Dobrzemieszkaj.pl - projektowanie, aranżacja wnętrz, wystrój mieszkania

Henrik Pedersen na scenie wraz z produktami swojego autorstwa. Fot. Paweł Pawłowski/PTWP

Henrik Pedersen na scenie wraz z produktami swojego autorstwa. Fot. Paweł Pawłowski/PTWP
  • Autor: Anna Sołomiewicz
  • 12 gru 2016 10:17 (aktualizacja: 12 gru 2016 12:45)

Forum Dobrego Designu: przeczytaj wywiad z Henrikiem Pedersenem

Gościem specjalnym Forum Dobrego Designu był Henrik Pedersen - jeden z najbardziej uznanych duńskich projektantów. Designer otworzył wydarzenie swoją prezentacją, wziął udział w dyskusji inauguracyjnej, a także zgodził się z nami porozmawiać w kuluarach.

Henrik Pedersen to jeden z najbardziej uznanych duńskich projektantów. Na Forum Dobrego Designu zjawił się zaproszony przez markę BoConcept, z którą stale współpracuje. Reprezentant skandynawskiego wzornictwa opowiedział o swoich projektach, o tym, czym dla niego jest design, a także wziął udział w dyskusji: Elitarny czy masowy - jaki jest design? W kuluarach opowiedział nam również, o tym co sprawiło, że z projektanta mody stał się projektantem mebli oraz skąd czerpie inspiracje.

Z zawodu jest Pan projektantem mody. Co sprawiło, że zwrócił się Pan w kierunku projektowania ogólnego i graficznego?

Powiedziałbym, że już w trakcie mojej edukacji na projektanta mody, zorientowałem się, że praca nad prezentacjami projektów cieszyła mnie bardziej niż same projekty. To był taki pierwszy moment, w którym zacząłem się zwracać bardziej w kierunku projektowania graficznego. Pod koniec studiów pracowałem w połowie nad graficznym projektowaniem, w połowie nad modą. Po ukończeniu studiów, miałem sporo szczęścia, bo dostałem pracę w rozwijającej się firmie, która pracowała nad graficznymi projektami dla przemysłu modowego. Był to dla mnie szczęśliwy traf! Coś co zdecydowanie mi odpowiadało. Pracowałem z nimi przez 4 lata i graficzne projektowanie podobało mi się coraz bardziej i bardziej. Jeżeli projektowałem modę, robiłem to w wolnym czasie, w pojedynkę, jako prywatne projekty.  

Czy dzisiaj wciąż czerpie Pan inspiracje z mody? Czy obserwuje Pan trendy i stara się w jakiś sposób przełożyć je na język swoich projektów?

Jak najbardziej! W końcu tutaj leży mój zawód. Być może wyglądam dzisiaj nieco nieciekawie, tak, wiem... (śmiech), nie miałem po prostu zbyt dużo czasu, aby zrobić cokolwiek... Ale moda interesuje mnie bardzo i oczywiście, śledzę co się w niej dzieje. Sceny, struktury, tkaniny, nowe sposoby tego, jak ciąć rzeczy - to wszystko to świetne źródło inspiracji dla projektowania mebli. Jak najbardziej!

W trakcie swojej prezentacji, powiedział Pan, że w designie nie chodzi tylko o finalny produkt, ale o cały proces. Czy proces tworzenia mebli, grafiki jest bardziej pasjonujący niż ubrań?

Nie, niezupełnie. To tak naprawdę to samo. W trakcie mojej prezentacji użyłem metafory "przybornika". Masz jakiś pomysł i musisz przepchnąć go przez pewnego rodzaju pudełko z narzędziami, aby z myśli powstał na końcu produkt. Ale proces jest ten sam. Wszystko zaczyna się od inspiracji. W przypadku krzesła trzeba wziąć pod uwagę wysokość siedzenia, ergonomię... w przypadku ubrania - czy będzie pasować, czy mogę zgiąć kolano, co mogę z nim zrobić. I to jest właśnie to co mnie fascynuje, cały ten proces. W momencie kiedy krzesło lub część garderoby czy grafika są ukończone, opuszczają mój umysł. Wypuszczam moje dzieci z gniazda... i przechodzę do kolejnego projektu. Żyję bardziej procesem twórczym niż tym, co później dzieje się z produktem.

Dużo Pan podróżuje. Która z Pana podróży była najbardziej inspirująca? 

Świat się zmienia i muszę przyznać, że teraz większość moich podróży jest w jakiś sposób związana z bieżącym projektem. Ale oczywiście, za każdym razem gdy podróżuję staram się w pewnym sensie naładować moje mentalne baterie, wciąż pracuję 24 godziny na dobę poprzez swoją ciekawość. Jeżeli miałbym wybrać jedną podróż, to z pewnością byłaby to moja pierwsza wizyta w Berlinie - niezwykle inspirująca!

WASZE KOMENTARZE (0) + DODAJ KOMENTARZ

Forum Dobrego Designu

ORGANIZATOR

Organizatorzy

PARTNER GŁÓWNY

Partner Glówny Forum Dobry Design Anwis Partner Glówny Forum Dobry Design BoConcept Partner Glówny Forum Dobry Design Paradyż

PARTNERZY


PARTNERZY WSPIERAJĄCY


PATRONAT MEDIALNY