Sofa marki Manutti łączy ekologiczne
tkaniny w modnych szarościach z ponadczasowym drewnem iroko. Fot.  Manutti.

Zobacz galerię [15 zdjęć]

Sofa marki Manutti łączy ekologiczne tkaniny w modnych szarościach z ponadczasowym drewnem iroko. Fot. Manutti.
  • Facebook
  • Twitter
  • Pinterest
Autor: Urszula Tatur
07 maj 2015 08:06

Modny dom. Poznaj trendy na 2015

Drewno i kamień, organiczne formy czy struktury naśladujące przyrodę coraz częściej goszczą w naszych domach. O tym, jak nie ulec powszechnej modzie, lecz zacząć mieszkać i żyć w zgodzie z naturą opowiada Katarzyna Koszałka z pracowni mDom.

W ostatnich latach nasz styl życia bardzo się zmieniło i przez to zmieniły się też nasze domy. Coraz częściej pragniemy żyć w zgodzie z naturą i otaczać się coraz większą liczbą naturalnych elementów w wystroju naszych mieszkań. Czy taka postawa nie wynika po prostu z mody na bycie eko?

Katarzyna Koszałka: W dzisiejszych czasach mamy duże ukierunkowanie na to, by być z naturą, a przede wszystkim ją szanować. Zorientowaliśmy się bowiem, że coraz bardziej otaczają nas produkty wytworzone przez nas samych, a nie te, które powstają razem z nami.

Otaczając się plastikowymi formami – takimi, które są związane tylko z samą pracą rąk ludzkich, a nie uwzględniają właśnie tego, co przyroda nam daje, bardzo od tej natury się oddaliliśmy. Coraz mniej z niej czerpaliśmy, aż w końcu doszliśmy do wniosku, że to chyba nie tędy droga. Trudno to nazwać modą. To jest raczej taki trend, o którym możemy powiedzieć, że wejdzie w naszą codzienność – we wszystkie dziedziny naszego życia. I to nie do końca jest związane tylko z tym gdzie i w jaki sposób mieszkamy. Dotyczy to każdego aspektu naszego życia – co jemy, jak się ubieramy, jakimi jeździmy samochodami, jak pracujemy. Całe nasze życie prowokuje nas do tego, żebyśmy otworzyli się na tę naturę i zrozumieli, że nie jesteśmy jedyni  że jest jeszcze przyroda, którą powinniśmy szanować, dbać o nią i martwić się. Może trochę za późno, ale lepiej późno niż wcale.

Skoro bycie bliżej natury jest pewnym sposobem na życie, postawą wobec otaczającego nas świata przyrody, to jak wpływa na kwestię urządzania naszego domu czy mieszkania?

Katarzyna Koszałka: Najważniejsze jest, jak powinniśmy kwestię meblowania czy urządzania rozumieć. Chodzi o to, żebyśmy to zrozumieli w nas samych i pomyśleli o tym, co ja – Kowalski – mogę zrobić, żeby moje życie było bliższe naturze, a nie w sposób sztuczny i trochę bezmyślny podążać za trendami.

Bo za trendami możemy podążać wtedy, kiedy rozmawiamy o kolorach, o łączeniu produktów, ustawianiu mebli i tak dalej. To są jakieś trendy. Natomiast w tej chwili sprawa życia i bycia z naturą to jest coś więcej niż tylko światowa moda czy jakiś kierunek wymyślony przez designerów. To jest cały pogląd na świat. I jeżeli my, urządzając swoje wnętrza domów, będziemy myśleli o tym, że chcemy być bliżej tej natury i ją szanować, to urządzanie domu pójdzie nam dużo łatwiej i będzie to tak naturalne, że się nawet sami nie spostrzeżemy, jakie wybraliśmy materiały i jak ten swój dom wyposażyliśmy.

WASZE KOMENTARZE (2)

DODAJ KOMENTARZ
  • Jarek, 2015-09-01 11:18:01

    Kominek pięknie wygląda ale nie może być głównym urządzeniem grzewczym. Najlepsze byłyby grzejniki kanałowe Verano.
  • Jacek, 2015-07-22 20:29:08

    Przy tak oszklonym domu w naszym klimacie potrzebujemy nowoczesnego, wydajnego ogrzewania. Tylko grzejniki kanałowe mają wystarczającą moc by ogrzać takie przeszklone pomieszczenia. Zaletą ich jest także że schowane są w kratce przed szklaną ścianą a widoczna jest tylko stylowa kratka. Dzięki konwekcji szyba nie zaparuje w zimie i w domu będzie ciepło.

CZYTAJ WIĘCEJ

Partner Główny

Partnerzy

Partnerzy Wspierający

Patronat Medialny