Przemówienie duńskiego designera René Hougaarda, gościa specjalnego Forum Dobrego Designu. Fot. Piotr Waniorek.

Zobacz galerię [23 zdjęć]

Przemówienie duńskiego designera René Hougaarda, gościa specjalnego Forum Dobrego Designu. Fot. Piotr Waniorek.
  • Facebook
  • Twitter
  • Pinterest
Autor: Redakcja
06 gru 2017 09:51

V Forum Dobrego Designu: René Hougaard i Pete Kercher o przyszłości designu

O 9:30 rozpoczęła się V edycja Forum Dobrego Designu. Tym razem w nowej lokalizacji - Domu Towarowym Bracia Jabłkowscy - spotkali się designerzy, producenci, dystrybutorzy i wielbiciele dobrego wzornictwa.

Wprowadzenie i krótkie zapoznanie uczestników imprezy z własną osobą i swoją karierą było jednak tylko niewielką częścią wystąpienia skandynawskiego designera. Projektant przede wszystkim dzielił się swoimi przemyśleniami na temat tego, jakie nastawienie powinien mieć designer, aby osiągnąć sukces. Według René najważniejsze jest patrzenie w przyszłość. Przede wszystkim myślę, że bardzo ważny jest, że kiedy coś tworzymy, projektujemy, czy jest to budynek czy nowa pocztówka, decydujemy się zmienić przyszłość. Naprawdę w to wierzę – przekonywał. Jeżeli patrzysz w przyszłość, to właśnie tutaj zaczynają się dobre pomysły – mówił. Generalnie, nie lubię patrzeć wstecz i mam problem z projektantami i firmami, które właśnie to robią – zaznaczał zdecydowanie duński wizjoner. Kiedy zrozumiemy kontekst, jaki tworzy nam świat i będziemy patrzeć w przyszłość, zdamy sobie sprawę z własnych możliwości.

René Hougaard wymienił również kilka ważnych aspektów, jakimi powinien się kierować projektant w swojej pracy. Wśród nich designer wymienił między innymi poszanowanie środowiska, rewolucję technologiczną, a także tak prozaiczne kwestie, jak cena końcowego produktu. Przekonywał również, że dobre wzornictwo czerpie inspiracje z mody, jest piękne i sexy, ale jednocześnie praktyczne. Zwrócił również uwagę na fakt, że niezależnie od tego jak różne są koncepcje piękna w rozmaitych kulturach, mają jedną cechę wspólną – młodość – którą w swoich projektach mogą również wykorzystać designerzy tworząc kolekcje świeże, energetyzujące, sprawiające, że ludzie czują się młodzi. Podkreślał również aby nie zapominać o tak pragmatycznych kwestiach jak możliwości technologiczne i finansowe firm, dla których projektant tworzy.

Z kolei Pete Kercher, założyciel i ambasador EIDD Design for All Europe, Włochy udowadniał w swoim przemówieniu Co design może zdziałać dla świata i jego problemów?, że wzornictwo może zmieniać świat. Design jest mostem łączącym sztukę i ekonomię – przekonywał Pete Kercher, będący zagorzałym adwokatem idei, że wzornictwo może pomóc rozwiązać napięcia społeczne.

Ekspert podkreślał, że w przypadku wzornictwa niezwykle ważna jest jego funkcja i to, aby zaprojektowany produkt czy budynek były ergonomiczne i wygodne w użytkowaniu. Zwracał również uwagę na błędne postrzeganie designu przez wiele osób jako coś luksusowego, drugiego i zbędnego. Przytoczył również przykłady przestrzeni publicznych z całego świata (w tym Polski), które tworzyły nieprzyjazne środowisko dla mieszkających w nich ludzi (np. nadmiar schodów w miejscu, gdzie nie są potrzebne etc.) Każdy z nas jest mentalnie przygotowany na to, aby adaptować się do nieprzyjaznego środowiska. Dzisiaj jednak, to my budujemy to nieprzyjazne środowisko – mówił Pete Kercher. 

WASZE KOMENTARZE (0)

DODAJ KOMENTARZ

CZYTAJ WIĘCEJ