• Facebook
  • Twitter
  • Pinterest
Autor: Redakcja Dobrzemieszkaj.pl
29 paź 2014 20:45

Krystyna Łuczak-Surówka

Historyk i krytyk designu. Absolwentka Instytutu Historii Sztuki UJ, gdzie jako pierwsza obroniła pracę magisterską, a następnie doktorską z historii polskiego wzornictwa.

Fot. Hubert Warulik.
Fot. Hubert Warulik.

„Design to moja praca i pasja. Design nie tylko badam, ale i kolekcjonuję. Kolekcja przedmiotów służy mi w życiu codziennym w domu oraz w pracy jako pomoce naukowe, bo wzornictwo to nie sztuka. Nie można go tylko oglądać. Trzeba poznać, dotknąć, sprawdzić.” Wykładowca warszawskiej ASP. Prowadzi wykłady z historii i krytyki designu także na innych uczelniach wyższych, w Instytucie Edukacji i Kreatywności Educoncept oraz gościnnie dla instytucji i firm.

Specjalistka od polskiego designu. Autorka wielu publikacji o designie. W „Design Alive” prowadzi rubrykę SELEKCJA, gdzie przedstawia polskie wzornictwo do roku 1989.  Współpracuje z Łódź Design Festiwal, Instytutem Wzornictwa Przemysłowego. Jeden z ekspertów w filmie „Poużywajmy sobie. Historia polskiego wzornictwa” produkcji Domo.tv - Canal+. Kuratorka wystaw (m.in. rok 2012 retrospektywna wystawa Teresy Kruszewskiej (IV, Salon ASP w Warszawie) i retrospektywa Romana Modzelewskiego (X-XI, Miejska Galeria Sztuki w Łodzi).

Prowadzi firmę DESIGN BY PL i portal o polskim designie – http://designby.pl Współwłaścicielka marki VZÓR, przywracającej klasyki polskiego projektowania.

WASZE KOMENTARZE (0)

DODAJ KOMENTARZ

POLECAMY W SERWISACH