Okap wyspowy UP&DOWN firmy Franke sterowany elektronicznie. Pracuje w czterech trybach, w tym intensywnym. Filtr aluminiowy można myć w zmywarce. Idealnie doświetla powierzchnię roboczą blatu. Maksymalna wysokość po rozłożeniu 1310 mm. Fot. Franke.

Zobacz galerię [12 zdjęć]

Okap wyspowy UP&DOWN firmy Franke sterowany elektronicznie. Pracuje w czterech trybach, w tym intensywnym. Filtr aluminiowy można myć w zmywarce. Idealnie doświetla powierzchnię roboczą blatu. Maksymalna wysokość po rozłożeniu 1310 mm. Fot. Franke.
  • Facebook
  • Twitter
  • Pinterest
Autor: Ewa Kozioł
21 maj 2015 10:22

Nowoczesna kuchnia. 12 pomysłów na okap

Nowoczesna kuchnia to miejsce, w którym wiele się dzieje. To tu spotykamy się z rodziną i przyjaciółmi czy wspólnie gotujemy. Dlatego ważne, by wybrać do niej odpowiedni okap.

Tak jak zmienia się nasz styl życia, tak zmieniają się nasze kuchnie. Ich otwarcie na salony sprawiło, że zyskały elegancki szlif. Do nich zaprasza się gości i wspólnie gotuje. Okap to urządzenie służące kiedyś wyłącznie do usuwania niepożądanych oparów oraz oświetlenia strefy gotowania. Teraz ma dodatkowe nowe funkcje.

Po pierwsze: ozdoba kuchni

Strefa gotowania to miejsce, wokół którego toczy się zwykle życie rodzinno-towarzyskie. Okap nad płytą grzejną można oczywiście schować (np. zabudować w szafce), ale też wyeksponować. Entuzjastów drugiego rozwiązania przybywa, bo najnowsze modele okapów mają ciekawe kształty i kolory. Czasami tak zaskakujące, że trudno odróżnić okap od lampy.

Po drugie: oświetlenie dekoracyjne

Podczas gotowania potrzebne jest światło intensywne, ale gdy siada się przy stole – już nie. Wtedy okap może pełnić rolę nastrojowej lampy. Niektóre modele są tak zaprojektowane, że światło przenika przez aplikacje na ich obudowach, eksponując wzory na szkle, np. panoramę miasta czy kwiaty. Jednocześnie jest to oświetlenie energooszczędne (LED albo halogeny).

Po trzecie: wentylacja domu podczas nieobecności

Niektóre modele mają zaprogramowaną funkcję wietrzenia. Polega ona na tym, że okap włącza się np. co godzinę na 10 minut. Dzięki temu powietrze w kuchni i całym mieszkaniu jest zawsze świeże, nawet gdy właściciele są na długim urlopie.

Po czwarte: rozrywka i łączność

Wiele okapów to urządzenia z łączami do internetu czy wyposażone w Bluethooth albo telewizor. Dlatego podczas gotowania można słuchać muzyki, rozmawiać ze znajomymi, oglądać programy kulinarne.

Nowe modele okapów są ciche. Ich szum nie przeszkadza w oglądaniu telewizji, rozmowie czy słuchaniu radia. Łatwiejsze jest też utrzymanie ich filtrów w czystości. Filtry metalowe wystarczy wyjąć i włożyć do zmywarki. Umyją się (prawie) same. 

Tekst: Małgorzata Nietupska.

 

WASZE KOMENTARZE (0)

DODAJ KOMENTARZ

POLECAMY W SERWISACH