Dobrzemieszkaj.pl - projektowanie, aranżacja wnętrz, wystrój mieszkania

Forum Dobrego Designu. Fot. PTWP

Forum Dobrego Designu. Fot. PTWP
  • Autor: Redakcja Dobrzemieszkaj.pl
  • 12 gru 2016 13:52 (aktualizacja: 13 gru 2016 09:52)

IV Forum Dobrego Designu już za nami

40 prelegentów, 20 debat, wykładów i prezentacji, ponad 800 uczestników, uroczysta gala wręczenia nagród w konkursie Dobry Design – 7 grudnia odbyła się IV edycja wyjątkowego spotkania dla wszystkich, którzy kochają design.

Czy design powinien zmierzać w stronę elitarności czy masowości? Czy dobry design musi być drogi? Czy tani może być dobry? Co jest potrzebne do wykreowania produktu odnoszącego globalny sukces? Potężna firma z ogromnym budżetem i rozpędzoną machiną marketingową czy genialny projektant? Młody, polski, rasowy. Czy rynek jest gotowy na design znad Wisły? To tylko niektóre z tematów dyskusji i debat Forum Dobrego Designu. Czwarta edycja spotkania architektów, projektantów wnętrz, designerów, producentów i dystrybutorów - już za nami. Tegoroczne Forum Dobrego Designu odbyło się w Warszawie, w Centrum Konferencyjnym Muranów w Muzeum Historii Żydów Polskich Polin.

Każdy z nas potrzebuje designu
Forum Dobrego Designu otworzył wykład gościa specjalnego – Henrika Pedersena, jednego z najbardziej uznanych duńskich designerów, od wielu lat współpracującego z marką BoConcept. Projektant mówił o źródłach swoich inspiracji i postrzeganiu roli designu w szybko zmieniającym się świecie. - Jako designer pracuję 24 godziny na dobę - mówił Henrik Peredsen. - W designie chodzi o proces tworzenia. Nie o projektanta jako takiego, lecz o to, aby zacząć od pomysłu, i zrealizować ten pomysł w procesie twórczym.

Podczas sesji inauguracyjnej, moderowanej przez znaną dziennikarkę i prezenterkę telewizyjną, Urszulę Chincz, uczestnicy dyskutowali między innymi o roli designu w dzisiejszym świecie. Na pytanie, czy jest on odzwierciedleniem świata dookoła nas, czy może świat ten kreuje, próbowali odpowiedzieć: designerzy - Izabela Bołoz, Jan Kochański, Maja Ganszyniec, Bartosz Piotrowski, szef zespołu wzornictwa w bydgoskiej PESA oraz Rafał Domaradzki, dyrektor rozwoju wzornictwa w Ceramice Paradyż.

Z wizją designu jako procesu elitarnego rozprawił się przedstawiciel skandynawskiego wzornictwa, Henrik Pedersen:
- Design zdecydowanie jest dla każdego. Wszyscy używany go na co dzień - wystarczy popatrzeć na smartfony, z których korzystamy, na produkty IKEA. Spójrzcie tylko, co ta firma jest w stanie osiągnąć w przystępnych przedziałach cenowych. Czym tak naprawdę jest dobry design? Wzornictwo skierowane do mas wciąż musi być funkcjonalne, dobrze wyglądać - to ciężka praca.

Polski design – jak odnieść sukces?
Jednym z najważniejszych tematów poruszanych w czasie Forum Dobrego Designu 2016 były start-upy w oparciu o design. Uczestnicy sesji poświęconej start-upom zastanawiali się wspólnie, jak stworzyć dobry start-up, jak korzystać z różnorodnych możliwości finansowania dostępnych w Polsce i zagranicą. W dyskusji o tej tematyce wzięli udział: Mikołaj Molenda, jeden z założycieli innowacyjnej firmy meblarskiej Tylko, Marcin Januchta, Kierownik Działu Promocji i PR Kieleckiego Parku Technologicznego, Dariusz Żuk, prezes Business Link Poland oraz Tomasz Jabłoński, co-founder Startup Academy i tutlo, pasjonat start-upów i założyciel największego inkubatora przedsiębiorczości w Polsce.

O tym jak tworzyć w Polsce, na podstawie własnych doświadczeń z projektowaniem mówili uczestnicy sesji „Design po polsku – success story”. Dyskusję poprowadził Marcin Szczelina – krytyk i kurator architektury, Założyciel Architecture Snob. W tej części Forum Dobrego Designu udział wzięli: Piotr Polk – aktor telewizyjny i teatralny, projektant autorskiej kolekcji mebli By Polk, Izabela Bołoz – projektantka, założycielka biura projektowego w Eindhoven oraz Łukasz Kos – architekt, współzałożyciel pracowni Four o Nine.

