Strefa zmywania w kuchni. Projekt: Joanna Węgłowska, Wioletta Cieślik, Decoroom. Fot. Pion Poziom

Zobacz galerię [10 zdjęć]

Strefa zmywania w kuchni. Projekt: Joanna Węgłowska, Wioletta Cieślik, Decoroom. Fot. Pion Poziom
  • Facebook
  • Twitter
  • Pinterest
Autor: Anna Usakiewicz
20 kwi 2017 14:46

Remont kuchni: 10 pomysłów na strefę zmywania

Modernizacja lub aranżacja strefy zmywania od podstaw wymaga przemyślanego projektu, który obejmie rozwiązania zapewniające najwyższy poziom ergonomii i wygody.

Przystępując do prac remontowych, warto więc przemyśleć układ i wyposażenie strefy nie tylko pod kątem estetycznym, ale przede wszystkim – funkcjonalności, w tym wielkości i rodzaju wybieranych modeli zlewozmywaka oraz baterii.

Zlewozmywak do zadań dużej wagi

Umycie dużych blach lub garnków, napełnienie czajnika, wysokiego wazonu albo wiadra to zadania, które bywają problematyczne ze względu na nietypowe i nieporęczne gabaryty tych przedmiotów. Dlatego im większa komora zlewu, tym łatwiej wykonać tego rodzaju czynności. W niewielkich kuchniach lub we wnętrzach, w których zainstalowana jest zmywarka, wystarczający będzie zlewozmywak jednokomorowy z ociekaczem. Ważne jednak, by głębokość i wymiary miski były możliwie duże - oczywiście proporcjonalnie do możliwości metrażowych pomieszczenia.

Istotny jest również materiał, z jakiego wykonane jest wyposażenie. Największą popularnością wciąż cieszą się modele ze stali nierdzewnej, które przy dobrych parametrach i dużej trwałości charakteryzują się też niewysoką ceną. Często wybierane są również zlewy konglomeratowe, zbudowane z odpornej na uszkodzenia mieszanki kamienia i elastycznych żywic, których dodatkową zaletą jest możliwość barwienia na wiele kolorów, co pozwala dopasować zlew do kolorystyki całego pomieszczenia. Na rynku dostępne są także sporo droższe, ale za to efektowne modele wykonane z granitu, które wyróżnia wysoka trwałość. Ich duża waga sprawia jednak, że konstrukcja mebli, w których będą one montowane, wymaga wzmocnienia.

Z perspektywy wygody użytkowania, ważne jest by dobrać zlew dopasowany do indywidualnych potrzeb domowników - i tak, osoby praworęczne powinny mieć ociekacz po lewej stronie, a leworęczne - po prawej. Jednak nawet najwygodniejszy zlewozmywak nie spełni swojej funkcji bez odpowiednio dostosowanej baterii.

Bateria do kuchennych zadań specjalnych

Różnorodne wymiary i kształty przedmiotów, które zmywamy lub napełniamy wodą sprawiają, że bateria kuchenna powinna przede wszystkim być możliwe elastyczna względem naszych potrzeb i zapewniać szeroki zakres ruchów.

Jednym z podstawowych elementów funkcjonalnej baterii zlewozmywakowej jest obrotowa wylewka, która umożliwia bezproblemowe włożenie do zlewu dużego przedmiotu lub kierowanie strumienia wody do wybranej komory - mówi Katarzyna Choniawko, ekspert firmy Armatura Kraków. Bardzo przydatny jest również wyciągany natrysk, który ułatwia dokładne opłukanie nawet wyjątkowo nieporęcznych garnków lub napełnienie wiadra czy konewki. Doskonale sprawdza się on szczególnie w przypadku zlewów z niewielką komorą, która istotnie ogranicza możliwość operowania przedmiotami - dodaje ekspert.

Ważna jest także wysokość baterii - gdy wynosi ona 310-350 mm, zminimalizowane zostaje ryzyko rozchlapywania wody, ale komfort prac w obrębie strefy zlewozmywakowej jest wciąż zachowany.

Innym bardzo ciekawym estetycznie i jednocześnie zwiększającym funkcjonalność rozwiązaniem w strefie zmywania jest armatura z bocznym uchwytem. W zależności od specyfiki przestrzeni, wybierać można między modelami z dźwignią uniesioną ku górze lub uchwytem boczno-skośnym, w którym przepływ otwierany jest do dołu - dodaje Katarzyna Choniawko z firmy Armatura Kraków.

Ze względu na to, że odpowiednie doświetlenie strefy zmywania to podstawa, na potrzeby kuchni, w których zlew znajduje się bezpośrednio pod oknem, stworzone zostały baterie ze składanym wylotem, dzięki któremu armatura nie blokuje otwierania skrzydła na pełną szerokość. 

WASZE KOMENTARZE (0)

DODAJ KOMENTARZ

POLECAMY W SERWISACH