Skocz do zawartości

Zdjęcie

ceny za projektowanie

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
32 odpowiedzi w tym temacie

#1 ziutek

ziutek
  • Members
  • 37 postów

Napisano 10 luty 2009 - 11:45

Witam,
potrzebuję informacji o realnych cenach za projektowanie wnętrz, bo to co krzyczą architekci, jest tak różne że się nie rozeznaję: jak za całe mieszkanie to jedna cena za metr, jak za łazienkę to inna. Może ktoś ma jakieś doświadczenia...

#2 malgorzataamazur@gmail.com

malgorzataamazur@gmail.com
  • Members
  • 31 postów

Napisano 12 luty 2009 - 04:15

Dokładnie to zależy co chcemy projektować czy tylko łazienkę czy cały dom.
Jeśli projektujemy całe mieszkania , domy możemy ujednolicić cenę za 1 m2 całej powierzchni użytkowej, w której mamy pomieszczenia takie jak: kuchnie, łazienki, pokoje tv- które są ze względu na część wykonawczą, techniczną może nie tyle trudniejsze co czasochłonne i jest w nich więcej elementów, którym musimy poświęcić szczególną uwagę: hydraulika, detale rozwiązań. Mamy też pomieszczenia , które ze względu na funkcję często nie wymagają, aż tak dużego nakładu pracy: hole (bez schodów), korytarze czasem sypialnie (wszystko zależy od danej przestrzeni) gdzie dobieramy podłogę system oświetlenia, sposób wykończenia ścian i drzwi bo po prostu nie ma tam miejsca na nic innego- wtedy moglibyśmy podać cenę niższą niż pozostałych pomieszczeń.
Dlatego dla całych domów może Pan się spodziewać ceny jednostkowej za m2 niższej niż za 1m2 samej łazienki.

Ale jak już pisałam wcześniej wszystko zależy od sytuacji- czego oczekuje od projektu klient:
-czy ma być to tylko koncepcja
-czy ma być to projekt wykonawczy
-czy chcemy nadzoru nad pracami wykonawczymi
-czy chcemy aby projektant uwzględnił system np. inteligentnego domu, czy większość mebli jest projektowana do wykonania na zamówienie
-czy chcemy wizualizację i proszę się nie dziwić, że często cena wizualizacji stanowi sporą dopłatę do projektu nakład pracy na dobrą wizualizację często wydłuża się o 2-3 dni na jedno pomieszczenie, do tego dochodzi koszt odpowiedniego oprogramowania.

Dlatego warto pytać co zawiera cena projektu, gdyż jeden projektant może powiedzieć panu cenę za m2 np. 40zł i będzie to najniższa cena jaką Pan otrzyma a potem okaże się, że to tylko koncepcja i nie będzie Pan w stanie na jej podstawie zrealizować projektu .

#3 ziutek

ziutek
  • Members
  • 37 postów

Napisano 15 luty 2009 - 07:37

no dobra, załóżmy że potrzebuję projektu łazienki z nadzorem, bo przecież pan Wacek zrobi tak, żeby jemu było wygodnie, a nie wg projektu

#4 tomeczekusa

tomeczekusa
  • Members
  • 0 postów

Napisano 16 luty 2009 - 07:29

Ale może tak orientacyjnie. Rząd wielkości chociaż...

#5 mDom Studio aranżacji wnętrz

mDom Studio aranżacji wnętrz
  • Members
  • 2 postów

Napisano 16 luty 2009 - 09:02

Podawanie cen orientacyjnych za projekty aranżacji wnętrz może być mylne i nie odpowiada cenom rzeczywistym np. 100zł-200zł za mkw jest tą odpowiedzią jaką oczekiwałeś. Pomyślałeś drogo czy tanio? Potwierdzam wypowiedź Małgorzaty iż należy dowiedzieć się jaki będzie zakres pracy projektanta i na tej podstawie wycenić całą pracę. Bo wspomniana cena 40zł/mkw może obowiązywać ale tylko dla wybranego projektu a nie dla całości usługi aranżacji.