Czy łatwo być twórcą we własnym kraju? Jak pobudzić świadomość polskiej marki? Ile kosztuje polski design za granicą? - na te i inne pytania starali się znaleźć odpowiedź uczestnicy dyskusji "Cudze chwalicie, swego nie znacie – jak promować polskie wzornictwo i rzemiosło na świecie". Izabela Banaś - Główny Specjalista w Departamencie Wdrożeń Innowacji w Przedsiębiorstwach w PARP, Barbara Krzeska z Instytutu Adama Mickiewicza, Krystian Kowalski - projektant w firmie Krystian Kowalski Industrial Design oraz Józek Madej z musk collective design, wymieniali swoje opinie i wiedzę zgromadzoną poprzez lata pracy, w szeroko pojętej branży projektowania i designu. Dyskusję poprowadziła Ewa Gołębiowska – dyrektor Zamku Cieszyn, który poprzez różnorodne działania od lat propaguje rozwój innowacyjnej przedsiębiorczości poprzez wykorzystanie potencjału polskiego wzornictwa.

Nowości, trendy, tendencje – znani projektanci i przedstawiciele biznesu na FDD
Forum Dobrego Designu stało się także miejscem prezentowania nowości, trendów i ciekawych rozwiązań technologicznych z wielu różnych dziedzin designu i wyposażenia wnętrz. O najnowszych trendach w designie opowiadała Claudia Küchen – dyrektor designu i marketingu, Schattdecor AG, od 17 lat odpowiadająca za design w całej grupie Schattdecor. Topowy polski projektant i designer Tomek Rygalik zaprezentował podczas Forum Dobrego Designu swój najnowszy projekt stworzony dla marki Noti. Balma, marka działająca w sektorze mebli biurowych podczas Forum Dobrego Designu zaprezentowała kolekcję mebli Plus.

Firma Anwis, partner główny wydarzenia, w ramach case study zaprezentowała najnowsze trendy w osłonach przeciwsłonecznych. O najnowszych trendach i badaniu potrzeb użytkowników biur opowiadała Małgorzata Konikiewicz z firmy Kinnarps. Ceramika Paradyż, partner główny Forum Dobrego Designu 2016, przedstawiła wyjątkową prezentację nowych kolekcji płytek ceramicznych oraz aktualnych trendów w aranżacji wnętrz. Agnieszka Polkowska ze Studia Prostych Form, pokazała na czym polega innowacyjność nowego materiału Ecomalta - wynalazku godnego XXI wieku. To nie koniec jeśli chodzi o innowacje. Na Forum temat ten poruszono bowiem w dość szerokim obszarze. Pomógł w tym Rafał Ślęk z WSC Graphisoft Center Poland, który wyjawił tajniki nowych technologii i ich roli w procesie projektowania i designu.

Klient-architekt – trudne relacje. Jak o nie zadbać?
O tym jak należy układać współpracę na linii klient-architekt-wykonawca rozmawiano podczas panelu "Przychodzi klient do architekta, czyli jak przetrwać w tym związku". W debacie wzięli udział znani, polscy architekci oraz przedstawiciele firm: Adam Bronikowski, współzałożyciel Hola Design, Małgorzata Konikiewicz, Local Sales Manager w firmie Kinnarps Polska, Anna Koszela, architekt wnętrz z Autorskiej Pracowni Projektowania Wnętrz, Teresa Pyszkiewicz, projektant ze Studia Prostych Form oraz Dominika Rostocka, prezes i główna projektantka Creative Coop Architects. W dyskusji poruszono wiele ważnych zagadnień dotyczących współpracy pomiędzy klientami, a architektami, m.in. o tym, jak dobrą relację stworzyć i ją utrzymać.

Dobry Design 2017 – tytuły rozdane
Najlepsze i najciekawsze produkty designerskie oraz rozwiązania, które odmieniają przestrzenie domów i mieszkań – w czasie Forum Dobrego Designu wręczono wyróżnienia i tytuły „Dobry Design 2017”. Laureatów wskazało największe w Polsce profesjonalne jury złożone z ponad 130 architektów i projektantów wnętrz oraz, w przypadku Nagrody Konsumenta, internauci.
Konkurs „Dobry Design 2017” jest swego rodzaju podsumowaniem tego, co wydarzyło się na rynku w ostatnim roku. Wyróżnia najlepsze i najciekawsze produkty z zakresu wyposażenia i wystroju wnętrz. Oceny dokonują profesjonaliści – grono 130 projektantów i architektów wnętrz z całej Polski, a nawet spoza jej granic – mówi Justyna Łotowska, dyrektor wydawnicza Wydawnictwa Publikator.
Na gali wręczenia nagród najlepsze produkty i rozwiązania doceniono w 11 kategoriach. Ponadto przyznana została także Nagroda Redakcji Magazynu Dobrze Mieszkaj oraz serwisu dobrzemieszkaj.pl – będąca wyrazem opinii użytkowników, którzy typowali swoje propozycje do nagrody Konsumentów.

WASZE KOMENTARZE (0) + DODAJ KOMENTARZ

Forum Dobrego Designu

ORGANIZATOR

Organizatorzy

PARTNER GŁÓWNY

Partner Glówny Forum Dobry Design Anwis Partner Glówny Forum Dobry Design BoConcept Partner Glówny Forum Dobry Design Paradyż

PARTNERZY


PARTNERZY WSPIERAJĄCY


PATRONAT MEDIALNY