Okap przyścienny DVL 90. Sterowanie sensorowe, pochłanianie szczelinowe, 3 prędkości turbiny + tryb intensywny. Timer, zegar, filtry metalowe, wskaźnik zabrudzenia filtrów, oświetlenie LED. Szer. 90 cm. Maksymalna wydajność: 780 m³/h. 2.159 zł, Teka.

Zobacz galerię [14 zdjęć]

Okap przyścienny DVL 90. Sterowanie sensorowe, pochłanianie szczelinowe, 3 prędkości turbiny + tryb intensywny. Timer, zegar, filtry metalowe, wskaźnik zabrudzenia filtrów, oświetlenie LED. Szer. 90 cm. Maksymalna wydajność: 780 m³/h. 2.159 zł, Teka.
 • Facebook
 • Twitter
 • Pinterest
Autor: Ewa Kozioł
05 maj 2014 15:09

15 pomysłów na okap. Galeria zdjęć, porady

Okap to niezbędne urządzenie w każdej kuchni. Ważne, aby był funkcjonalny i estetyczny. Zobaczcie najciekawsze propozycje, które dla was wybraliśmy i skorzystajcie z rady naszej projektantki, która o okapach wie wszystko.

 • mgr inż. arch. Agata Piltz, Studio Aranżacji Wnętrz Tryton

  Absolwentka Politechniki Gdańskiej, wydziału Architektury. Architektem z uprawnieniami budowlanymi. Od wielu lat wykonuje projekty wnętrz prywatnych, jak i publicznych. Prowadzi własną pracownię – Studio Aranżacji Wnętrz Tryton. Zajmuje się projektowaniem przyjaznej przestrzeni, mebli, lamp, tekstyliów, obrazów i malowideł ściennych oraz ogrodów. Jej dewiza – szalenia nowocześnie, z odpowiednim designem i niedrogo.

Okapy dzielą się na wyciągi i pochłaniacze. Te pierwsze działają w systemie wywiewowym, czyli filtrują opary i odprowadzają je do kanału wentylacyjnego. Aby zamontować je w kuchni potrzebny jest jednak niezasłonięty otwór wyciągowy i otwór wentylacyjny.

Przy zastosowaniu pochłaniacza nie musimy mieć oddzielnego komina, ponieważ opary są filtrowane wewnątrz urządzenia. Takie rozwiązanie jest jednak możliwe tylko wtedy, gdy mamy w domu wentylację grawitacyjną. W przypadku pochłaniaczy pewnym minusem może okazać się konieczność wymiany lub czyszczenia flitów węglowych.

Warto pamiętać, że wyciągu nie można montować w blokach, gdzie są zbiorcze kanały wentylacyjne, ponieważ wciągane powietrze zamiast na zewnątrz, trafia do mieszkań na wyższych kondygnacjach. Pochłaniacz natomiast możemy zamontować w każdej kuchni, gdyż działa on w obiegu zamkniętym (tzw. tryb recyrkulacyjny). Zapachy, opary i tłuszcz z zasysanego powietrza są zatrzymywane przez filtry, a oczyszczone powietrze z powrotem trafia do kuchni.

Wydajny i cichy

Bardzo ważna jest w obu przypadkach wydajność oraz głośność okapu. Wydajność określa, ile powietrza może przefiltrować urządzenie w ciągu godziny. Podawana jest w metrach sześciennych i powinna wynosić od ok. 200 do 800 m³/h. Im większa wydajność tym okap jest skuteczniejszy, ale niestety zużywa też więcej prądu i głośniej pracuje.

Jeśli zależy nam na cichej pracy urządzenia należy pamiętać, że często zmiana średnicy rury odprowadzającej powietrze do komina, powoduje większy szum. Najlepiej więc zawsze szukać okapu z taką samą średnicą wlotu jak rury odprowadzającej powietrze do komina.

Forma okapu

Biorąc pod uwagę wizualną stronę okapu to mamy do dyspozycji przeróżne kształty: skośne, wyspowe w formie tuby, prostopadłościanu, dekoracyjne. Wybór jest naprawdę spory.

Okap podpięte do komina są najczęściej mocowane do ściany lub do obniżonego sufitu. Dekoracyjne bez rury doprowadzającej powietrze do komina z reguły montuje się na specjalnych linkach, dzięki którym można regulować ich wysokość. Mają one bardziej oryginalne kształty – przypominają lampy lub bryły swobodnie zwisające z sufitu.

Na naszym rynku można również znaleźć okapy chowane w blacie, które wysuwa się w momencie gotowania.

WASZE KOMENTARZE (3)

DODAJ KOMENTARZ
 • Mati, 2017-11-13 18:38:33

  Również wspieram krajowy rynek ,zawsze wybieram polskie sprzęty AGD!
 • Helenka, 2017-09-29 10:48:37

  Noo ...rzeczywiście niezłe pomysły ,technologia kosmiczna , ale trzeba patrzeć na nasze realia!?Do naszych przeciętnych krajowych!
 • gość, 2014-05-09 09:05:52

  z pomysłem,niezłe propozycje!

POLECAMY W SERWISACH