• Facebook
  • Twitter
  • Pinterest
Autor: www.dobrzemieszkaj.pl
29 lip 2010 12:25

Projektujemy łazienkę

Jeszcze do niedawna łazienka miała być przede wszystkim funkcjonalna i służyć głównie do przeprowadzania zabiegów związanych z pielęgnacją ciała. Dziś staje się miejscem, w którym możemy się zrelaksować i coraz większą uwagę przywiązujemy do jej wystroju.

 

' title=
fot. Villeroy&Boch 

Łazienka jest jednym z pomieszczeń, których aranżacja jest nie lada wyzwaniem. Bardzo często jest to niewielkie pomieszczenie – staramy się upchnąć w nim wszystkie niezbędne sprzęty i różnymi sposobami powiększyć przestrzeń. Oczywiście, jeśli możliwe są zmiany w układzie ścianek działowych, to rozwiązanie idealne. Ale co, jeśli nie możemy sobie na to pozwolić?

Kolorystyka

Nie będę odkrywcą, jeżeli powiem, że istnieją proste zabiegi, dzięki którym łatwo oszukać przestrzeń i wzrok. Odpowiednio dobrany kolor, wzór czy światło to elementy, które pomogą nadać pomieszczeniu pożądany kształt i klimat. Po pierwsze, jasna kolorystyka – nie od dziś wiadomo, że jasne kolory odbijają światło, a tym samym powiększają przestrzeń. Wystarczy kilka ciemniejszych dodatków czy szafka w kontrastującym kolorze, aby łazienka nie była nudna i nijaka.

Pamiętajmy również, że kolory z palety zimnej (niebieski, szary czy zielony) mają właściwości oddalające, a tym samym dodają przestrzeni, kolory ciepłe (czerwień, żółć czy brąz) – przybliżające.

Lustra oraz szkło

Po drugie, lustra, które są największymi mistrzami iluzji. Dodatkowe odbicie nada głębi, sprawi wrażenie dodatkowej przestrzeni. Zastosowane na całej ścianie z pewnością powiększy bardzo małą łazienkę. Głębi i lekkości dodadzą także wnęki i nisze wypełnione lustrami lub podświetlone. Świetnym rozwiązaniem będzie również zwierciadło na sąsiadujących prostopadłych ścianach. Obraz, powielony przez odbicia, przyda łazience przestrzeni, jakiej... w rzeczywistości nie ma.

Po trzecie, szkło. Nic tak dobrze nie sprawdzi się w małej łazience jak delikatna, szklana umywalka, czy przeszklony, niemal niewidoczny prysznic. Transparentne elementy wydają się mniejsze i lżejsze niż ich pełne odpowiedniki, a tym samym świetnie sprawdzą się w niewielkich przestrzeniach.

Sprzęty i oświetlenie

Po czwarte, niewielkie, podwieszane sprzęty – wprowadzą wrażenie lekkości. Coraz więcej producentów ma w swojej ofercie zgrabne gabarytowo muszle klozetowe, bidety, umywalki, meble, które nie będą swoją obecnością przytłaczały niewielkich pomieszczeń.

' title=
fot. Duravit

WASZE KOMENTARZE (1)

DODAJ KOMENTARZ
  • aDesign, 2014-01-25 11:06:20

    Warto zainwestować w aranżacje łazienek z wyrobami sanitarnymi na zamówienie. Np Luxum

POLECAMY W SERWISACH