Dobrzemieszkaj.pl - projektowanie, aranżacja wnętrz, wystrój mieszkania

Architekci z biura Hola Design w projekcie tego warszawskiego mieszkania inspirowali się stylistyką industrialną i towarzyszącemu jej minimalizmowi. Projekt: Monika i Adam Bronikowscy. Fot. Bartosz Jarosz.

Architekci z biura Hola Design w projekcie tego warszawskiego mieszkania inspirowali się stylistyką industrialną i towarzyszącemu jej minimalizmowi. Projekt: Monika i Adam Bronikowscy. Fot. Bartosz Jarosz.
  • Autor: Redakcja Dobrzemieszkaj.pl
  • 12 lut 2016 15:24 (aktualizacja: 16 lut 2016 08:42)

Wnętrza w stylu loft: modne i ponadczasowe

Wnętrza w stylu loft cieszą się ogromną popularnością. Przeczytajcie historię jednego z najpopularniejszych stylów designerskich.

Łacińskie słowo “designare” – “wyznaczać”, „mianować” przerodziło się z czasem we współczesny, wieloznaczny termin „design” oznaczający wygląd, wzór. Mianem designu określamy dziś dosłownie wszystko. Począwszy od mody, sztuki, architektury wnętrz, a skończywszy na widowiskach czy spektaklach. Choć dziś większość z nas przywiązuje znaczną uwagę do designerskich wykończeń i elementów, to niewiele osób wie, że rozwój designu w Polsce rozpoczął się już w 1913 roku w Mieście Królów Polski. Stowarzyszenie Warsztatów Krakowskich miało ogromny wpływ na rozwój zarówno wzornictwa, jak i architektury w Polsce.

Stowarzyszenie zajmowało się projektowaniem mebli, galanterii skórzanej, tkactwem czy farbiarstwem. Krakowscy artyści odnieśli ogromny sukces na Międzynarodowej Wystawie Sztuk Dekoracyjnych i Nowoczesnego Przemysłu w Paryżu, na którym otrzymali aż 189 wyróżnień, co przyczyniło się do powstania pierwszej instytucji zajmującej się wzornictwem w Europie.  Sporym sukcesem na arenie międzynarodowej okazał się nowoczesny i funkcjonalny projekt architektury I linii Metra Warszawskiego zrealizowany w latach 1983 – 1995.

Jeden z najpopularniejszych trendów w designie przypada na koniec XX wieku i początek XXI. Minimalizm – bo tak nazywa się jeden z najczęściej wykorzystywanych stylów w grafice, modzie, sztuce czy dekoracji,  kieruje się dwoma zasadami: “less is more” i “doing more with less”. W skrócie oznacza wykluczenie elementów zbędnych i pozostawienie tylko tych, bez których przedmiot nie będzie funkcjonował prawidłowo. W tym kontekście warto wspomnieć o Japonii, w której minimalizm ma swoje korzenie.

To właśnie Kraj Kwitnącej Wiśni, a dokładnie ruch artystyczny De Stijl był prekursorem współczesnego, minimalistycznego, pozbawionego dekoracji i pełnego prostokątności stylu. Ekscytacja surowością wnętrz i wszechobecny minimalizm wstrząsnęły światem mody, sztuki, architektury i grafiki.

Pomysły na zmianę funkcjonalności poprzemysłowej przestrzeni napłynęły do zachodniej Europy i Ameryki w latach 70. Z powodu niższych kosztów eksploatacji, fabryki zaczęto przenosić do państw azjatyckich, co umożliwiło adaptację fabrycznych przestrzeni. Nowy Jork stał się prekursorem zasiedlania magazynów i spichlerzy przez artystów, którzy zapoczątkowali modę na lofty i surowe przestrzenie.

Polacy do niedawna mogli podziwiać ogromne wnętrza pozbawione umeblowania, ścian nośnych czy drzwi jedynie w hollywoodzkich produkcjach albo magazynach wnętrzarskich. Musiało minąć kilkadziesiąt lat, by w Polsce znaleźli się zwolennicy nowoczesnego fabrycznego stylu. Biznesmeni, artyści czy celebryci osiedlają się w niekonwencjonalnych, przestronnych i stylowych loftach, których w ostatnim czasie przybyło.

Prócz powierzchni mieszkalnych, właściciele poprzemysłowych budynków oferują również lokale użytkowe. Restauracje, galerie handlowe, pracownie fotograficzne, agencje modelek, salony fryzjerskie, hotele, muzea – to tylko niektóre z pomysłów na adaptacje fabryk. Łodzianie mają swoją Manufakturę – Pabianice – luksusowy hotel powstały w dawnej fabryce wełny.

W Warszawie dawna siedziba Polskiego Monopolu Tytoniowego została przerobiona na nowoczesne biura, a w Krakowie od 2015, trzypoziomową Restauracyę  Browarną Lubicz serwującą produkowane na miejscu piwo. Właściciele restauracji nadali zabytkowym wnętrzom nowego wymiaru, nie rezygnując przy tym z ich pierwotnego przeznaczenia.

Opuszczone fabryczne budynki są łakomym kąskiem i marzeniem wielu  młodych ludzi na całym świecie. Pomysłów na niekonwencjonalną aranżację wnętrz z racji przestronności nie brakuje. Zagospodarowanie i renowacja historycznych budynków w polskich miastach jest jednym z najpopularniejszych trendów ostatnich lat. Wszystkim zaangażowanym w takie projekty warto podziękować za pomysły i chęci, jakie wkładają renowację opuszczonych obiektów postindustrialnych.

Tekst: Justyna Dudek

Zdjęcia: Dawid Dobroń

WASZE KOMENTARZE (0) + DODAJ KOMENTARZ

Forum Dobrego Designu

ORGANIZATOR

Organizatorzy

PARTNER GŁÓWNY

Partner Glówny Forum Dobry Design Anwis Partner Glówny Forum Dobry Design BoConcept Partner Glówny Forum Dobry Design Paradyż

PARTNERZY


PARTNERZY WSPIERAJĄCY


PATRONAT MEDIALNY