Kolekcja Mee to multisensoryczne meble dla dzieci – wyposażone w oczy i uszy, można się nimi bawić na kilka sposobów. Fot. archiwum projektanta.

Zobacz galerię [10 zdjęć]

Kolekcja Mee to multisensoryczne meble dla dzieci – wyposażone w oczy i uszy, można się nimi bawić na kilka sposobów. Fot. archiwum projektanta.
  • Facebook
  • Twitter
  • Pinterest
Autor: Ewa Kozioł
09 kwi 2015 14:57

Tomasz Augustyniak - estetyka i funkcjonalność

Inspiruje go epoka surowego Bauhausu, mimo że najlepiej czuje się we wnętrzach jasnych i przestronnych, z dużą ilością ciepłego drewna. Portfolio i osiągnięcia Tomasza Augustyniaka świadczą jednak o tym, że najlepiej określa go zwrot "projektowanie kreatywne".

Co stanowi dla Pana źródło inspiracji?

Inspiracją jest wszystko co mnie otacza, ponieważ ma to wpływ na mój sposób myślenia, wrażliwość i na podejmowane decyzje. W odniesieniu do konkretnych zadań projektowych, inspirację stanowią ograniczenia np. budżetowe, technologiczne itp. One wskazują na inne możliwości. Projektowanie dla przemysłu opiera się na założeniach projektowych, które w różny sposób opisują oczekiwania producenta. Mogą też w większym lub mniejszym stopniu dotyczyć stylistyki np. nawiązania do pewnego okresu z przeszłości lub trendu stylistycznego.

Z jakimi materiałami najchętniej Pan pracuje?

Niezmiennie z drewnem i stalą. Naturalnie ciepłe i zimne materiały. Ale także z materiałami nowymi, ich właściwości pozwalają na innowacyjne rozwiązania, wyjście poza utarte schematy. Barierą jest trudny do nich dostęp oraz większe zazwyczaj koszty.

Czy w procesie projektowania mebli łatwo pogodzić funkcjonalność z estetyką?

Dla mnie istotne jest połączenie jednego z drugim w sposób naturalny. Staram się, aby estetyka była ściśle związana z funkcjonalnością. W procesie projektowania mebli jedno z drugiego wynika, w tym znaczeniu funkcjonalność jest bardzo inspirująca.

Co dla Pana oznacza zwrot „piękny design”?

Piękny design to dobrze zaprojektowane przedmioty, tzn. w taki sposób, który gwarantuje użytkownikowi spełnienie jego oczekiwać funkcjonalnych, zapewnia bezpieczeństwo, estetykę będącą wynikiem mądrych rozwiązań konstrukcyjnych oraz wysokiej wrażliwości projektanta. W tym znaczeniu Polacy coraz bardziej doceniają piękny design, ponieważ rośnie ich świadomość oczekiwań, a także (choć powoli) wrażliwość estetyczna. 

Nad czym Pan obecnie pracuje?

Obecnie pracuję nad kilkoma projektami począwszy od mebli mieszkaniowych, nowych rozwiązań przestrzeni biurowej, po koncepcje produktów będących odpowiedzią na zupełnie nowe potrzeby użytkowników. Na tym etapie zupełnie nie wiadomo jaki będzie efekt końcowy i to jest najciekawsze. 

Rozmawiała: Alicja Pietrowska.

  • Tomasz Augustyniak

     

    Projektant i architekt wnętrz. Studiował na ASP w Poznaniu na Wydziale Architektury Wnętrz i Wzornictwa Przemysłowego. W latach 1994-1997 tworzył grupę projektantów Start. Pracuje jako projektant dla wielu firm wśród najważniejszych Vox Industrie, Noti, Ade Line, Comforty, Profim, Mikomax, Nowy Styl, Balma, Adriana i wiele innych. Jego prace zostały pokazane na wielu wystawach w Polsce i zagranicą m.in. II Edycja Wartość Dodana – IWP, EXPO 2010, Szanghaj; Łódź Design – Łódź; Faces of Polish Design, Narodni Galerie – Praga; Polish Designers Fuori Salone – Milano; Made in Poland, Museum fur Angewandte – Frankfurt.
    Zdobył również wiele nagród przyznawanych przez polski Instytutu Wzornictwa Przemysłowego. W 2010 roku otrzymał nagrodę Designer Roku przyznawaną przez prezesa Instytutu Wzornictwa Przemysłowego w Warszawie.

WASZE KOMENTARZE (0)

DODAJ KOMENTARZ

CZYTAJ WIĘCEJ

Partner Główny

Partnerzy

Partnerzy Wspierający

Patronat Medialny