#6 anemon

anemon
  • Members
  • 4 postów

Napisano 06 marzec 2009 - 09:22

Witam.
Można oczywiście trafić na projektanta wnętrz, który projekt koncepcyjny i wykonawczy mieszkania zrobi za pieniądze rzędu 40-60zł za metr, jednak zwykle jest to osoba rozpoczynająca swoją przygodę z tym zawodem- co wcale nie znaczy, że musi być gorsza. Trzeba mieć jednak świadomość, że na pewno nie ma tak dużego doświadczenia jak projektanci działajacy od klkunastu lat na rynku. Pozdrawiam

#7 TRAFF MEBLE I WNĘTRZA

TRAFF MEBLE I WNĘTRZA
  • Members
  • 2 postów

Napisano 10 marzec 2009 - 12:09

My za projekt nieskomplikowanej do 5 m2 łazienki bierzemy średnio 700zł, za dużej do 1500zł .
Im więcej pomieszczeń tym taniej taka zasada ;-) Powinno sie brać ok 100zł za m2 z cała specyfikacja itp........niektórzy biorą 50 a niektórzy 200zł za m2.
Pracy jest bardzo dużo .....a cena za nadzór to druga bajka.....
Lepiej zamówić projekt w firmie z doświadczeniem niz u absolwenta bez doswiadczenia, choć pomysły czasami są świeższe u takiego absolwenta ,gorzej z rozwiazaniami technicznymi itppp..tzw praktyką;-)

http://www.traff.com.pl
ania
gdańsk

#8 Meble Kornig

Meble Kornig
  • Members
  • 92 postów

Napisano 10 marzec 2009 - 10:03

Ziutek, jeżeli mogę Ci poradzić jak temat rozwiązać praktycznie to po prostu zamów Sobie usługę w odpowiedniej firmie włącznie z projektem. Ja wiem, że większość osób ma opinię, że w firmie jest drogo, ale reasumując inwestycję przekonasz się, że nie koniecznie. W dzisiejszych czasach pan Wacek niestety już się nie sprawdza no może poza małymi wyjątkami, raczej stawiałbym na firmy z tradycją i doświadczeniem, które wezmą drożej, ale jednocześnie wezmą odpowiedzialność i dadzą gwarancje a przy tym projekt będziesz miał gratis.

#9 Guest_smigna project_*

Guest_smigna project_*
  • Guests

Napisano 11 marzec 2009 - 05:48

Działamy na terenie Krakowa i okolic - ceny projektów są rzeczywiscie zróżnicowane, najczęsciej powtarza się cena za projekt łazienki zawierający plan techniczny i wizualizacje z dokladnym obmiarem płytek - około 600-700zł, są sklepy które wykonają "projekt" np kuchni w PRO100 za 100zł - ale np. otrzyma się go wyłącznie przy zakupie mebli ;) a szafek mamy aż nadmiar... pozostałe pomieszczenia wycenia się za m2 lub zależnie od zakresu pracy - zaprezentowanie 2-3 wizualizacji robiących wrażenie i zakładających głównie plastykę, kolorystykę wnętrz jest czym innym od dokładnego projektu technicznego z wizualizacją, doborem mebli, wyceną wszystkich sprzętów itd. Jeśli dom ma 200m2, dwie łazienki kilka sypialni, otwarty salon projektowanie potrafi trwać 2-3 miesiące gdy Klient po pierwszych wizualizacjach uruchamia wyobraźnię :) i jak tu wycenić pracę ? pozdrawiamy smigna dekor

#10 ziutek

ziutek
  • Members
  • 37 postów

Napisano 11 marzec 2009 - 10:46

no w końcu jakiś konkret, jeśli chodzi o firmę z poleceniem, to bywa różnie, miewałem takie, których się potem moi polecający wstydzili. Inna sprawa, że inaczej było w czasie hossy, a teraz słychać inny śpiew, kiedy zleceń ubyło

#11 WiD studio Wnętrze i Detal

WiD studio Wnętrze i Detal
  • Members
  • 2 postów

Napisano 30 marzec 2009 - 07:53

Wydaje mi się, że podanie "ceny za projekt łazienki"to nie konkret...
A ile metrów2 ma ta łazienka - 4 czy 30?
A jaki będzie zakres prac projektowych? Będzie to projekt koncepcyjny, koncepcja + projekt wykonawczy, czy w skład wejdą wizualizacje, czy klient oczekuje wspólnych wizyt w sklepach - czy wystarczy mu praca na katalogach, czy oczekuje nadzoru autorskiego?... Czy oczekuje kosztorysu?
Czy będzie to pomieszczenie budowane od podstaw, z uwzględnieniem zmian instalacji elektrycznej i wod-kan, czy też tylko remont ze zmianą kafli i ceramiki łazienkowej?
Wycena musi być indywidualna, inne podejście wydaje mi się trochę niepoważne.
Oczywiście, można napisać tak - za kompleksowy projekt wnętrz średniej wielkości łazienki zapłacimy prawdopodobnie nie mniej niż 1000zł. Ale to może być 500zł, a może być 2000.
Ktoś w wątku polecał "usługę w firmie łącznie z projektem". Można to rozumieć na dwa sposoby. Pierwszy, to idziemy do firmy wykonawczej, i tam usłyszymy "my wam zrobimy piękny remont, a pani Ania to wam jeszcze projekt gratis zrobi". To oczywiście ma niewiele wspólnego z projektowaniem wnętrz. Podobnie na ogół bywa w rozmaitych sklepach oferujących wyposażenie wnętrz łazienek, proponujących "projekt gratis" - projekt ten wykonuje tanio zatrudniony absolwent świeżo po studiach, który wprawdzie mało zarabia, ale i mało umie.
Większość biur projektowania wnętrz współpracuje natomiast ze sprawdzonymi wykonawcami i z takiego polecenia warto korzystać.

