Dobrzemieszkaj.pl - projektowanie, aranżacja wnętrz, wystrój mieszkania

Sesja inauguracyjna rozpoczęła dyskusyjną część Forum Dobrego Designu. Prelegenci dyskutowali na tematy związane z projektowaniem w relacji do realiów rynkowych. Fot. Piotr Waniorek.

Sesja inauguracyjna rozpoczęła dyskusyjną część Forum Dobrego Designu. Prelegenci dyskutowali na tematy związane z projektowaniem w relacji do realiów rynkowych. Fot. Piotr Waniorek.
  • Autor: Anna Sołomiewicz
  • 10 gru 2015 19:49 (aktualizacja: 11 gru 2015 12:04)

III Forum Dobrego Designu - relacja z panelu "Projektowanie a rynek"

Panel "Projektowanie a rynek" był wspaniałą okazją do zetknięcia się dwóch punktów widzenia – perspektywy projektantów oraz osób odpowiedzialnych za ich zatrudnienie.

Najważniejszą częścią III Forum Dobrego Designu były panele dyskusyjne. Sesję inauguracyjną, rozpoczynającą część panelową wydarzenia poprowadziła dr Krystyna Łuczak-Surówka, historyk i krytyk designu, wykładowca warszawskiej ASP. Jej rozmówcami byli: Piotr Voelkel, założyciel grupy Vox, polski przedsiębiorca, znawca sztuki i designu, Rafał Domaradzki, dyrektor Centrum Badawczo-Rozwojowego w firmie Ceramika Paradyż, Tomek Rygalik, projektant, wykładowca, kurator i doktor sztuki, dyrektor kreatywny w firmie Paged, Paweł Jasiewicz, projektant i pedagog, założyciel Pracowni Jasiewicz oraz Bartłomiej Pawlak, projektant, mający na swoim koncie współpracę z takimi markami jak Meble Vox czy Concordia Design.

W toku dyskusji, prelegenci dzielili się swoimi spostrzeżeniami odnośnie pracy projektanta oraz pracy z projektantami. Zwrócili uwagę na fundamentalną rolę teamworku i rzucili wyzwanie sposobowi edukacji młodych, polskich projektantów, którzy nie są odpowiednio przygotowywani do pracy w zespole, będącej esencją projektowania. Paweł Jasiewicz z kolei zwrócił uwagę na odpowiedzialność leżącą po stronie osób zatrudniających projektantów, porównując tych ostatnich do tworzywa, które trzeba potrafić odpowiednio wykorzystać.

Uczestnicy panelu chętnie i odważnie rozmawiali o błędach, uznając zgodnie, że są one nieodłącznym elementem procesu projektowania, zwłaszcza jeśli chce się projektować rzeczy nowe, innowacyjne. Są również nieodłącznym elementem rozwoju samego designera, który wraz z nabywanym doświadczeniem w pracy jako projektant, uczy się na swoich błędach. Tomek Rygalik posłużył się anegdotą ze swojej kariery. Nawiązał do projektu hulajnogi z radiem, którą zaprojektował jako młody designer i której projektu nie podjąłby się obecnie z uwagi na jej niebezpieczeństwo dla dzieci.

O podejmowaniu ryzyka, które się opłąca i zatrudnianiu młodych projektantów zamiast znanych nazwisk sceny designu mówił z kolei Rafał Domaradzki, zwracając uwagę na praktykę, jaką stosuje Ceramika Paradyż. Firma stale współpracuje z młodymi projektantami, rozpoczynającymi swoje kariery.

Prelegenci rozmawiali także o wpływie konsumentów na powstające projekty i tym, jaką rolę w projektowaniu odgrywają ludzkie potrzeby. Piotr Voelkel mówił o wyborze przed jakim stają producenci – mogą oni po prostu wykorzystać ludzkie słabości i ułomności, sprzedając klientowi „substytut szczęścia” lub też starać się przekonać klienta, aby się zatrzymał i rozważył, że może zasługiwać na produkt mniej oczywisty, ale wybiegający w przyszłość, oznaczający rozwój.

Bartłomiej Pawlak z kolei zwrócił uwagę na coraz częściej spotykaną customizację. Produkty dziś projektowane są wielokrotnie tworzone tak, aby człowiek miał możliwość doboru własnych elementów produktu, dopasowania ich do siebie i swoich potrzeb. Jako daleko posunięty przykład podał swój telefon, który ma funkcję badania kształtu ucha w celu poprawy jakości dźwięku.

Choć tematem przewodnim była relacja Projektowanie a rynek, moderator panelu przekuła ją w konkluzję: Projektowanie i rynek. Rozmówcy zgodnie stwierdzili bowiem, że praca projektanta nie istnieje w oderwaniu od realiów rynkowych.

WASZE KOMENTARZE (0) + DODAJ KOMENTARZ

Forum Dobrego Designu

ORGANIZATOR

Organizatorzy

PARTNER GŁÓWNY

Partner Glówny Forum Dobry Design Anwis Partner Glówny Forum Dobry Design BoConcept Partner Glówny Forum Dobry Design Paradyż

PARTNERZY


PARTNERZY WSPIERAJĄCY


PATRONAT MEDIALNY