Kawa z idealnie gładką pianką dzięki technologii Fine Foam. Fot. Jura

Zobacz galerię [6 zdjęć]

Kawa z idealnie gładką pianką dzięki technologii Fine Foam. Fot. Jura
  • Facebook
  • Twitter
  • Pinterest
Autor: Jura
01 lut 2018 09:09

Czas na kawę z idealnie gładką pianką

Innowacyjna technologia Fine Foam stosowana w ekspresach JURA pozwala uzyskać wyjątkową piankę mleczną o idealnie gładkiej i delikatnej konsystencji. To jeden z wyróżników kaw przyrządzanych przez ekspresy szwajcarskiego producenta. Ponadto dzięki technologii Fine Foam możemy zarówno spienić, jak i podgrzać mleko.

Fine Foam, czyli technologia gładkiej pianki

Ekspresy JURA wyposażone są w innowacyjne dysze, które wykorzystują unikalną technologię Fine Foam. Pozwala ona uzyskać lekką, idealnie gładką piankę mleczną charakterystyczną dla cappuccino, latte macchiato  i innych kawowych specjałów z dodatkiem mleka. Aksamitna pianka, w połączeniu z doskonałą kawą przyrządzoną przez ekspresy JURA, gwarantuje wyjątkowe walory smakowe.

Mleczna pianka powstaje w wyniku oddziaływania pary wodnej i powietrza na mleko. Para wytworzona wewnątrz ekspresu podgrzewa mleko, które następnie poddawane jest dwukrotnemu procesowi spieniania. Powstające wówczas pęcherzyki powietrza pękają, zagęszczając piankę i nadając jej wyjątkową konsystencję: gładką, delikatną, a zarazem bardzo trwałą. Co istotne, taką wyjątkowej jakości piankę można uzyskać za naciśnięciem jednego przycisku - intuicyjna obsługa, z którą współgra czytelny wyświetlacz, jest charakterystyczna dla wszystkich ekspresów JURA.

Na kawie malowane

Pianka powstająca dzięki technologii Fine Foam może stać się również wizualnym wyróżnikiem kawy. Wystarczy użyć płynnej czekolady i rysować nią niepowtarzalne wzory na powierzchni pianki. JURA przygotowała poradnik, który pozwoli stworzyć zachwycające wizualnie kawy bez konieczności posiadania wyjątkowych umiejętności manualnych. Pokazane jest w nim jak, krok po kroku, wykonać różnorodne wzory z użyciem czekolady. Gładka pianka o trwałej konsystencji sprawia, że rysowanie na niej jest znacznie prostsze niż w przypadku ubitego mleka o nieregularnej powierzchni. Dzięki technologii Fine Foam każda porcja kawy może wyglądać, jak przyrządzona przez profesjonalnego baristę. Ozdabianie kawy czekoladowymi wzorami to prosty sposób, aby zachwycić swoich gości!

Mleko o idealnej temperaturze z technologią Fine Foam

Technologię Fine Foam można również wykorzystać w celu podgrzania mleka. do pożądanej temperatury. Jak dotąd jedyny z tą unikalną funkcją w asortymencie JURA – ekspres Z6 wyposażony jest w 10 wartości temperatur mleka i pianki do wyboru. To wygodna i szybka w użyciu alternatywa dla innych, tradycyjnych metod. Dzięki niej możemy zapomnieć o zabrudzonych naczyniach, przypalonych od mleka garnkach czy nieestetycznym kożuchu. Cały proces podgrzewania oraz ubijania mleka odbywa się automatycznie i wykonywany jest przez ekspres – użytkownik musi jedynie wybrać polecenie na panelu sterowania. Mleko ogrzewane jest wewnątrz dyszy w wyniku kontaktu z parą wodną. Sama para powstaje poprzez nagrzanie termobloku (czyli przepływowego ogrzewacza wody) do temperatury 140°C. Tak przygotowane, ciepłe mleko spływa do filiżanki.

Więcej informacji na temat ekspresów do kawy JURA i wykorzystywanych w nich technologiach można znaleźć na stronie: www.pl.jura.com/pl

WASZE KOMENTARZE (0)

DODAJ KOMENTARZ

POLECAMY W SERWISACH