Stolik Georetro o ciekawej, oryginalnej formie. Do wyboru w dwóch kolorach: białym i czarnym. Doskonale prezentuje się zarówno w duecie, jak i solo. Fot. archiwum projektanta.

Zobacz galerię [9 zdjęć]

Stolik Georetro o ciekawej, oryginalnej formie. Do wyboru w dwóch kolorach: białym i czarnym. Doskonale prezentuje się zarówno w duecie, jak i solo. Fot. archiwum projektanta.
  • Facebook
  • Twitter
  • Pinterest
Autor: Ewa Kozioł
01 kwi 2015 12:41

Marcin Laskowski - prostota, geometria, użyteczność

Polski, młody projektant, który swoim rzemiosłem wzbudza zachwyt. Prosta forma, geometria i użyteczność to trzy podstawowe składniki projektów Marcina Laskowskiego.

Zajmuje się projektowaniem mebli własnego autorstwa oraz architekturą wnętrz. Doświadczenie zdobywał realizując projekty dla polskich producentów mebli reklamowych, tworząc stałe ekspozycje i meble przeznaczone na specjalne eventy. Na jego artystycznym koncie znajdują się także projekty urządzeń multimedialnych m.in. obudowy do odtwarzaczy mp3 i mp4.

Marcin Laskowski początkowo tworzył pod szyldem marki Melounge, grupy projektowej, do której niegdyś należał i którą założył razem z przyjaciółmi. Mimo, że firma się rozpadła, ponieważ każdy z projektantów postanowił iść własną ścieżką kariery, to przyjaźnią się nieustannie. Co zaś stało się z Marcinem Laskowskim po odejściu z grupy Melounge? Zaczął tworzyć pod własnym nazwiskiem i założył stronę internetową marcinlaskowski.net, na której nie tylko można swobodnie obejrzeć jego genialne projekty, ale dodatkowo można je także kupić.

Projektowanie we krwi

Podobno z miłością do wszelkich sztuk plastycznych trzeba się urodzić, ponieważ wrodzone umiejętności i naturalne zamiłowanie pozwalają odnosić w przyszłości ogromne sukcesy. Wszystko to jednak spekulacje, a my nie wiemy czy w krwi Marcina Laskowskiego płynie jakaś specjalna krew. Jednak niewątpliwie ma on zadatki na wybitnego projektanta.

Już od najmłodszych lat wykazywał zamiłowanie do sztuk plastycznych. Po szkole średniej planował studiowanie na wydziale grafiki, jednak pociągała go także architektura. W efekcie spróbował jednego i drugiego, i ku zaskoczeniu obie te dziedziny nie spełniły jego oczekiwań. Ostateczną decyzję na to, czym w życiu pragnie się zajmować, miała wpływ jego pierwsza praca – projektował meble kuchenne. To właśnie tam uznał, że projektowanie form przemysłowych czy też małej architektury to obszary, w których zdecydowanie czuje się najlepiej.

Pierwszym produktem w ofercie Marcina Laskowskiego był fotel Vector. Projekt bardzo śmiały i niezwykle nowoczesny. Tworząc go postawił sobie poprzeczkę wysoko bowiem do produkcji użył giętej sklejki. Bryła fotela nawiązuje do stylu skandynawskiego, jest on minimalistyczny w wyglądzie i jednocześnie użyteczny w swojej formie. Na początek więc projektant sprawił sobie nie lada wyzwanie. Bowiem stworzenie ciekawego modelu mebla o prostej stylistyce, ale jednocześnie niepowtarzalnej w wyglądzie, wcale nie jest proste. Szybko się jednak okazało, że nie ma dla niego rzeczy niemożliwych, a model Vector zdobył wielu zwolenników.

Marcin nie ma wśród swoich projektów takiego, który byłby jego absolutnym faworytem. Do każdego z nich czuje podobną więź i jedynie proces powstawania i historia z nim związana mogą wywoływać skrajniejsze emocje.

Wszystkie produkty powstały jako makiety, później prototypy i to właśnie tworzenie ich było często nie lada wyzwaniem. Przykładowo pierwszy wzór stolika Crust powstał w fabryce z racji na technologie, w której jest wykonany. W tym przypadku proces wdrażania tego produktu nie był długi. Jednak produkty wykonane z drewna, np. stołek Trio pierwszy raz ujrzał światło dzienne w mojej pracowni. Był wykonany z dębu i okazał się nie łatwym zagadnieniem stolarskim – opowiada Marcin Laskowski.

