Dobrzemieszkaj.pl - projektowanie, aranżacja wnętrz, wystrój mieszkania

Fotel Egg powstał w 1958 roku do holu i recepcji hotelu Royal w Kopenhadze. Fot. Fritz Hansen/Squarespace.

Fotel Egg powstał w 1958 roku do holu i recepcji hotelu Royal w Kopenhadze. Fot. Fritz Hansen/Squarespace.
  • Autor: Anna Sołomiewicz
  • 20 cze 2016 12:37

Egg - słynny, kultowy fotel

Baza z satynowanego, polerowanego aluminium, forma z pianki poliuretanowej i tapicerka z naturalnej skóry lub tkaniny. Tak wygląda kultowy fotel Egg, projektu słynnego Arne Jacobsena.

Światowej sławy duński projektant stworzył fotel Egg w 1958 roku do holu i recepcji hotelu Royal w Kopenhadze. Fotel był tylko częścią szerszego projektu – Jacobsen zaprojektował wszystkie elementy architektoniczne hotelu, podobnie jak wszystkie meble. To jednak Egg stał się niekwestionowaną gwiazdą światowego designu. 

Arne Jacobsen urodził się w 1902 roku w Kopenhadze, zmarł w roku 1971. W Danii wcielał w życie modernistyczne idee Le Corbusiera i Miesa van der Rohe’a, projektował budynki użyteczności publicznej, osiedla, zajmował się także wzornictwem przemysłowym.

Oprócz fotela Egg inne jego znakomite projekty to m.in.: krzesło Ant, fotel Swan czy seria stalowych naczyń Cylinda -Line – wszystkie one stały się hitami eksportowymi duńskiego wzornictwa. W zaprojektowanym przez niego futurystycznym wnętrzu hotelu Royal w Kopenhadze kręcono „Odyseję kosmiczną” Stanleya Kubricka.

WASZE KOMENTARZE (0) + DODAJ KOMENTARZ

Forum Dobrego Designu

ORGANIZATOR

Organizatorzy

PARTNER GŁÓWNY

Partner Glówny Forum Dobry Design Anwis Partner Glówny Forum Dobry Design BoConcept Partner Glówny Forum Dobry Design Paradyż

PARTNERZY


PARTNERZY WSPIERAJĄCY


PATRONAT MEDIALNY