Dobrzemieszkaj.pl - projektowanie, aranżacja wnętrz, wystrój mieszkania

Michal Mazur, autor bloga TrendNomad.com. Fot Anna Wojczyńska.

  • Autor: Anna Usakiewicz
  • 25 lis 2016 14:19 (aktualizacja: 25 lis 2016 14:23)

Michał Mazur: tryb domowy

Mimo zalewu domowych urządzeń Internet of Things, jedynym miejscem, w którym offline’owy „tryb samolotowy” ma szansę przetrwać, jest właśnie nasz dom - pisze Michał Mazur, dziennikarz, autor blogaTrendNomad.com.

Osoby, które często podróżują, żartobliwie definiują swój dom jako miejsce, gdzie ich laptop czy smartfon łączy się automatycznie z zapamiętaną siecią Wi-Fi.

Jednak za kilka lat, po zwiedzeniu połowy albo i całego świata oraz przedawkowaniu nowych technologii, dla tych samych osób dom będzie – mówiąc już poważnie – jedynym miejscem, w którym choć przez chwilę będą mogły pozwolić sobie na luksus odłączenia się od sieci.

Obecnie na pokładach samolotów pasażerskich należących do europejskich linii panuje względny spokój. Przełączenie elektroniki w „tryb samolotowy” gwarantuje odcięcie się od mejli, mediów społecznościowych i telefonów. Po starcie nie ma zasięgu sieci komórkowej ani Wi-Fi, więc można poczytać książkę czy gazetę, albo zamknąć oczy, posłuchać muzyki i – o ile ktoś się nie boi latać – najzwyczajniej (nareszcie!) odpocząć.

W amerykańskich liniach nie jest już tak błogo. Tam za dodatkową opłatą można skorzystać z pokładowego łącza internetowego. Chętnych nie brakuje, przez co kabina samolotu wypełniona mobilnymi pracoholikami bardziej przypomina open space w biurowcu niż podniebną strefę wolnego czasu z pożądanym odwykiem od sieci.

Za chwilę podobnie będzie i u nas – wiele europejskich linii lotniczych zapowiedziało montaż routerów na pokładach swoich maszyn. Innymi słowy: koniec laby w podróży. W ciągu kilku lat „tryb samolotowy” przestanie być synonimem świętego spokoju. Na szczęście jest jeszcze inne miejsce, gdzie ten spokój będziemy mogli osiągnąć, i to na co dzień. To nasz dom. Ale zanim to nastąpi, na chwilę zachłyśniemy się nowymi gadżetami.

Dzisiaj: dom online

Obecnie powrót do domu z podróży do mniej lub bardziej odległego miejsca rzadko oznacza odcięcie się od lawiny danych. I to nie tylko tych przesyłanych w naszą stronę, bowiem współczesny dom to też system generujący wiele cyfrowych informacji na temat swoich mieszkańców.

Oświetlenie, telewizory, termostaty, odkurzacze, czajniki czy ekspresy do kawy włączane, wyłączane, programowane i aktualizowane zdalnie lub automatycznie przez internet i aplikacje mobilne już niemal nikogo, zwłaszcza w Stanach Zjednoczonych i Japonii, nie dziwią. Do sprzedaży wchodzą też takie produkty jak materac z czujnikami monitorującymi przebieg snu czy lodówka połączona ze sklepem spożywczym online. Urządzeń podłączonych do internetu przybywa, a wraz z nimi mnożą się wątpliwości o bezpieczeństwo informacji, definicję prywatności i zasadność wydawania na takie rozwiązania niemałych pieniędzy.

Jutro: pokój offline

Mimo zalewu domowych urządzeń Internet of Things, jedynym miejscem, w którym offline’owy „tryb samolotowy” ma szansę przetrwać, jest właśnie nasz dom. W najprostszej opcji będzie to wirtualny suwak czy materialny guzik wyłączający całą domową elektronikę na raz. Pstryk, i jesteśmy poza siecią. Wersja przeznaczona dla osób znacznie bardziej stęsknionych za dawnym analogowym światem może zawierać tapetę, farbę, zasłonę, czy pościel nieprzepuszczające fal radiowych, wysyłanych przez dziesiątki czujników i komputerów znajdujących się w innych pomieszczeniach niż to wybrane na ulubiony w domu pokój offline. Cyfrowej rewolucji to oczywiście nie zatrzyma, ale od czasu do czasu (albo codziennie!) dobrze sobie będzie od niej na chwilę… odfrunąć.

  • O autorze

    Michał Mazur – dziennikarz, bloger. Każdego roku odwiedza około 20 targów, festiwali i konferencji o dizajnie i nowych technologiach organizowanych w różnych miejscach na świecie – od Tokio, przez Mediolan, po Las Vegas. Wytropione trendy opisuje na stronie TrendNomad.com.

 

WASZE KOMENTARZE (0) + DODAJ KOMENTARZ

Forum Dobrego Designu

ORGANIZATOR

Organizatorzy

PARTNER GŁÓWNY

Partner Glówny Forum Dobry Design Anwis Partner Glówny Forum Dobry Design BoConcept Partner Glówny Forum Dobry Design Paradyż

PARTNERZY


PARTNERZY WSPIERAJĄCY


PATRONAT MEDIALNY