Dobrzemieszkaj.pl - projektowanie, aranżacja wnętrz, wystrój mieszkania

Mikołaj Molenda, tylko. Fot. Piotr Waniorek

Mikołaj Molenda, tylko. Fot. Piotr Waniorek
  • Autor: Katarzyna Masłowska
  • 07 gru 2016 13:40 (aktualizacja: 12 gru 2016 11:05)

Start-upy w świecie designu: jak osiągnąć sukces?

Na IV Forum Dobrego Designu odbyła się wyjątkowo interesująca sesja poświęcona start-upom. Szeroko omówiono najbardziej spektakularne sukcesy młodych polskich firm.

Jednym z najważniejszych tematów poruszanych w czasie Forum Dobrego Designu 2016 były start-upy w oparciu o design. Uczestnicy tej sesji zastanawiali się wspólnie, jak stworzyć dobry start-up, jak korzystać z różnorodnych możliwości finansowania dostępnych w Polsce i zagranicą.

Również założyciele polskich start-upów, które odniosły międzynarodowy sukces opowiedzieli o swoich doświadczeniach w tworzeniu innowacyjnych pomysłów i przedsiębiorstw.

O start-upie, który osiągnął już teraz międzynarodowy sukces opowiedział między innymi Mikołaj Molenda, jeden z założycieli innowacyjnej firmy meblarskiej Tylko. Zaznaczył, że: żadna innowacja nie bierze się z samej idei. Innowacje powstają, gdy udaje się nam prawidłowo zidentyfikować problem i umiejętnie spojrzeć na niego z wielu perspektywy, z uwzględnieniem różnych dziedzin wiedzy i życia. Z punktu widzenia wyboru klienta design jest dziś bardzo ważny. Bo to ten aspekt decyduje o funkcjonalności i jakości produktu. Mało kto wybiera dziś produkty bez zwracania uwagi na te aspekty.

Marcin Januchta, Kierownik Działu Promocji i PR opowiedział o rozwiązaniach i ofercie, jaką dla startupów związanych z projektowaniem ma Kielecki Park Technologiczny. Centrum Kompetencji Fashion Design to miejsce domyślnie stworzone dla branży modowej. Ale konstrukcja jego oferty i dostępna baza zawiera wszystko to, czego młodzi przedsiębiorcy z branży projektowej potrzebują, by realizować swoje projekty. Tam otrzymają niezbędne wsparcie w zakresie procesów projektowych. Platforma Startowa TechnoparkBiznesHub to projekt realizowany w kilku miejscach w Polsce, w tym w Kielcach. Ich ideą jest znajdowanie i wspieranie w rozwoju młodych, do 35. roku życia, twórców, którzy mają innowacyjne przynajmniej na skalę Polski projekty.

Z kolei Dariusz Żuk, prezes Business Link Poland zaznaczył, że: idealny start-up musi mieć rozwinięte trzy kompetencje: designerską, technologiczną i marketingową. Najlepiej gdy założyciele projektu są w stanie odpowiadać za te trzy sfery, bo one decydują o sukcesie przedsięwzięcia. Dziś nikt, kto tworzy nowe rozwiązania, nie myśli przecież, by tworzyć produkt brzydki.

Design nie jest też pomijany w projektach unijnych, o czym wspomniał Marcin Januchta, zaznaczając: W procesie inkubacji, twórcy start-upów mogą liczyć na wsparcie w zakresie designu – pomagamy znaleźć osoby, które mogą zadbać o tę sferę projektu.

Debatę "Start-it-up. Tak się robi design" moderował Tomasz Jabłoński, co-founder Startup Academy i tutlo, pasjonat start-upów i nieszablonowych rozwiązań. Od 9 lat wspiera początkujących przedsiębiorców. Zbudował największy inkubator przedsiębiorczości w Polsce z którego wsparcia skorzystało ponad 1000 start-upów.

 

WASZE KOMENTARZE (0) + DODAJ KOMENTARZ

Forum Dobrego Designu

ORGANIZATOR

Organizatorzy

PARTNER GŁÓWNY

Partner Glówny Forum Dobry Design Anwis Partner Glówny Forum Dobry Design BoConcept Partner Glówny Forum Dobry Design Paradyż

PARTNERZY


PARTNERZY WSPIERAJĄCY


PATRONAT MEDIALNY