Dobrzemieszkaj.pl - projektowanie, aranżacja wnętrz, wystrój mieszkania

Projekty Jeana Prouvé. Fot. Mesmetric

Projekty Jeana Prouvé. Fot. Mesmetric
  • Autor: Redakcja Dobrzemieszkaj.pl
  • 17 sie 2016 14:08 (aktualizacja: 17 sie 2016 14:10)

Jean Prouvé – ikona designu z Francji

Był czołowym przedstawicielem francuskiego wzornictwa XX wieku. Nieustannie eksperymentował z designem dostosowując go do potrzeb otaczającego świata. Jean Prouvé jako człowiek wielu talentów, został legendą już za życia, a jego projekty nadal uznawane są za niekwestionowane ikony wzornictwa.

Prawdziwe piękno jest ponadczasowe, a przedmioty użytkowe noszące miano dobrego designu nie tylko się nie starzeją, ale wyglądają doskonale w każdym wnętrzu, niezależnie od tego czy zostały zaprojektowane współcześnie, czy sto lat temu. Jednym z przykładów doskonałego wzornictwa, które od wielu lat zachwyca ludzi na całym świecie swą minimalistyczną prostotą w połączeniu z niemal doskonałą formą są przedmioty zaprojektowane przez Jeana Prouvé'a. Jego projekty – jak krzesło Standard czy Fauteuil de Grand Repos - są ikonami designu oraz inspiracją dla kolejnych pokoleń designerów. Uważany jest także za jednego z najwybitniejszych konstruktorów XX wieku ze względu na próby wniesienia przemysłowych metod produkcyjnych do architektury w taki sposób, aby nie utracić przy tym jakości estetycznej produktu.

Od rzemiosła po design
Przygoda Prouvé'a z projektowaniem rozpoczęła się od zdobywania pierwszych szlifów w zakładzie kowalskim Emila Roberta w Paryżu. Marzył o zostaniu inżynierem, ale ze względu na duże koszty edukacji, będące poza zasięgiem możliwości artystycznej rodziny, z której pochodził – jego ojciec Victor Prouvé był malarzem, a matka pianistką – uczył się kowalstwa i ślusarstwa.
Po odbyciu służby wojskowej w 1924 r. Jean otworzył w Nancy własny warsztat kowalski, w którym specjalizował się w wykonywaniu metalowych elementów architektury, jak ozdobne kraty, balustrady czy poręcze. Artystyczna dusza nie pozwoliła mu jednak na bezmyślne odtwarzanie projektów innych. Sam zaczął eksperymentować z formą i kształtami, inspirując się tak znakomitymi postaciami, jak Le Corbusier czy Robert Mallet-Stevens i już rok później rozpoczął produkcję swych pierwszych mebli z blachy stalowej.

W 1931 r. założył wraz z Eugène Beaudoinem i Marcelem Lodsem firmę Les Ateliers Jean Prouvé, która w latach 30. specjalizowała się w wyrobie mebli oraz elementów architektonicznych, m.in. dla Maison du Peuple (Dom Ludowy) w Clichy. Jego projekty cechowały się nie tylko wysoką jakością funkcjonalną i estetyczną, lecz również niskim kosztem produkcji. Wytrzymałe, ale lekkie stalowe i aluminiowe konstrukcje szybko stały się jego wizytówką. Zaczął realizować jednorazowe zlecenia na produkcję mebli dla władz lokalnych i sektora publicznego. Ciągle jednak marzył o czymś więcej.

Wpływ wojny na projektowanie
Początki lat 40. to czas, w którym, ze względu na trwającą wojnę, stal była towarem deficytowym. W związku z tym Prouvé zaczął doceniać drewno jako materiał meblarski, wzbogacając je elementami z prefabrykatów. Zachwycił się jego naturalnym pięknem. Meble przez niego tworzone szybko stały się najbardziej opłacalną gałęzią biznesu. Po wojnie jako burmistrz Nancy projektował i budował domy dla bezdomnych.

W 1947 r. założył fabrykę Maxévill, w latach 1968–84 prowadził własne studio architektoniczne w Paryżu. Firma Construction Jean Prouvé umożliwiła mu realizację bardziej ambitnych i wysublimowanych projektów. Tu mógł się w pełni realizować jako designer. Sam Le Corbuisier twierdził, że „Jean Prouvé łączy w swojej osobie architekta i inżyniera, a dokładniej mówiąc, architekta i muratora, gdyż wszystko, czego się dotknie i co projektuje, natychmiast otrzymuje elegancką i plastyczną formę o błyskotliwie rozwiązanej wytrzymałości i produkcji przemysłowej.”
Więcej o twórczości Jeana Prouvé'a można przeczytać na stronie www.mesmetric.com, która nie tylko zajmuje się selekcją i dostarczaniem wyjątkowych przedmiotów użytkowych do polskich domów, ale też realizuje misję edukacyjną, przekazując wiedzę o światowej sławy projektantach i doskonałym wzornictwie.

WASZE KOMENTARZE (0) + DODAJ KOMENTARZ

Forum Dobrego Designu

ORGANIZATOR

Organizatorzy

PARTNER GŁÓWNY

Partner Glówny Forum Dobry Design Anwis Partner Glówny Forum Dobry Design BoConcept Partner Glówny Forum Dobry Design Paradyż

PARTNERZY


PARTNERZY WSPIERAJĄCY


PATRONAT MEDIALNY