Przed duże okna ogród dosłownie

Zobacz galerię [17 zdjęć]

Przed duże okna ogród dosłownie "wnika" do przestrzeni kuchni. Widoki urzekającej zieleni domownicy mogą podziwiać również podczas zmywania. Stalowy podwieszany zlewozmywak Franke doskonale pasuje do nowoczesnej stylistyki kuchni. Projekt: Ventana. Fot. Bartosz Jarosz.
  • Facebook
  • Twitter
  • Pinterest
Autor: Anna Sołomiewicz
08 maj 2015 11:03

Funkcjonalna kuchnia. Tak urządzisz strefę zmywania przy oknie

Zmywanie - choć z zasady nie jest czynnością przyjemną - możemy sobie umilić, urządzając strefę zmywania pod oknem. Zobaczcie, jak zrobili to Polacy.

Lokalizacja zlewozmywaka przy oknie ma niezaprzeczalne zalety, ale i pewne ograniczenia. Tylko, mając na uwadze je wszystkie, będziemy mogli podjąć właściwą decyzję o urządzeniu (bądź nie) strefy zmywania właśnie przy oknie.

Z pewnością warto rozważyć taką aranżację przestrzeni jeśli dysponujemy długą, wąską kuchnią, która jest słabo doświetlona jednym oknem. Zamontowany na blacie, poprowadzonym wzdłuż jednej ze ścian zlew, będzie potrzebował dodatkowego doświetlenia, nawet w ciągu dnia, zwłaszcza przy pochmurnej pogodzie. Jeśli usytuujemy go przy oknie - nie będziemy musieli wspomagać się elektrycznym oświetleniem za dnia.

Strefa zmywania przy oknie to z pewnością także rozwiązanie dla wszystkich, dla których zmywanie jest przykrym obowiązkiem. Możliwość oglądania widoków za oknem, umili tą mało przyjemną czynność. Zlew przy oknie może być również dobrym rozwiązaniem, gdy wymarzyliśmy sobie ultranowoczesną kuchnię z wysoką zabudową i wyspą, a nie chcemy włączać strefy zmywania w obręb wyspy.

Montując zlewozmywak w bliskim sąsiedztwie okna musimy jednak pamiętać, że narażamy szybę na częste zachlapania, co z kolei będzie generowało częstszą konieczność mycia okien. Pewnym rozwiązaniem może być usytuowanie zlewozmywaka kilka centymetrów niżej niż zaczyna się okno i wykończenie ściany nad zlewem tradycyjnym materiałem do tego przeznaczonym (płytki, lacobel etc.). Można również pokusić się o dekorację szyby wzorzystymi foliami, które pomogą zamaskować widok kropli na oknie, pomiędzy jednym a drugim sprzątaniem.

Częstym dylematem osób, chcących urządzić strefę zmywania przy oknie jest samo okno. Jak powinno się otwierać, czy nie będzie zahaczać o baterię - to popularne pytania. W przypadku usytuowania okna kilka centymetrów nad blatem, nie mamy takiego problemu. Jeśli jednak zlew graniczy bezpośrednio z parapetem możemy wybrać dwa bardzo praktyczne rozwiązania.

Producenci baterii oferują modele przeznaczone specjalnie do strefy zmywania przy oknie. Modele takie możemy składać, kładąc je wzdłuż zlewu, tym samym umożliwiając otwarcie okna. Jeśli natomiast chcemy zmywać również przy otwartym oknie, idealne okażą się okna przesuwne. Dzięki temu bateria i stolarka nie będą sobie zawadzać.

Wybraliśmy dla Was aranżacje najpiękniejszych kuchni z polskich domów, w których strefa zmywania znalazła się pod oknem. Zapraszamy do czerpania inspiracji.

WASZE KOMENTARZE (0)

DODAJ KOMENTARZ

POLECAMY W SERWISACH