Fotel Egg powstał w 1958 roku do holu i recepcji hotelu Royal w Kopenhadze. Fot. Fritz Hansen/Squarespace.

Zobacz galerię [4 zdjęć]

Fotel Egg powstał w 1958 roku do holu i recepcji hotelu Royal w Kopenhadze. Fot. Fritz Hansen/Squarespace.
  • Facebook
  • Twitter
  • Pinterest
Autor: Anna Sołomiewicz
20 cze 2016 12:37

Egg - słynny, kultowy fotel

Baza z satynowanego, polerowanego aluminium, forma z pianki poliuretanowej i tapicerka z naturalnej skóry lub tkaniny. Tak wygląda kultowy fotel Egg, projektu słynnego Arne Jacobsena.

Światowej sławy duński projektant stworzył fotel Egg w 1958 roku do holu i recepcji hotelu Royal w Kopenhadze. Fotel był tylko częścią szerszego projektu – Jacobsen zaprojektował wszystkie elementy architektoniczne hotelu, podobnie jak wszystkie meble. To jednak Egg stał się niekwestionowaną gwiazdą światowego designu. 

Arne Jacobsen urodził się w 1902 roku w Kopenhadze, zmarł w roku 1971. W Danii wcielał w życie modernistyczne idee Le Corbusiera i Miesa van der Rohe’a, projektował budynki użyteczności publicznej, osiedla, zajmował się także wzornictwem przemysłowym.

Oprócz fotela Egg inne jego znakomite projekty to m.in.: krzesło Ant, fotel Swan czy seria stalowych naczyń Cylinda -Line – wszystkie one stały się hitami eksportowymi duńskiego wzornictwa. W zaprojektowanym przez niego futurystycznym wnętrzu hotelu Royal w Kopenhadze kręcono „Odyseję kosmiczną” Stanleya Kubricka.

WASZE KOMENTARZE (0)

DODAJ KOMENTARZ

CZYTAJ WIĘCEJ

Partner Główny

Partnerzy

Partnerzy Wspierający

Patronat Medialny