. I bierze na barki odpowiedzialność za efekt końcowy. Ale nasze wnętrza pomiędzy tymi spektakularnymi wydarzeniami, jaką jest zmiana mieszkania, czy budowa nowego domu, bywają w różnej kondycji. W trakcie codziennego użytkowania uwierają nas niedoróbki, braki w funkcjonalności, przestajemy się mieścić przez dobra konsumpcyjne, albo zwyczajnie mamy potrzebę odświeżenia wnętrza w duchu nowych trendów. W efekcie przestajemy pałać miłością do naszego domu i dojrzewa potrzeba wprowadzenia nowych porządków, które nie wymagają sensu stricte projektowania.

W takim momencie pojawiam się z ofertą jako design coach. Pomagam pokochać wnętrze, w którym się mieszka na nowo. Słucham potrzeb, podpowiadam możliwości rozwiązań, konsultuję problemy aranżacyjne. We współpracy z design coachem to klient jest autorem pomysłów. Pierwszą i ostatnią osobą odpowiedzialną za poczynione decyzje. Ja wspieram i towarzyszę w procesie zmian. Mogę rozrysować układ zmienianego pokoju, lub ustawić funkcjonalnie łazienkę na rzucie, by pomóc przeanalizować rozważane warianty, pomagam skomponować kolory, albo rozwiewam dylematy stylistyczne, ale moja kreatywność jest wtórna w stosunku do wiodących idei, jakie przyświecają klientowi. Cały proces trwa znacznie krócej, niż wielomiesięczne projektowanie wnętrz. Z reguły wystarcza kilka spotkań. To szybkie, twórcze i motywujące działania pomagające przeprowadzić zmiany w aktualnym miejscu zamieszkania.

Maciejka Peszyńska-Drews będzie jedną z prelegentek Forum Dobrego Designu 2017.

ZAREJESTRUJ SIĘ I WEŹ UDZIAŁ W FDD

 

WASZE KOMENTARZE (0)

DODAJ KOMENTARZ

CZYTAJ WIĘCEJ