• Facebook
  • Twitter
  • Pinterest
Autor:
24 maj 2011 15:05

Z kaflowym piecem

Ekspert doradza na temat kuchni z kaflowym piecem

Moja kuchnia ma bardzo nietypowy układ (dom jest z lat 70.). Wchodzi się do niej z korytarza, a dalej przechodzi do łazienki i pokoju, zaś w rogu jest kaflowy piec z fajerkami (rzadko z niego korzystam lecz chcę go zostawić, jako dodatkowe źródło ciepła). Najchętniej zlikwidowałabym wejście do łazienki, ale na razie jest to niemożliwe ze względu na znajdujące się od strony korytarza schody na piętro i wiążący się z tym wielki remont. Bardziej przeszkadza mi obecna przypadkowość rozmieszczenia mebli. Marzy mi się nowoczesna kuchnia w kolorze żółtym i jasnego drewna (piec kaflowy i sufit z desek są białe), a także wielki stół przy oknie (lubię przyjmować gości w kuchni). Uwielbiam gotować i piec. Zlewozmywak i zmywarka muszą być koniecznie przy ścianie z łazienką (ze względu na instalacje). Proszę o pomoc! J.N. (dział architekt radzi magazynu "Świat Łazienek i Kuchni" 2-2011) 1-rzut-wyjsciowy.png
Zdaniem eksperta
' title=
Domy z lat 70. bardzo często charakteryzuje bądź długa i nieustawna kuchnia, bądź kuchnia przejściowa, z jaką mamy tutaj do czynienia. Oprócz przechodniego charakteru kuchnia ma dość nietypowy kształt, a jej dodatkowym elementem wystroju jest piec kaflowy. W starszych domach zdarza się, że nie mamy również wpływu na lokalizację pionów kanalizacyjnych i ich ewentualne przeniesienie wiąże się ze sporym wydatkiem. Atutem tej kuchni są dwa doświetlające wnętrze okna.
arch. Małgorzata Brewczyńska
Wariant 1 ' title= Pierwsza moja propozycja to ponadczasowa, piękna i uniwersalna biała kuchnia. Białe fronty i białe blaty pięknie zaprezentują się na ciemniejszej podłodze w odcieniach brązu lub szarości. Jeśli kuchnia miałaby być bardziej klasyczna, zaproponowałabym podłogę drewnianą. Sprzęty kuchenne tworzą funkcjonalny trójkąt roboczy. Na kawałku ściany przy wejściu umieściłam płytę grzewczą z okapem. Przy oknie powstał spory blat bardzo dobrze doświetlony przez otwór okienny. Lodówkę usytuowałam w narożniku między oknami. Zakończenie kuchni to wygodny stół, który dodatkowo może służyć jako miejsce do przygotowywania posiłków. Biel frontów będzie pięknie odbijała światło wpadające do wnętrza. Żółte dodatki oraz krzesła ożywią wnętrze (można się również pokusić o kolor żółty na jednej ze ścian). Wariant 2 ' title= Drugie rozwiązanie można by nazwać trójwarstwową latte. Połączenie czekoladowego drewnianego blatu z jasnym drewnem szafek kuchennych i zwieńczenie tego jasnymi ścianami i białym sufitem. Przy wejściu do kuchni znajduje się strefa przechowywania, z dużą lodówką i szafkami, a w rogu pod oknem – płyta grzewcza z piekarnikiem. Zlewozmywak i zmywarka, jak w poprzedniej wersji, z uwagi na piony kanalizacyjne, znajduje się przy piecu kaflowym. Stół usytuowany pośrodku kuchni pod oknem pełni tutaj funkcję wyspy kuchennej. Jest nie tylko idealnym miejscem do rodzinnych posiłków oraz spotkań z przyjaciółmi. Pełni również funkcję miejsca do przygotowywania posiłków.

WASZE KOMENTARZE (0)

DODAJ KOMENTARZ

POLECAMY W SERWISACH