• Facebook
  • Twitter
  • Pinterest
Autor: www.dobrzemieszkaj.pl
19 gru 2008 11:19

Hol zamknięty czy otwarty

Hole są nieodłączną częścią domu, zapewniają nie tylko prawidłowe jego funkcjonowanie, ale dopełniają go pod względem estetycznym. Aby zagwarantować sobie pełen komfort warto zapoznać się z różnymi sposobami jego aranżacji.

 

Hole stanowią nie lada wyzwanie dla inwestorów, architektów i projektantów wnętrz. Ich wystrój powinien korespondować z wystrojem całego domu, ale też być oryginalny.

Inwestorzy, skupiając się na wykończeniu łazienki czy kuchni, zapominają o holu. A przecież jest on wizytówką i wprowadza gościa w dobrą atmosferę w domu – mówi Katarzyna Koszałka.

Nawet jednak najbardziej atrakcyjna aranżacja nie powinna przesłonić podstawowej funkcji holu: ma on ułatwiać komunikację pomiędzy różnymi punktami w domu. Już zatem na etapie projektu inwestor powinien sobie zadać pytanie o umiejscowienie pomieszczeń tworzących część dzienną domu. Nieograniczony dostęp warto zapewnić sobie na przykład pomiędzy kuchnią, a salonem.

hol otwarty
Proste bryły w aranżacji holu można połączyć z interesującymi detalami, takimi jak płytka ceramiczna o innej barwie w podłodze lub przeszklenia prowadzące do innych pomieszczeń. Proj. Sebastian Kłosowski

Za i przeciw

Hole otwarte spełniają swoją rolę w domach, w których ceni się brak barier i sztucznych podziałów. Ich zaletą jest możliwość ciekawej aranżacji wnętrza, które może integrować pomieszczenia, ale też i wymaga wytworzenia subtelnej granicy pomiędzy nimi. Kolejny „plus” otwartego holu dotyczy wykończeń, jakie można w nim zastosować. Wachlarz dostępnych możliwości jest bardzo bogaty i obejmuje m.in. naturalne drewno, panele laminowane, płytki ceramiczne, wykładziny.

Te rozwiązanie zapewnia komunikację bez przeszkód, a jedyny sztuczny podział przestrzeni może dotyczyć oddzielenia pomieszczeń gospodarczych od reszty domu (jest to wtedy hol częściowo zamknięty).

Z kolei hole zamknięte tworzą przestrzenie, które narażone są na wzmożony ruch, ale – z drugiej strony – ułatwiają utrzymanie domu w czystości. Warto umieszczać je w takim miejscu, z którego łatwo dostać się zarówno do strefy dziennej, jak i do części gospodarczej – kotłowni, pralni czy suszarni.

WASZE KOMENTARZE (0)

DODAJ KOMENTARZ

POLECAMY W SERWISACH