#12 happy

happy
  • Members
  • 29 postów

Napisano 30 marzec 2009 - 07:36

Wydaje mi się, że warto tyle wydać. Ja jak pomyślę o remoncie, który mnie czeka, to głowa od razu boli. A tak szczegółami zająłby się fachowiec. Tylko jak rozpoznać dobrego fachowca?

#13 eleganckiewnetrza

eleganckiewnetrza
  • Members
  • 3 postów

Napisano 31 marzec 2009 - 08:31

By przekonać się, jakie funkcjonują ceny na rynku - wystarczy przecież napisać kilka e-maili do różnych biur lub dać ogłoszenie. Rozstrzał jest tak duży, jak w ofercie aut osobowych.
Sądzę, że korzystanie z "gratisowej" oferty sklepów to kiepskie rozwiązanie w przypadku projektu całego pomieszczenia. Sprzedawca skoncentrowany jest na swoich produktach i niewiele interesują go inne opcje. Wiem, bo klienci, którym projektuję np. pomieszczenia kuchenne, opowiadają o takich usługach. Z łazienkami jest zresztą podobnie. Zwykle firma oferuje produkty w określonym przedziale cenowym - np. średnia półka i pod takim kątem "produkuje projekt".
Jeśli klient chce mieć coś rzeczywiście zaprojektowane - powinien skorzystać z niezaleznego projektanta.

Trudno powiedzieć ile "powinno się brać" za projekt ... bo to zależy wprost od nakładu pracy + oczekiwań klienta.
Natomiast nie łudziłbym się, że dekoniunktura na rynku obniża ceny. Fachowcy mają terminy zajęte z wyprzedzeniem kilku miesięcy. Ich dekoniunktura dotyka najmniej. Natomiast ci, którzy obniżyli teraz ceny z braku zleceń, jak tylko sytuacja się odwróci - pobiegną za nowymi klientami, płacącymi więcej, a poprzednich zostawią samym sobie ... W końcu to też rodzaj prawa rynku ...

Wreszcie trzeba wiedzieć, że projektowanie to ciągła nauka, bo ciągle pojawiają się nowe produkty, nowe technologie. Tani projektant, który zarabia tylko na utrzymanie, nie ma czasu na rozwój swojego warsztatu. Jego poziom zatrzymuje się w jednym miejscu i takie są jego projekty. Oczywiście, jeśli klient utrafi dokładnie w poszukiwany poziom - jego szczęście. W przeciwnym wypadku zamiast wspólnej pracy nad projektem czeka go niekończąca się dyskusja, dlaczego zaproponowane przez projektanta rozwiązanie jest jedyne i właściwie słuszne. ... Bo on innego nie zna ...

Ogólnie - klient może znaleźć dokładnie to, czego szuka, tylko trzeba trochę poszukać. Jeśli szuka najtańszego projektu - jego sprawa. W końcu to klient będzie tam mieszkał, nie projektant.
Pozdrawiam

#14 WiD studio Wnętrze i Detal

WiD studio Wnętrze i Detal
  • Members
  • 2 postów

Napisano 03 kwiecień 2009 - 12:51

Wydaje mi się, że warto tyle wydać. Ja jak pomyślę o remoncie, który mnie czeka, to głowa od razu boli. A tak szczegółami zająłby się fachowiec. Tylko jak rozpoznać dobrego fachowca?

Po owocach go poznacie ;-)

- każde liczące się na rynku biuro pokazuje bez problemu wizualizacje swoich projektów;
- znacząca większość profesjonalistów pokaże również zdjęcia z realizacji, choć niekoniecznie w internecie (bo jeśli chodzi o wnętrza prywatne, może to naruszać prawa inwestorów; ja zawsze pytam podczas sesji zdjęciowej gotowego wnętrza, czy mogę zamieścić zdjęcia w internecie. Z reguły pokazuję je tylko na spotkaniach z potencjalnymi klientami, tak żeby nie krążyły po sieci, chyba że klient nie ma nic przeciwko temu).
- koniecznie trzeba spytać o zakres prac! W Polsce nie jest to zupełnie uregulowane. W zawieranej przez nas umowie zakres prac zawsze jest dokładnie wyszczególniony (czy będą wizualizacje, rysunki techniczne, projekty mebli na zamówienie czy kominka, kosztorys, itd, itp)
- dokładnie przeczytać wzór umowy! I oczywiście nie zgodzić się na pracę bez umowy.

