W narożnikach doskonale sprawdzą się płyty w kształcie litery L. Zyskamy też więcej miejsca na blacie. Na zdjęciu: płyta gazowa Neptune FHNE COR 4 3G TC XS C firmy Franke do narożnika. Fot. Franke.

Zobacz galerię [12 zdjęć]

W narożnikach doskonale sprawdzą się płyty w kształcie litery L. Zyskamy też więcej miejsca na blacie. Na zdjęciu: płyta gazowa Neptune FHNE COR 4 3G TC XS C firmy Franke do narożnika. Fot. Franke.
  • Facebook
  • Twitter
  • Pinterest
Autor: Anna Sołomiewicz
27 lip 2015 15:20

Strefa gotowania: tak praktycznie ją urządzisz

Strefa gotowania w kuchni jest miejscem na tyle ważnym, że powinniśmy ją dopasować do siebie, niczym ubranie szyte na miarę. Trzeba wziąć pod uwagę wszystkie aspekty: od wzrostu po gusta kulinarne.

To, jak zaplanujemy strefę gotowania, będzie wpływało na komfort pracy w kuchni. Tak jak nie kupujemy spodni z za krótkimi nogawkami, tak nie powinniśmy projektować kuchni niedopasowanej do osobistych potrzeb. Bywa jednak, że nie możemy sobie pozwolić na realizację każdego pomysłu co do usytuowania płyty grzejnej z powodu ograniczonej przestrzeni. Wówczas trzeba poszukać innowacyjnych rozwiązań, które wpłyną na ergonomię kuchni i ułatwią w niej pracę.

W małej lub wąskiej kuchni warto umieścić płytę grzejną w narożniku. Modele przeznaczone do tego celu mają kształt litery L albo orzecha nerkowca. W aneksach kuchennych, otwartych na pokój dzienny, dobrym pomysłem będą płyty grzejne w formie długiego prostokąta (o szer. ok. 40 cm) z palnikami umieszczonymi w jednej linii. To rozwiązanie usprawniające funkcjonowanie w kuchni, w której nie można sobie pozwolić na głęboki blat (min. 60 cm).

Jednym z najbardziej praktycznych rozwiązań jest stworzenie strefy gotowania na wyspie lub półwyspie. Ulokowanie jej w centrum życia kuchennego zapewni nie tylko swobodny dostęp do gotujących się potraw, ale też sprawi, że przyrządzanie posiłków w kilka osób stanie się przyjemną formą spędzania czasu. Tym bardziej, że duża powierzchnia blatu pozwala na montaż płyty o większych wymiarach, np. z pięcioma palnikami. Optymalna wysokość blatu z płytą grzewczą to 85 cm dla standardowych szafek dolnych. Jednak AGD do zabudowy pozwala na montaż w blatach o obniżonej wysokości. Szafki niższe nawet o 5-10 cm zapewnią wygodę gotowania dla osób, które mają niski wzrost (do 160 cm). Wybór dostępnych na rynku płyt jest ogromny.

W zależności od upodobań możemy się zdecydować na płytę gazową, indukcyjną lub ceramiczną. W klasycznych aranżacjach najlepiej sprawdzą się płyty z tradycyjnymi, gazowymi palnikami o żeliwnych rusztach. Minimalistyczne w formie płyty ceramiczne oraz indukcyjne pasują bardziej do wnętrz równie prostych i nowoczesnych, jak one same.

Tekst: Marta Ustymowicz.

 

WASZE KOMENTARZE (0)

DODAJ KOMENTARZ

POLECAMY W SERWISACH