Inspiracje od mistrzów

Ciężko jest jednoznacznie określić styl projektów Marcina Laskowskiego. Jak twierdzi sam designer, wygląd wielu produktów i ich piękno wynika często z samej technologii w jakiej są wykonane. A praca projektanta polega właśnie na uchwyceniu tego zjawiska. Dzięki tej umiejętności są one nietuzinkowe i niezwykle oryginalne. Przyjaciele Marcina nazwają jego projekty mianem „prostoty z zacięciem”. I jest to chyba najtrafniejsze określenie. Nie można się temu z resztą dziwić bowiem on sam wzoruje się na sztuce najlepszych designerów.

Inspiruje mnie Tom Dixon. Jest to projektant, który jako jeden z pierwszych stworzył własną linię produktową oraz swoją markę. Oczywiście jego biografia jest równie ciekawa i jak każda tego typu historia ma swój początek w garażu. Dzisiaj to jeden z najbardziej rozpoznawalnych projektantów. Inspirujące jest wszystko to, co udało mu się osiągnąć. Nie zapominam także o braciach Bouroullec czy przedstawicielu mojego pokolenia, którym jest Benjamin Hubert – dodaje Marcin Laskowski.

Meble do każdego wnętrza

Meble zaprojektowane przez Marcina Laskowskiego doskonale wypełniają każde wnętrze. Pasują zarówno do surowego, industrialnego loftu jak i do tradycyjnego mieszkania. Ich wyjątkowo nowoczesne, ale też jednocześnie proste w wyglądzie bryły mogą być podstawą do stworzenia niebanalnej aranżacji wnętrza.

Równie istotnym elementem co wygląd, są materiały i surowce z jakich Marcin wykonuje swoje projekty. Stołek Trio jest całkowicie wykonany z drewna dębowego, które jest ekologiczne i w 100% bio-degradowalne. Dzięki temu wytrzymałemu materiałowi jest on także odporny na zarysowania i wpływa to znacznie na jego żywotność. Ten dębowy stołek jest doskonałym przykładem połączenia klasycznego kształtu i materiału z nowoczesnym, geometrycznym wzornictwem.

Fotel Vector, który jest pierwszym produktem w ofercie Marcina Laskowskiego to niezwykle oryginalna forma i niebagatelny kształt. Dzięki wysokiej jakości zastosowanych materiałów użytkownik ma zapewniony maksymalny komfort i wygodę. Vector nie tylko wygląda doskonale z każdej strony dzięki dbałości o detale i jego dokładnym wykończeniu, ale sprawia, że i my prezentujemy się w nim świetnie. Idealnie spełnia główną rolę we wnętrzach, które potrzebują kontrastujących z otoczeniem przedmiotów. Designer ma także sentyment do projektowania na nietuzinkowych materiałach, jak np. pianka akustyczna, z której powstał model lampy ACU Lamp.

Projektowanie Marcina nie skupia się wyłącznie na tworzeniu przedmiotów użytecznych i przydatnych. To połączenie tych dwóch cech z zabawą formą. Z przełamywaniem konwencji oraz kreowaniem nowych możliwości. Najlepszym przykładem takiego działania jest model fotela bujanego LRG, który jest istną wariacją na temat tradycyjnego mebla na płozach. To awangardowy projekt, w którym można się zabujać zarówno dosłownie jak i w przenośni.

Konstrukcja fotela wykonana została z giętego aluminium, malowanego proszkowo, wsparta na płozach ze sklejki brzozowej. Fantazja i industrialny charakter w jednym sprawiają, że fotel LRG to idealny kontrapunkt do surowych i ascetycznych wnętrz.

Kiedy patrzy się na projekty Marcina odnosi się wrażenie, że przy szkicowaniu swoich pomysłów pomyślał on dosłownie o wszystkim i każdy aspekt wygody, estetyki i użyteczności został wzięty pod uwagę. Siedzisko w fotelu LRG oraz oparcie, mają formę opasek w całości przetapicerowanych, montowanych na napy. Dzięki temu z łatwością możemy zdjąć z niego materiał, wyprać i nałożyć na nowo. Ewentualnie wymienić tapicerkę na inny kolor w momencie zmiany wystroju wnętrza w domu. Fotel dostępny jest także w różnych wariantach kolorystycznych, tak, aby każdy mógł znaleźć coś odpowiedniego dla siebie.

Tekst: Marta Usytmowicz.

WASZE KOMENTARZE (0)

DODAJ KOMENTARZ

CZYTAJ WIĘCEJ

Partner Główny

Partnerzy

Partnerzy Wspierający

Patronat Medialny