Drewniane schody przeznaczone do lakierowania powinny być wcześniej zeszlifowane, suche i odpylone. Projekt wnętrza: Katarzyna Mikulska-Sękalska. Fot. Bartosz Jarosz.

Zobacz galerię [12 zdjęć]

Drewniane schody przeznaczone do lakierowania powinny być wcześniej zeszlifowane, suche i odpylone. Projekt wnętrza: Katarzyna Mikulska-Sękalska. Fot. Bartosz Jarosz.
  • Facebook
  • Twitter
  • Pinterest
Autor: Urszula Grynczel-Aronowicz
28 lis 2014 13:18

Odnawiamy schody na święta. Wystarczy jeden dzień

Schody poddawane są codziennie intensywnej eksploatacji, przez co narażone są na uszkodzenia mechaniczne. Jak szybko doprowadzić je do porządku?

Stopnie schodów zużywają się podobnie, jak podłoga. Z tą różnicą, że ich warstwa wierzchnia jest jeszcze bardziej narażona na ścieranie. Konserwacja schodów, nie jest bardzo wymagająca, a zapewnia ochronę przed lekkimi uszkodzeniami oraz ułatwia czyszczenie i pielęgnację drewnianych powierzchni. Wystarczy skorzystać z lakierów szybkoschnących, które pozwolą odnowić nasze schody w jeden dzień. Dzięki temu drewniane schody będą wyglądały elegancko przez wiele lat.

Jaki środek?

Schody z drewna niezależnie od stopnia twardości materiału dobrze jest zabezpieczyć odpowiednim preparatem, by wzmocnić ich wytrzymałość. Zarówno do drewna krajowego jak i egzotycznego można używać lakieru.

Tradycyjne preparaty wymagają 24-godzinnych odstępów między lakierowaniem. Są także trudne w nakładaniu. Dlatego najlepiej wybrać preparat szybkoschnący, który ma także niedrażniący zapach, dzięki czemu z powodzeniem można go stosować w pomieszczeniach. Lakier szybkoschnący tworzy warstwę wierzchnią, zabezpiecza przed wnikaniem wody, zabrudzeniami, zarysowaniami i ścieraniem. Drewniane schody przeznaczone do lakierowania powinny być zeszlifowane, suche, i odpylone. Lakier, który będzie nanoszony należy starannie wymieszać. Na rynku mamy dostępne zarówno lakiery bezbarwne jak i kolorowe – mówi Andrzej Wójcik, doradca techniczny firmy Altax.

Ważna kolejność

By nasze schody ładnie wyglądały nanosimy trzy warstwy lakieru w dwugodzinnych odstępach pomiędzy malowaniami w dobrze wentylowanym pomieszczeniu. Przed nałożeniem ostatniej warstwy delikatnie przetrzyjmy polakierowaną powierzchnię papierem ściernym o grubości 220-240 mm, a następnie delikatnie odpylmy schody wilgotną szmatką i pozostawmy do wyschnięcia. W ten sposób schody wewnętrzne nabiorą odpowiedniego kolorytu i blasku, którym będziemy cieszyć się także po świętach.

WASZE KOMENTARZE (0)

DODAJ KOMENTARZ

POLECAMY W SERWISACH