Worknest, czyli gniazdo do pracy. Autorką projektu jest Wiktoria Lenart.

Zobacz galerię [11 zdjęć]

Worknest, czyli gniazdo do pracy. Autorką projektu jest Wiktoria Lenart.
  • Facebook
  • Twitter
  • Pinterest
Autor: Ewa Kozioł
01 kwi 2015 11:20

Design na co dzień. Praktyczna strona pięknych przedmiotów

W dobie masowej produkcji różnych przedmiotów, które producenci coraz częściej określają jako designerskie, nie trudno o stwierdzenie, że gdzieś po drodze zagubiła się prawdziwa istota tegoż słowa. Postanowiliśmy rozwikłać tą zagadkę.

Trudno znaleźć w polskim słowniku słuszny odpowiednik słowa „design”, bowiem jest to pojęcie bardzo obszerne i dotyczy wielu dziedzin. Można by zastąpić je sformułowaniem „sztuka użytkowa”, jednak i ono, jak jego zagraniczny poprzednik, oznacza równie wiele. Coraz częściej da się także słyszeć spolszczony „dizajn”. Nie daje to jednak odpowiedzi na pytanie czym jest i jakie produkty możemy nim nazywać.

W napływie ogromnych ilości rzeczy, którymi wyposażamy domy i których używamy codziennie, czasami ciężko odgadnąć, które przedmioty mają faktycznie cokolwiek wspólnego z designem. Coraz więcej producentów oraz dystrybutorów posługuje się słowem design, aby podnieść atrakcyjność oferowanych produktów, bowiem wielu polskim klientom design wciąż kojarzy się z czymś modnym i pożądanym. Mało kto wie, że za tym słowem kryje się znacznie więcej.dobry p

Dziesięć zasad dobrego projektowania

Chcąc zrozumieć istotę tego pojęcia warto sięgnąć do mądrości Dietra Ramsa, który uważany jest za swoiste guru designu. Wszystko za sprawą opracowanych przez niego zasad, jakimi kierować się powinien każdy twórca sztuki użytkowej. Spisane przez Dietra Ramsa – niemieckiego projektanta – dziesięć zasad dobrego projektowania przez lata stało się swego rodzaju dekalogiem, którym do dzisiaj posługują się najsławniejsi projektanci świata.

1. Innowacja – Dieter Rams przekonuje, że innowacyjność to pojęcie, które nigdy nie przestanie być aktualne. Wszystko za sprawą technologicznego postępu, który otwiera przed projektantami coraz to nowsze drzwi. Jego zdaniem design powinien iść w parze z technologią.

2. Użyteczność – ludzie kupują przedmioty po to, aby ich używać. I choć nie ma w tym nic odkrywczego, to jednak według Dietra Ramsa design nie tylko powinien być użyteczny, ale także powinien spełniać wymogi współczesnego człowieka. Zarówno te związane z funkcją przedmiotów, jak i doznaniami wynikającymi z potrzeby obcowania z sztuką użytkową.

3. Estetyka – przedmioty, którymi się otaczamy powinny być ładne i przyjemne dla oka, ponieważ wszystko to, z czym mamy do czynienia ma ogromne znaczenie na samopoczucie i kształtuje naszą rzeczywistość.

4. Zrozumienie – jeśli choć raz przydarzyło się Państwu oglądać jakiś przedmiot i nie wiedzieć do czego on służy, to znak, że był on fatalnie zaprojektowany. Przedmioty powinny mieć jasny przekaz.

5. Nie narzucanie się – projektowanie przedmiotów nie należy do dziedziny sztuki, ani nie stanowi też dekoracji. Dla osób pragnących obcować ze sztuką zostały do tego celu stworzone galerie i muzea, rzeczy zaś mają spełniać określone funkcje. Każdy przedmiot powinien być tak zaprojektowany, aby jego użytkownik za jego pomocą mógł wyrażać siebie. Przedmiot nie może go przytłaczać, ani tym bardziej przesłaniać.

6. Szczerość – projektant nigdy nie powinien nadawać przedmiotom więcej wartości niż posiada on w rzeczywistości. Można opisać to jednym zdaniem: produkt (a tym samym jego twórca) nie powinien oszukiwać użytkownika.

7. Wytrzymałość – oczywiście na upływający czas. Design dobrze zaprojektowany się nie starzeje i potrafi przez lata wpisywać się w aktualne trendy. Jest nieprzerwanie modny i pożądany.

8. Dbałość o szczegóły – dobrze zaprojektowany przedmiot nie stanowi dzieła przypadku. Nic, co się na niego składa nie jest bez powodu. Każdy szczegół przedmiotu i jego funkcja powinna być dokładnie przemyślana i dopracowana w najmniejszym szczególe.

9. Dbałość o środowisko – ekologiczny design to nie wyssane z palca stwierdzenie. To oszczędne wykorzystywanie materiałów, które stanowi wkład w dbałość o nasze środowisko. Ponadto wykorzystywanie naturalnych surowców wpływa na jakość i trwałość zaprojektowanych produktów.

10. Ograniczenia – przesada w projektowaniu nie jest potrzebna. Należy się kierować zasadą, że mniej, znaczy więcej.

WASZE KOMENTARZE (0)

DODAJ KOMENTARZ

CZYTAJ WIĘCEJ