Zobacz galerię [19 zdjęć]

  • Facebook
  • Twitter
  • Pinterest
Autor: Redakcja Dobrzemieszkaj.pl
06 gru 2018 15:09

Rewolucja w oświetleniu: o trendach, technologiach i projektowaniu

W lepszym świetle - pod takim hasłem dyskutowano podczas sesji poświęconej nowym technologiom oraz możliwościom w segmencie oświetlenia.

Jak za pomocą oświetlenia aranżować wnętrza? Jakie nowe technologie pojawiły się w dziedzinie oświetlenia do wnętrz. Jakie nowe możliwości otwierają się przed projektantami? O tym między innymi rozmawiały Daria Burlińska, projektantka, właścicielka, DBWT.PL, właścicielka, pracownia wnętrz SZARA/studio, Karolina Drogoszcz, architekt wnętrz, założycielka, Mango Studio, Agnieszka Kałuża, projektantka wnętrz, ekspertka od aranżacji wnętrz "Pytania na śniadanie", Anna Koszela, architekt wnętrz, Anna Maria Sokołowska, architekt wnętrz oraz Katarzyna Tworek, Brand Manager, Aurora Technika Świetlna Aurora Technika Świetlna. Dyskusję prowadziła Ewa Kozioł, redaktor naczelna, magazynu Dobrze Mieszkaj i portalu dobrzemieszkaj.pl

Dyskusję poprzedziła prezentacja pod hasłem "Jak obronić projekt i dlaczego warto to robić z Astro?", którą przedstawiła Katarzyna Tworek, Brand Manager, Aurora Technika Świetlna Aurora Technika Świetlna.

W pierwszej części dyskusji rozmawiano o tym, jak nowoczesne technologie zmieniają myślenie o oświetleniu. - Czy jest jeszcze ktoś, kto myśli o LED-ach jak o nowoczesnej technologii - zapytała otwierając dyskusję Daria Burlińska. - LED-y są jak internet, są już tak powszechne - oceniła projektantka. Wyjaśniła, że światło można traktować jako sposób na podkreślenie wybranych elementów projektu, a oświetlenie ledowe pozwala oświetlić wnętrze światłem odbitym, z ukrytym źródłem, pozwala wydobyć elementy projektu cząstkowo. - Oświetlenie, to nierozerwalny etap projektowania - podkreślała Daria Burlińska.

Karolina Drogoszcz zwróciła uwagę, że od kilku lat światła jarzeniowe i żarowe są wypierane przez oświetlenie LED, które zyskuje coraz to nowe obszary zastosowania i niejednokrotnie służy jako forma kreacji. Jako przykład podała łączenie światła z dźwiękiem i ruchem, mapowanie przestrzeni za pomocą światła. - Światło wchodzi w symbiozę z innymi środkami wyrazu - podkreślała architekt.

- Rewolucja świetlna to wnętrza publiczne - mówiła z kolei Anna Koszela. - Wracamy tam jednak do halogenów, a LED-y natomiast stosowane są w przypadku oświetlenia bez formy - zaznaczyła.

W części debaty koncentrującej się na technologii LED rozmawiano również o możliwościach jakie daje ten rodzaj oświetlenia, pod jakimi względami przewyższa tradycyjnie rodzaje oświetlenia, a także jak sprawdza się w różnego rodzaju przestrzeniach. - Polacy kochają tradycyjne źródła światła - mówiła Katarzyna Tworek. - Z kolei nowoczesne moduły ledowe są bardzo wytrzymałe - częściej zmieniamy aranżację wnętrza niż oświetlenie - zaznaczyła. - Dają świetne możliwości aranżacji.

Na nowoczesne materiały wykorzystujące technologię LED, które dają niezliczone możliwości kształtowania przestrzeni zwróciła uwagę Anna Maria Sokołowska. - Nowy design, nowa jakość to przyszłość oświetlenia wnętrza – mówiła projektantka.

Anna Koszela zaznaczyła również, że nie do wszystkich lamp i opraw można zastosować oświetlenie LED. - Dlatego technologia wymusza na projektantach nowe projekty. Idealnym rozwiązaniem jest kiedy forma jest zgrana ze źródłem światła - zaznaczyła.

WASZE KOMENTARZE (0)

DODAJ KOMENTARZ

CZYTAJ WIĘCEJ