• Facebook
  • Twitter
  • Pinterest
Autor: Redakcja Dobrzemieszkaj.pl
13 gru 2017 19:06

Robert Majkut na FDD 2017: nasz świat zmieniają osoby starsze a nie młodzi nomadzi

Zmiany technologiczne i rosnąca mobilność zmieniają nawet te obszary naszego życia, które dotychczas funkcjonowały w tradycyjnych ramach. Dlatego projektowanie dla współczesnych nomadów jest dziś wyzwaniem, przed którym stają i architekci, i designerzy - uważa Robert Majkut, jeden z prelegentów Forum Dobrego Designu 2017.

- Jeśli mówimy o poszukiwaniu jakości, a jednocześnie mobilności, o doświadczaniu takiego sposobu funkcjonowania, który nie obciąża środowiska i jeśli potraktujemy to łącznie, nie mamy wcale do czynienia z wyjątkowym zjawiskiem. Projektowanie dla nomadów jest jednak specyficznym wyzwaniem. Sekwencją aktywności tych ludzi jest zmieniająca się rzeczywistość i aktywność w tych obszarach, które przecież wcale nie są nomadyczne, a które dzięki nim się zmieniają. To ich aktywność wpływa chociażby na budowanie miast, sposób funkcjonowania handlu i technologii w  tradycyjnych zawodach czy usługach, z których nomadzi korzystają - mówi Robert Majkut, architekt wnętrz, designer, właściciel pracowni Robert Majkut Design. 

Wiele miejsca w dyskusjom w trakcie Forum Dobrego Designu 2017 poświęcono także problemowi projektowania dla osób starszych.

- Badania są jednoznaczne - wyjaśnia Robert Majkut. - To nie młode grupy nomadów, a starzejące się społeczeństwo będzie prawdziwym wyzwaniem projektowania przyszłości. Za dwadzieścia, trzydzieści lat prawie połowa naszego społeczeństwa będzie stara w sensie fizyczności i wszystkiego, co się z tym wiąże. Potrzeby tych ludzi i sposób myślenia uwzględniający ich rzeczywistość to ogromne wyzwanie, znacznie większe niż to, jakie wiąże się z projektowaniem dla cyfrowych nomadów. Konieczność dostosowania otoczenia do ich potrzeb obejmuje ogromny obszar rozwiązań, poczynając od komunikacji, kończąc na urządzeniach, ich obsłudze i domowych sprzętach - dodaje Robert Majkut. 

Forum Dobrego Designu 2017 odbyło się 6 grudnia 2017 r. w Domu Towarowym Bracia Jabłkowscy w Warszawie. W trakcie wydarzenia ponad 60 prelegentów wzięło udział w  20 dyskusjach, wykładach i prezentacjach, którym przysłuchiwało się ponad 800 uczestników - projektantów, architektów, producentów, dystrybutorów i designerów. Jakimi klientami są współcześni nomadzi? Jak projektować dla millenialsów i osób 50+? Jaka przyszłość czeka design? Forum Dobrego Designu 2017 po raz kolejny ujęło temat projektowania w wielu różnych kontekstach. Zapraszamy do śledzenia relacji i wideorelacji z wydarzenia. 

 

 

WASZE KOMENTARZE (0)

DODAJ KOMENTARZ

CZYTAJ WIĘCEJ