• Facebook
  • Twitter
  • Pinterest
Autor: www.dobrzemieszkaj.pl
02 lut 2009 13:15

Funkcjonalne schody

Jak „ubrać” schody i o czym warto pamiętać aranżując tę przestrzeń? Schody umożliwiają komunikację pomiędzy piętrami i są nieodłącznym elementem większości domów. Powinny być nie tylko wygodne i bezpieczne, ale także estetyczne.

 
Katarzyna Koszałka

projektantka wnętrz Katarzyna Koszałka z Pracowni mDom

Jakie schody warto wybrać tak, aby były zarówno wygodne, jak i dekoracyjne?

Jeżeli tylko inwestorzy mają możliwość to polecam schody samonośne, które oprócz tego, że są niezwykle atrakcyjne, dają też większe możliwości manewru przy projektowaniu, niż wylane. W przypadku schodów wylanych możemy się jedynie zastanowić, jak je ozdobić. Jest jeszcze jedna ważna kwestia, którą warto wziąć pod uwagę. Często zdarza się tak, że ekipa budowlana niezbyt precyzyjnie wykona swoją pracę, czego efektem są nierówno wylane schody i dodatkowo trzeba jeszcze pomyśleć, jak ten mankamenty poprawić.

Wybór materiałów do wykończenia podłóg jest ogromny i inwestorzy mają naprawdę spory wybór. Jakie będą najbardziej odpowiednie na schody? Zdecydowanie polecam drewno szczególnie, jeśli to są schody z parteru na pierwsze piętro, gdzie wkraczamy już do strefy prywatnej. Natomiast kamień to świetne rozwiązanie w przypadku schodów łączących parter z piwnicą lub pomieszczeniami gospodarczymi. Sprawdzą się tu stopnie wykonane w całości z jednej płyty, przygotowywanej i ciętej na wymiar. Najtwardszym materiałem jest granit, ale na stopnie nadaję się również niektóre gatunki marmuru takie, jak np. jak Brecia, Crema Marfil. Odradzam zaś stosowanie płytek gresowych, które trzeba przycinać, co powoduje powstawianie niezbyt estetycznie wyglądających fug.

Balustrada zabezpiecza przed upadkiem i stanowi obowiązkowy element połączony ze schodami.

Aby balustrada spełniała swoje zadanie musi zostać odpowiednio zamontowana. Tu bardzo ważna jest dusza, a więc przestrzeń między biegami schodów. Ta przestrzeń nie musi być duża, jeśli jednak zabraknie jej całkowicie możemy mieć spory problem ze wstawianiem balustrady. Często zdarza się tak, że schody są wąskie (nie mają duszy) i balustradę stawia się na biegu stopnia, co dodatkowo o kilku centymetrów zawęża schody. To rozwiązanie sprawia, że wniesienie na górę walizki czy krzesła może być po prostu niewygodne. Dobrym rozwiązaniem, które polecam, a które nie ograniczy powierzchni jest mocowanie balustrady z boku schodów, a nie stawianie jej na stopniu.

Czy balustrada powinna być na całym biegu schodów?

W celu łatwiejszego wejścia na schody i własnego komfort balustrada powinna zaczynać się przynajmniej od drugiego stopnia i nie musi być na całej przestrzeni schodów (w jednym ciągu). To sprawi, że schody staną się lżejsze, balustrada będzie delikatniejsza i jeszcze zyskamy więcej przestrzeni.

WASZE KOMENTARZE (2)

DODAJ KOMENTARZ
  • pala, 2012-02-01 20:04:00

    Znacznie bardziej podobały mi się schody Prudnik, ale te również są niezłe ;-)
  • Abl_8, 2011-04-13 08:47:57

    bardzo ładne, ale podobaja mi sie tez schody Marchewka zobaczylam je kiedys raz na zdjeciu w gazecie i sie zakochalam:)

POLECAMY W SERWISACH