#15 Kasia83

Kasia83
  • Members
  • 46 postów

Napisano 27 kwiecień 2009 - 08:57

Rzeczywiscie chyba najrozsądniejszym pomysłem jest wysłanie zapytań dotyczących konkretnego wnętrza i wymagań jego właścicela co do projektanta i jego zadania, do kilku firm. Mam nadzieję, że jeśli ktoś zrobi takie rozeznanie, to wrzuci jego wyniki na portal - byłabym bardzo wdzięczna

#16 placebo

placebo
  • Members
  • 46 postów

Napisano 27 kwiecień 2009 - 12:05

podobno gdzieś na portalu jest temat w ktrym znajdują się eleenty decydujące o cenie za projektowanie, gdyby ktoś znalazł go to bardzo proszę o link

#17 AfterWork

AfterWork
  • Members
  • 25 postów

Napisano 27 kwiecień 2009 - 01:56

Przeczytawszy całą dyskusję dochodzę do wniosku, że architekci schodzą powoli na ziemię. Dobry towar i usługa muszą kosztować...chyba kryzys powoli zaczyna działać.

#18 Kasia83

Kasia83
  • Members
  • 46 postów

Napisano 29 kwiecień 2009 - 09:05

Przeczytawszy całą dyskusję dochodzę do wniosku, że architekci schodzą powoli na ziemię. Dobry towar i usługa muszą kosztować...chyba kryzys powoli zaczyna działać.

Choć jedna dobra strona tego całego globalno-kryzysowego zamieszania :)

#19 alekso

alekso
  • Members
  • 2 postów

Napisano 05 maj 2009 - 12:48

czyli jeśli mam nowe mieszkanie i chciałabym skorzystać z pomocy architekta przy jego urządzaniu, to najlepiej jest opisać czego się "oczekuje od mieszkania" i rozesłać zapytania...
moje mieszkanie ma 60m2, czy powinnam szukać firm z doświadczeniem w urządzaniu takich mieszkań czy dla architekta to bez różnicy?

#20 malgorzataamazur@gmail.com

malgorzataamazur@gmail.com
  • Members
  • 31 postów

Napisano 05 maj 2009 - 06:40

Musisz sobie Alekso zadać pytanie, jakiego rodzaju usługę preferujesz i na jaką możesz sobie pozwolić.
Najczęstszy podział finansowy zależy od zakresu, czyli:
-projekt koncepcyjny
-czy projekt wykonawczy
-czy wizualizacje
-czy nadzór
-czy tzw.wspólne zakupy
-czy projekt pod klucz(pakiet full wypas, dla zapracowanych- niestety bardzo drogi z perspektywy klienta , a bardzo czaso i pracochłonny ze strony projektanta- stąd ceny)

Każdy architekt / projektant ma inny sposób pracy i trudno się kłócić jaki sposób jest lepszy, najlepiej pooglądac portfolia z biur lub z dorobku niezależnych projektantów, wybrac kilku ze swojego regionu i wysłac zapytanie ofertowe, w wybranym przez Panią zakresie.Porównac ceny popytać szczególowo o zakres i doświadczenie techniczne. Popytac też o terminy.
A najlepiej spotkac sie osobiśćie - bo czasem przeważają u projektantów walory czysto subiektywne np. temperament, miłe usposobienie, sposób rozmowy i czasem intuicyjnie wiadomo, że z danym projektantem będzie się ciężko wspólpracowało albo, że któś jest arogancki - cóż jesteśmy tylko ludzmi , a proces projektowania może trwać czasem długo. Musimy się chociaż trochę polubić, aby spokojnie przejść drogę projektowania i realizacji.
Dobrze tez na pierwsze spotkanie zaprosic projektanta na wizję lokalną , aby ocenił obiekt lub tylko pokazać jego rzuty dla oceny stopnia trudności. Określić oczekiwania funkcjonalne i estetyczne.
Często dobrym wyborem jest posłuchanie zadowolonej koleżanki i skorzystanie z polecenia.
No i upewnić się czy projektant nie stosuje metody kopiowania, czyli urządzania mieszkań niemal identycznych w kolorystyce, co sie czasem zdaża , bo to zajmuje mniej czasu. Bo może sie okazać, że koleżanka ma identyczny kominek stół i meble kuchenne np. w kolorze wenge i wanilia:(

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych